Najstarsza SSE w Polsce ma 20 lat

Najstarsza SSE w Polsce ma 20 lat

Ponad 7 miliardów złotych inwestycji, blisko 30 tysięcy utworzonych miejsc pracy, 320 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej - to wyniki pierwszej powstałej w Polsce Specjalnej Strefy Ekonomicznej SSE Euro-Park Mielec. 21 września br. Strefa obchodziła jubileusz 20 lat działalności.

– Jesteśmy w miejscu gdzie zaczęła się historia polskich stref ekonomicznych – powiedziała Aleksandra Magaczewska, prezes Zarządu ARP S.A. ,witając zgromadzonych gości. Początki rozwoju mieleckiej strefy sięgają okresu transformacji rynkowej w Polsce, gdy w zakładzie WSK PZL Mielec, na którym opierała się gospodarka miasta i regionu załamała się produkcja i dramatycznie wzrosło bezrobocie. – Wówczas pojawiła się koncepcja utworzenia na terenie Mielca obszaru o uprzywilejowanych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej, aby przyciągnąć nowych przedsiębiorców i ożywić rynek pracy – przypomniała prezes Aleksandra Magaczewska.

 

– Dzisiaj SSE Euro-Park Mielec działa na terenie 5 województw w 28 lokalizacjach tzw. podstrefach. Nie sprawdziły się obawy, że Strefa będzie przyciągać tylko inwestorów zagranicznych. Na 160 przedsiębiorstw aż 120 to firmy z polskim kapitałem – dodała.

 

Prezes Magaczewska podkreśliła, że sukcesy mieleckiej strefy to zasługa wielu środowisk: przedsiębiorców, parlamentarzystów, instytucji państwowych i przede wszystkim zawsze otwartych na współpracę władz samorządowych.

 

W tym roku ARP S.A. udzieliła już 22 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE Euro-Park Mielec, w tym 19 dla przedsiębiorstw z kapitałem polskim. – Już teraz przekroczyliśmy plan na 2015 r., ale wiele wskazuje na to, że do końca roku wydamy kolejnych 10 zezwoleń – poinformowała Aleksandra Magaczewska.

 

ARP S.A. oferuje inwestorom pakiet inwestycyjny, na który składa się m.in. oferta finansowa, lokalizacyjna z dobrze przygotowaną infrastrukturą komunikacyjną oraz dostępność wykwalifikowanych pracowników i ośrodków szkolno-naukowych.

 

Dodatkowo przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie stref zarządzanych przez ARP S.A. mogą ubiegać się o finansowanie na preferencyjnych warunkach, obejmujące m.in. pierwszeństwo w ocenie wniosków, niższy poziom prowizji oraz marży, jak również możliwość zaakceptowania mniejszego wkładu własnego.

 

Uroczystość 20-lecia SSE Euro-Park Mielec uświetniły pokazy lotnicze samolotów An-2, PZL 101 Gawron, akrobacje szybowca i prezentacja Black Hawk.

Poleć ten artykuł:

Polecamy