Michelin angażuje się w nowatorski projekt BioButterfly

Michelin angażuje się w nowatorski projekt BioButterfly

Producent opon Michelin wraz z Axens i francuskim państwowym ośrodkiem badawczym IFP Energies nouvelles (IFPEN) rozpoczęły badania nad innowacyjnym projektem BioButterfly, czyli produkcją ekologicznej gumy z biomasy.

Wspólna inicjatywa Michelin, Axens, międzynarodowym dostawcą zaawansowanych technologii, katalizatorów, absorbentów i usług, oraz IFPEN ma na celu opracowanie składu i wdrożenie produkcji przyjaznej dla środowiska syntetycznej gumy.

Projekt BioButterfly obejmuje wszystkie etapy procesu badań i rozwoju, wykorzystując uzupełniające się doświadczenie partnerów inicjatywy. Budżet projektu wynosi 52 mln euro i jest rozłożony na 8 lat. Inicjatywa otrzymała od francuskiej Agencji Ochrony Środowiska i Poszanowania Energii ADEME dofinansowanie w wysokości 14,7 mln euro jako część programu o nazwie „Inwestowanie w Przyszłość”.

Pięć najważniejszych wyzwań badań prowadzonych w ramach projektu BioButterfly to: produkcja konkurencyjnego cenowo biobutadienu, redukcja w całym procesie produkcyjnym negatywnego wpływu na środowisko naturalne, w szczególności w zakresie emisji dwutlenku węgla, w porównaniu do paliw kopalnych, opracowanie syntetycznej gumy o wysokich osiągach oraz upowszechnienie procesu, obniżenie kosztów inwestycyjnych, przygotowanie gruntu pod funkcjonowanie francuskiego przemysłu syntetycznej gumy wytwarzanej na bazie bioskładników.

– Projekt badawczy prowadzony wspólnie z Axens i IFPEN jest dla Michelin doskonałą okazją, aby znaleźć nowe zrównoważone źródło elastomerów, które są niezbędne do produkcji wysokiej jakości opon sygnowanych marką Michelin – mówi Terry Gettys, szef działu badań Michelin. – Projekt dostarczy nam nowy ekologiczny materiał o wysokich osiągach.

Butadien to związek chemiczny wytwarzany z paliw kopalnych, który jest wykorzystywany do produkcji syntetycznej gumy. Około 60 proc. jego produkcji przeznacza się na potrzeby przemysłu oponiarskiego. Zastosowanie odnawialnego surowca jest atrakcyjną alternatywą pozwalającą zrównoważyć źródła zaopatrzenia. Biobutadien umożliwi opracowanie innowacyjnej i zapewniającej wysokie osiągi gumy do opon.

Poleć ten artykuł:

Polecamy