Logistyka przyszłości dla branży elektronicznej

Logistyka przyszłości dla branży elektronicznej

Kiedy magazyn nie może się już dalej rozwijać poprzez proste zwiększenie liczby pracowników, czas na kolejny krok. Właśnie wtedy niezbędna staje się automatyzacja magazynu. Firmy z branży elektronicznej od dłuższego czasu szukają rozwiązań oszczędzających miejsce oraz zwiększających bezpieczeństwo przechowywania komponentów elektronicznych, takie jak szpule SMD, elementy półprzewodnikowe itp.

Często producenci z branży elektronicznej zwracają się ku zautomatyzowanym rozwiązaniom, gdy nie są już w stanie prawidłowo zarządzać małą powierzchnią magazynu wypełnioną artykułami wrażliwymi na wilgoć oraz zabrudzenia, brakiem wydajnego systemu zarządzania magazynem, długimi czasami wyszukiwania, niedokładnymi wynikami kompletacji i zakurzonymi miejscami przechowywania.

Nasz przewodnik po rozwiązaniach wskazuje typowe wyzwania związane z magazynem i wyjaśnia, dlaczego automatyzacja magazynu jest opłacalna. Czas przygotować się na bezpieczną i wydajną przyszłość Twojego magazynu. Kardex przedstawi wam nowe technologie, które unowocześnią wasz magazyn i ułatwią zarządzanie produkcję elektroniki.

Wyzwania w branży elektronicznej

Wymagania stawiane kierownikom magazynów dotyczące kontroli nad stanami magazynowymi przy zachowaniu warunków cleanroom i temperatury otoczenia sprawiają, że coraz częściej zwracają się ku rozwiązaniom z obszaru intralogistyki.

Trudno jest szybko wybrać odpowiednie produkty podczas kompletacji, gdy wyglądają bardzo podobnie. Bez odpowiednich narzędzi do utrzymania standardowego procesu kompletacji oraz inwentaryzacji przepływ materiałów będzie stale zakłócany, niedokładny, a wrażliwe komponenty ulegną przeterminowaniu lub będą narażone na nadmierne zapylenie jeszcze przed użyciem. Ponadto podczas operacji logistycznych w standardowym magazynie trudno zapewnić odpowiednią ergonomię pracy oraz satysfakcji operatora z wykonywania pracy.

Nawet jeśli procesy przebiegają dobrze, a biznes się rozwija, to często powierzchnia magazynowa nie jest wystarczająca ze względu na rosnące wymagania biznesowe, nową gamę produktów lub zmieniające się wielkości partii – co wtedy? Operatorzy magazynów muszą zdecydować czy rozpocząć rozbudowę magazynu lub zmieniać lokalizację magazynu. A może lepiej efektywniej wykorzystać obecną przestrzeń? Niezależnie od obranej drogi istnieje prawdopodobieństwo, że produkcja ucierpi z powodu przestojów, związanych z rozbudową czy przemieszczaniem magazynu.

Co automatyzacja wnosi do branży

Dzięki długoletniemu doświadczeniu w zakresie współpracy z magazynami na całym świecie Kardex rozumie, jak wykorzystywać automatykę w celu ulepszenia logistyki wewnątrzmagazynowej i wsparać firmy, aby mogły wyprzedzić konkurencję. Zautomatyzowane rozwiązania Kardex są szybkie, precyzyjne i zaprojektowane w celu poradzenia sobie z wyjątkowymi wyzwaniami, przed jakimi stoją magazyny produktów elektronicznych.

1. Więcej miejsca

Zautomatyzowane rozwiązania magazynowe o dużej gęstości pozwalają zaoszczędzić do 85% powierzchni magazynowej i wykorzystać całą kubaturę budynku. W razie potrzeby magazyny automatyczne posiadają otwory dostępowe na wielu piętrach, dzięki czemu ergonomiczne kompletowanie jest możliwe na wielu poziomach.

W jednym urządzeniu można przechowywać wiele przedmiotów, nawet jeśli mają one różne wymiary i wagę. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku rozszerzania się asortymentu produktów i zmiany ich wielkości oraz wielkości partii. Magazyny zautomatyzowane potrafią reagować na zmieniające się potrzeby rynku.  

2. Przejrzysta i dokładna kompletacja

Komponenty elektroniczne często wyglądają bardzo podobnie, co zwiększa ryzyko częstszych błędów podczas kompletacji. Technologia pick-to-light pozwala pożegnać się z tym problemem. Pracownicy po prostu kierują się kolorami lub wskaźnikami laserowymi, co znacznie minimalizuje błędy. Aby jeszcze lepiej zapewnić wysoką dokładność, Kardex oferuje oszczędzające miejsce i elastyczne pojemniki do automatycznych systemów przechowywania i wyszukiwania. Zapewniają uporządkowany i zorganizowany przegląd towarów eksponowanych do kompletacji.

Równie ważna jak dokładność kompletacji jest precyzyjna kontrola poziomu zapasów i identyfikowalny przepływ materiałów. Zaawansowane oprogramowanie zapewnia zasadę FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło), aby uniknąć starzenia się materiału i zmniejszyć częściowo zużyte szpule SMD.

