Kreujemy nowy standard
WYWIAD
O prefabrykatach i możliwościach, jakie dają w budowie obiektów logistycznych i przemysłowych, a także o nowym standardzie budowy powierzchni biurowych przy magazynach z Tomaszem Seremetem, członkiem zarządu Pekabex BET S.A., rozmawia Kinga Wiśniewska.

Pekabex to firma z tradycjami na rynku budowlanym w Polsce. Budownictwo z prefabrykatów rozwija się, także w branży nieruchomości magazynowo-przemysłowych, a Pekabex ma w tym swój udział…

Firma działa już niemal od 50 lat – początkowo zajmowała się produkcją i wykonawstwem osiedli mieszkaniowych. Od tego czasu przechodziła przez różne etapy, ale od 2007 roku datuje się początek obecnego Pekabeksu. Współpracę z firmą rozpocząłem w roku 2010 i od tego czasu możemy mówić o rozwoju na rynku hal. Rozwój produkcji i wykonawstwa obiektów logistycznych rozpoczął się w 2016 roku.

Budujecie z prefabrykatów produkowanych w swoich fabrykach. Jakie możliwości daje ta technologia?

Obecnie posiadamy pięć zakładów produkcyjnych w różnych lokalizacjach w Polsce. Daje nam to możliwość realizowania inwestycji praktycznie w całym kraju. Ważne jest to również w kontekście ekologii. Staramy się, żeby elementy wykonywane były lokalnie, aby uniknąć transportu na długich trasach.

A co daje nam prefabrykacja? Przede wszystkim mówimy o cechach dachów żelbetowych, które są przygotowane na przyjęcie dużych obciążeń, między innymi fotowoltaiki, czy zwiększonego obciążenia śniegiem. Na dachach kilku wybudowanych przez nas hal znajduje się ogromna farma fotowoltaiczna o powierzchni ponad 10 hektarów. Taka konstrukcja ma znaczenie również w halach produkcyjnych, gdzie często konieczne jest podwieszenie pod dachem bardzo ciężkich instalacji.

A jak prefabrykaty sprawdzają się w różnych rodzajach obiektów logistycznych? Realizujecie w tej technologii między innymi cross-docki…

Cross-docki to niskie budynki, ale wymagające dużej rozpiętości elementów konstrukcji dachu. Wśród naszych realizacji są obiekty, w których rozpiętość sięga 36-42 metrów bez żadnych słupów w środku. Wszystkie elementy konstrukcji są prefabrykowane wcześniej i łatwo jest później taki obiekt wykonać. Przygotowane materiały stanowią elementy układanki.

Prefabrykaty stosuje się też między innymi w magazynach z zabudową piętrową, czy w innych piętrowych obiektach, przede wszystkim w postaci elementów stropowych: płyt kanałowych bądź elementów mocniejszych, jak płyty TT, przy wykorzystaniu technologii sprężania. Jeden z naszych klientów, polska firma, planuje obecnie budowę bardzo ciekawego obiektu, w którym będzie dużo technologii. Będą to magazyny wewnątrz większej „puszki”, czyli magazyny w magazynie. W takich obiektach prefabrykaty to też elementy antresol i stropów. Do budowy obiektów dostarczamy elementy ścienne jak: elementy przeciwpożarowe, elementy nośne pionowe, ściany, belki, słupy…

Obiekty logistyczne to nie tylko hale, ale i powstające przy nich pomieszczenia biurowe i socjalne…

Często budowa pomieszczeń biurowych podczas realizacji inwestycji trwa dłużej niż budowa hali. Standardowy czas na wykonanie obiektu logistycznego to 6 miesięcy, ale gdy trzeba zbudować przy nim biurowiec o powierzchni ponad 3 tys. mkw., to często okazuje się, że to ścieżka krytyczna. W takiej sytuacji nasze rozwiązania w zakresie prefabrykacji ścian zewnętrznych, belek, słupów, czy stropów okazują się niezbędne, aby dotrzymać terminu.
Obecnie realizujemy właśnie taki obiekt – obok wysokiego magazynu (powyżej 14 m), powstaje biuro o powierzchni 3300 mkw. Biurowiec ten jest ścieżką krytyczną całego projektu. Żeby spełnić wszystkie wymagania klienta, przede wszystkim terminowe, od samego początku realizacji wplecione zostały nasze rozwiązania. Jako firma Pekabex będziemy rozwijali wątek technologii biurowców prefabrykowanych w całości. W Polsce to nowość, gdyż standardem na rynku cały czas pozostaje technologia tradycyjna. Ale my idziemy dalej, wykorzystując technologię prefabrykacji. Kreujemy i rozwijamy nowy standard, co możliwe jest między innymi dzięki potencjałowi, jaki daje zatrudnianie ponad 140 projektantów.

