Maksymalne odszkodowanie

Maksymalne odszkodowanie

Niedawno weszła w życie decyzja Unii Europejskiej dotycząca podniesienia sum gwarancyjnych, czyli maksymalnego odszkodowania, jakie może otrzymać poszkodowany od ubezpieczyciela. Szkody na mieniu wzrosną z 300 000 do 500 000 euro, zaś za szkody osobowe z 1,5 mln do 2,5 mln

Szkody na mieniu wzrosną z 300 000 do 500 000 euro, zaś za szkody osobowe z 1,5 mln do 2,5 mln euro. Oznacza to, że kierowca, mający polisę OC, w razie wypadku będzie posiadał wyższą ochronę ubezpieczeniową przed roszczeniami ze strony poszkodowanego, co zmniejszy ryzyko odpowiedzialności majątkowej. Wzrost sum gwarancyjnych zabezpieczy także interesy poszkodowanych, zwłaszcza gdy jest ich wielu. Do tej pory miały miejsce sytuacje, kiedy suma gwarancyjna wynosząca 1,5 mln euro wyczerpywała się i poszkodowani nie mogli dostać pełnej rekompensaty. Podniesienie wartości odszkodowania do 2,5 mln euro ma wyeliminować tego typu problemy.

 

Zwiększenie sum gwarancyjnych ma spowodować skok cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak w branży transportowej w ciągu ostatnich miesięcy nastąpił już wzrost składki ubezpieczenia komunikacyjnego. Jego skutki odczuły szczególnie firmy zajmujące się transportem międzynarodowym, w związku z wynikami szkodowymi polskich przedsiębiorstw za granicą. Sumy gwarancyjne na terenie kraju wynoszą od 300 000 do 1,5 mln euro, jednak przy przekroczeniu granicy przyjmują minimum sumy gwarancyjnej danego państwa, ale nie mogą być niższe niż w Polsce. Czy wzrost cen polis komunikacyjnych dotknie także właścicieli parków samochodowych działających w kraju?

 

– Polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest specyficzny. Wciąż działa na nim duża liczba podmiotów silnie ze sobą konkurujących. Doprowadziło to do sytuacji, w której niektóre podmioty już teraz oferują polisy OC na granicy opłacalności. Zmiany przepisów unijnych mogą więc wykorzystać jako sposób na szybki zarobek. Mam jednak nadzieję, że silna konkurencja będzie hamowała wzrost cen składek i nie przekroczy w tym roku 10% – tłumaczy Ernie Greszta, regional insurance manager LeasePlan Fleet Management.

Poleć ten artykuł:

Polecamy