Koniunktura w przemyśle bez zmian

Koniunktura w przemyśle bez zmian

GUS podsumował dane ankietowe z przedsiębiorstw, dotyczące koniunktury gospodarczej w listopadzie. Menedżerowie związani z przemysłem przekazują optymistyczne oceny sytuacji rynkowej.

W listopadzie ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 4,6, podobnie jak w październiku. Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,2% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 10,7% (przed miesiącem odpowiednio 15,6% i 11,1%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

W listopadzie utrzymują się pozytywne oceny produkcji, ale opinie dotyczące portfela zamówień są mniej korzystne od zgłaszanych przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, ale ostrożniejsze od formułowanych w październiku. Sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie pozytywnie, jej przewidywania wskazują na możliwość poprawy w najbliższych trzech miesiącach, choć mniej znaczącej niż zapowiadano w październiku.

 

Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną podobnie jak przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający w stosunku do zapotrzebowania. Przewidywany jest nadal niewielki wzrost zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć, podobnie jak prognozowano przed miesiącem.

 

Przedsiębiorstwa ze wszystkich klas wielkości oceniają koniunkturę podobnie jak przed miesiącem, najlepiej – firmy duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Najmniej korzystne opinie w zakresie koniunktury zgłaszają podmioty o liczbie pracujących od 10 do 249 osób.

 

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci mebli (plus 15,9 w listopadzie, plus 16,2 w październiku), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 14,7 w listopadzie, plus 15,4 w październiku), pozostałego sprzętu transportowego (plus 14,2 w listopadzie, plus 15,7 w październiku), pozostałych wyrobów (plus 14,0 w listopadzie, plus 18,5 w październiku), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 13,1 w listopadzie, plus 8,4 w październiku), gumy i wyrobów z gumy (plus 12,6 w październiku i listopadzie), wyrobów farmaceutycznych (plus 12,4 w listopadzie, plus 16,3 w październiku), papieru i wyrobów z papieru (plus 12,4 w listopadzie, plus 19,5 w październiku). Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 6,3 w listopadzie, minus 6,4 w październiku) oraz metali (minus 3,2 w listopadzie, minus 0,9 w październiku).

Poleć ten artykuł:

Polecamy