Nad jakimi technologiami pracuje obecnie Wasz dział badań i rozwoju?

Obecnie trwają badania przede wszystkim nad dalszym rozwojem technologii związanej ze ścianami trójwarstwowymi. W naszej ofercie to produkt kompletny – ściany, które mają warstwę nośną, warstwę izolacji cieplnej oraz warstwę elewacyjną łącznie ze stolarką. Czyli inaczej mówiąc, 100-procentowo gotowy element, który po wbudowaniu stanowi już część zewnętrzną obiektu. Można go wykorzystywać zarówno w biurowcach przy magazynach, jak i na rynku mieszkaniowym.

Wieloletnie doświadczenie przy różnych projektach pozwoliło wypracować Wam politykę współpracy z inwestorami. Na jakich zasadach powinny opierać się te relacje?

Nasz sposób na dobre relacje jest dość tradycyjny. Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby już na etapie oferty informować inwestora o wszelkich konsekwencjach. Ważne jest również to, żeby od etapu składania oferty poprzez czas realizowania inwestycji z inwestorem rozmawiała ta sama osoba, do której zawsze będzie mógł zadzwonić z pytaniami. Inwestor musi też wiedzieć, że w każdej chwili może umówić się na rozmowę z przedstawicielem zarządu. Mając wiedzę o każdej realizacji, zawsze jestem gotowy na spotkanie i rozmowę. To powoduje, że inwestor wie, co się dzieje od samego początku i dzięki temu nic go nie zaskakuje. Dwie rzeczy są dla nas najważniejsze – po pierwsze, informacja, komunikacja, utrzymywanie kontaktu i po drugie, znajomość tego, czego wymaga od nas dana specyfikacja. Zaufanie, które się wytwarza, powoduje, że łatwo jest nam rozmawiać i co za tym idzie – o wiele łatwiej jest wprowadzać zmiany, bo każdy projekt ma swoją dynamikę.

Wspomniał Pan na początku naszej rozmowy o aspektach ekologicznych…

Staramy się, żeby elementy wykorzystywane podczas budowy pochodziły z pobliskich fabryk. Stosowanie naszych elementów sprężonych powoduje mniejsze zużycie betonu i stali, co też przekłada się na dużo mniejszą emisję CO2. Staramy się, żeby ślad węglowy był jak najniższy. Możemy również, na życzenie klienta, polepszyć znacznie parametry eksploatacyjne budynku na przykład poprzez zastosowanie na dachu grubszej izolacji, czy farmy fotowoltaicznej. Połączenie wszystkich tych działań przynosi wymierny skutek, jeżeli chodzi o mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Widzimy, jak rośnie znaczenie tego aspektu dla rynku na podstawie składanych przez naszych klientów wniosków o certyfikację ekologiczną BREEAM lub LEED. Od 2011 roku, kiedy w portfolio Pekabeksu obiekty certyfikowane stanowiły 7,8%, doszliśmy do 24,4% w roku 2018.

Rozwijacie nowe technologie, realizujecie kolejne inwestycje… Jak wyglądają plany rozwojowe Pekabeksu?

Mamy trzy główne kierunki rozwoju – to trzy filary naszej firmy. Po pierwsze, produkcja prefabrykatów, po drugie, budowa obiektów logistycznych, magazynowych i produkcyjnych, jako generalne wykonawstwo, a po trzecie, rozwój rynku mieszkaniowego. Wspomniane innowacje technologiczne i badania, np. w kierunku ścian trójwarstwowych, pozwolą na dalszą ekspansję na rynku mieszkaniowym i biurowym. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy rozmowy o strategii na kolejne 5 lat. Jej ogłoszenie w obecnej sytuacji musimy nieco przesunąć – myślę, że wrócimy do tego jesienią.

Dziękuję za rozmowę.

Poleć ten artykuł:

Polecamy