Koniunktura w przemyśle bez zmian

Koniunktura w przemyśle bez zmian

Słabsze wyniki produkcji w kwietniu nie wpłynęły na oceny koniunktury przez przedsiębiorców. Według danych GUS, w przetwórstwie przemysłowym w maju nadal panuje optymizm.

W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się, podobnie jak w kwietniu br., na poziomie plus 8. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 10% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 11%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Opinie dotyczące bieżącego portfela zamówień są w maju mniej korzystne niż w kwietniu br., co jest efektem mniej znaczącego wzrostu krajowego portfela zamówień i niewielkiego spadku zagranicznego portfela zamówień, który mimo to przyjął najwyższą wartość w stosunku do analogicznego okresu ostatnich trzech lat. Diagnozy produkcji są korzystne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem i przed rokiem. Sytuacja finansowa jest oceniana nieco mniej negatywnie niż w kwietniu br. i maju ostatnich siedmiu lat.

 

Prognozy portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne niż w maju ostatnich trzech lat, ale nieznacznie gorsze od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu. Niewielki wzrost należności jest zbliżony do sygnalizowanego w kwietniu br. i przed rokiem. Nadal zgłaszane są nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Podobnie jak w kwietniu br. i maju ub. r., przedsiębiorcy przewidują niewielki wzrost zatrudnienia. Respondenci zapowiadają nieznaczny wzrost cen wyrobów przemysłowych.

Poleć ten artykuł:

Polecamy