Nie zostać na cmentarzu

Nie zostać na cmentarzu

Koniec października i początek listopada to w Polsce czas odwiedzania grobów bliskich osób. Niestety, w tym okresie rokrocznie na drogach giną dziesiątki osób – w 2017 roku w listopadowy długi weekend doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby. Jak bezpiecznie dotrzeć na...

– Chęć odwiedzenia wielu cmentarzy w krótkim czasie może prowadzić do łamania przepisów drogowych. Pierwszego listopada wiele osób stara się zdążyć odwiedzić groby najbliższych, a te nierzadko znajdują się w oddalonych od siebie miejscowościach. W konsekwencji kierowcy często przekraczają prędkość, co może skończyć się tragedią. Zdecydowanie lepiej jest, jeśli to możliwe, rozłożyć odwiedzanie cmentarzy na kilka dni – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Bezpieczeństwu nie sprzyja również towarzyszący pośpiechowi stres i zdenerwowanie. Zwłaszcza że w dniach świątecznych na drogi wyjeżdża wielu mniej doświadczonych kierowców, którzy rzadko siadają za kierownicą. Na drogach powstają korki, które jednak nierzadko są spowodowane… wypadkami, a więc niedostosowaniem prędkości do warunków jazdy lub podejmowaniem złych decyzji 

Jesienna pogoda

Warunki atmosferyczne na początku listopada są bardzo zmienne i mogą utrudniać bezpieczną jazdę. Może występować zarówno słoneczna pogoda, jak i opady deszczu, a nawet śniegu, oraz silny wiatr. Dodatkowo spadające na jezdnię liście mogą pod wpływem wilgoci tworzyć powierzchnię równie śliską jak lód.

Przy złych warunkach atmosferycznych powinniśmy przede wszystkim zwiększyć dystans od poprzedzającego pojazdu. Wtedy nawet w przypadku poślizgu mamy szansę wytracić prędkość, zanim dojdzie do kolizji. Pamiętajmy o tym szczególnie w pobliżu cmentarzy, gdzie w okolicach Święta Wszystkich Świętych może występować duże natężenie ruchu– mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Prośba o pomoc to nie wstyd

Jeszcze przed 1 listopada warto też rozważyć zmianę opon na zimowe – powinniśmy to zrobić, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7°C. Dzięki temu nie zaskoczą nas przymrozki czy pierwsze opady śniegu. Uwaga ta szczególnie dotyczy mieszkańców województw pludniowej Polski, gdzie już pojawiły się pierwsze opady śniegu. Na pozostałym obszarze, pogoda nas co prawda dość rozpieszcza i prognozy pogody na najbliższe dni są dość optymistyczne, lecz to z kolei nie powinno za bardzo uspokajać kierowców. Paradoksalnie bowiem podczas sprzyjającej aury dochodzi do wielu zdarzeń drogowych, bowiem teoretyczne ładna pogoda powoduje dziwne rozluźnienie wśród kierowców.

Jeżdżąc po miastach w porze szczytu należy nastawić się na zatory drogowe wokół cmentarzy. Pamiętajmmy, że priorytet nad każdym znakiem drogowym mają wskazania policjantów regulujących ruch. Trzeba być czujnym również na czasem irracjonalne zachowania mniej doświadczonych lub przemęczonych kierowców. Kolejna uwaga dotyczy parkowania. Lepiej poprosić kogoś o pomoc w ocenie, czy można wyjechać na drogę/zająć dane miejsce, niż potem korzystać z usług blacharza i firm ubezpieczeniowych. To wcale nie wstyd, tylko przejaw zdrowego rozsądku – niekiedy bowiem niemożliwa jest ocena sytuacji z miejsca kierowcy.

Rodzinne spotkania bez alkoholu

W 2017 roku policja w okresie 27 października – 2 listopada zatrzymała aż 1821 nietrzeźwych kierowców. Bardzo często są to osoby, które piły alkohol poprzedniego dnia podczas spotkań z bliskimi. Dlatego jeśli w ciągu najbliższej doby planujemy jazdę samochodem zasiadając za jego kierownicę, powinniśmy unikać spożywania napojów alkoholowych. Szczególne przypadki stanowią rodzinne spotkania i częstowanie czymś mocniejszym na samym cmenatrzu. Wtedy mocną to wolę muszą zachować kierowcy, odmawiając jakiegokolwiek procentowego poczęstunku. 

Poleć ten artykuł:

Polecamy