Northvolt inwestuje kolejne 200 mln USD w Gdańsku

Northvolt inwestuje kolejne 200 mln USD w Gdańsku

Gdy w 2018 roku Northvolt otwierał w Gdańsku fabrykę modułów bateryjnych prezes firmy – i były wiceprezes Tesli – Peter Carlsson, zapowiedział, że to nie ich ostatnie słowo. Szwed dotrzymał słowa – Northvolt dziś ogłosił, że wielokrotnie zwiększy inwestycję i zbuduje kolejny zakład za 200 mln. USD.

Inwestycja to efekt nowych, długoterminowych kontraktów na dostawy akumulatorów zawartych przez Northvolt. Nowa fabryka, o powierzchni 50 tys, mkw, powstanie w dwóch etapach. Gdy zakończy się pierwszy etap budowy, zakład będzie miał roczne możliwości produkcji modułów o łącznej mocy 5 GWh, zaś docelowo może to być nawet 12 GWh. 

– Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw akumulatorowych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie krytyczna jest zdolność przemysłu do integracji ogniw w rzeczywistych rozwiązaniach – mów Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt. –  To właśnie dostarczy nowa fabryka – wyrafinowane, zrównoważone systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskiej sieci energetycznej i jej przemysłu.

Northvolt ma miejsce swoich inwestycji wybrał Gdańsk, gdyż ogniwa litowo-jonowe do modułów bateryjnych powstają w szwedzkiej fabryce firmy. Po transporcie do Polski odbywa się montaż końcowy – oprócz ogniw, w module znajduje się też elektroniczny układ sterowania oraz system chłodzenia i ogrzewania. Co ciekawe, Nortvolt, w przeciwieństwie do wielu innych inwestorów z branży, nie skupia się tylko na dostawach akumulatorów do samochodów elektrycznych, ale też np. do zasobników energii czy też maszyn stosowanych w górnictwie. 

Poleć ten artykuł:

Polecamy