Zautomatyzowane i pozbawione dokumentów papierowych zarządzanie zapasami zapewnia terminowe uzupełnianie zapasów, punktualne i proste pobieranie oraz utrzymuje stałe zapasy bez przestojów.

3. Kontrolowane środowisko przechowywania

Operatorzy magazynów powinni mieć pełną kontrolę poziomu wilgotności i temperatury, aby chronić wrażliwe towary. Systemy Kardex umożliwiają zastosowanie klimatyzacji. Temperatury przechowywania w systemach automatycznych mogą mieścić się w zakresie od -25°C do 60°C, a wilgotność w urządzeniu można zmniejszyć nawet o 5%.

Pracując z elektroniką ważne jest, aby czuć się bezpiecznie i wdrażać rozwiązania spełniające wymagania branży. Ochrona przeciwpożarowa, ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi oraz czyste i wolne od kurzu przechowywanie są koniecznością.

Kliknij tutaj i sięgnij po więcej na temat automatyzacji dla branży elektronicznej

Dobre Praktyki w branży elektronicznej

Kardex współpracuje z firmami elektronicznymi na całym świecie – głęboko wnika w potrzeby swoich klientów, aby zrozumieć wyzwania i dostosować zautomatyzowane rozwiązania. Rzućmy okiem na kilka przykładów.

Rohde & Schwarz – w 100% bezbłędne wyszukiwanie szpul SMD

Dzięki ponad 85-letniemu doświadczeniu Rohde & Schwarz GmbH & Co. KG jest międzynarodową firmą zajmującą się pomiarami, informacją i oprzyrządowaniem z siedzibą w Niemczech.

Kardex na przestrzeni lat zintegrował w Rohde & Schwarz wiele rozwiązań, w tym 12 systemów Kardex Megamat, jednostkę chłodniczą, farbiarkę absorpcyjną, Pickby-Voice i oprogramowanie do zarządzania magazynem. Umożliwiły one firmie Rohde & Schwarz:

 •  Utrzymanie stałej wilgotności powietrza na poziomie zaledwie 5% przy znacznie zmniejszonym zużyciu azotu
 • Zwiększenie wydajności o 50% bez zmiany liczby personelu
 • Minimalizacja strat „drogiego” suchego powietrza w obszarze dostępu poprzez specjalna pieczęć
 • Rejestrację, dokumentację i kontrolę wszystkich systemów suchego przechowywania za pomocą jednego komputera

Elesa + Ganter – szybka kompletacja zamówień

Elesa Ganter z siedzibą w Piasecznie jest dystrybutorem standardowych elementów do maszyn i urządzeń przemysłowych. Wraz z przeniesieniem się do nowej budowy firma czuła potrzebę wprowadzenia nowoczesnego rozwiązania magazynowego, które pozwoli na szybką i bezbłędną kompletację.

16 maszyn Kardex Shuttle, wskaznik polożenia, wózki do kompletacji oraz System Kardex Color Pick umożliwił firmie Elesa + Ganter:

 • Oszczędność powierzchni magazynowej
 • Zoptymalizowany proces zwrotu towarów
 • Dzięki strategii Color Picking zmniejszyła czas kompletacji i zminimalizowała błędy

Zobacz film Kardex – automatyzacja produkcji Elesa+Ganter 

Grupa TCI – optymalizacja wykorzystania wysokości magazynu

TCI Grupa z siedzibą we Włoszech jest od ponad 30 lat wiodącym na świecie producentem komponentów elektronicznych, oferującym szeroką gamę produktów z zakresu oświetlenia, takich jak stateczniki elektroniczne i elektromagnetyczne, zapłonniki, moduły i zasilacze LED, transformatory elektroniczne, zasilacze awaryjne zestawy i elektroniczne systemy sterowania oświetleniem.

Trzy regały windowe Kardex Shuttle, 183 tace z zabezpieczeniem ESD, wskaźniki położenia, wózki transportowe i oprogramowanie Kardex Power Pick System umożliwiły Grupie TCI:

 •  Zmniejszenie powierzchni magazynowej o 65% z 48 m2 do 16 m2
 • Przechowywanie towarów w uporządkowany, czysty sposób i bezpyłowy
 • Zwiększ produktywność (1100 operacji dziennie bez zwiększania personelu)
 • Pełna kontrola zapasów na czas

Optymalizacja magazynów z elektroniką

Niezależnie od wysokości i wielkości ładunku, systemy Kardex pasują do różnych produktów i potrzeb. Magazyny o dużej gęstości i niewielkich rozmiarach zmniejszają niezbędną powierzchnię magazynową nawet o 85%. Za każdym razem osiągane jest również dokładne zarządzanie zapasami. Oprogramowanie umożliwia stałe monitorowanie stanów magazynowych w czasie rzeczywistym poprzez bezpośrednie połączenie z systemem planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Ponadto, dla branży elektronicznej, Kardex oferuje:

 • Składowanie w warunkach bez zapylenia – spełnienie wymagań koniecznych dla warunków pomieszczenia czystego
 • SMD handling – dostosowuje się stale do szpul SMD w różnych wymiarach / niezwykle elastyczny
 • Zabezpieczenie ESD – wybierz opcjonalną, kompleksową ochronę ESD
 • Składowanie w kontrolowanym środowisku – reguluj wilgotność i temperaturę podcas przechowywania wrażliwych danych. 
Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy