Nowy magazyn tranzytowy IKEA w Jarostach

Nowy magazyn tranzytowy IKEA w Jarostach

W Centrum Dystrybucyjnym IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie) powstał magazyn tranzytowy o powierzchni 12,5 tys. mkw., który podniósł zdolności operacyjne obiektu. Już teraz centrum obsługuje sklepy IKEA na jedenastu rynkach, w tym w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie czy Rumunii. Kolejne dwa rynki zostaną włączone w obsługę przez Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach w perspektywie kolejnych miesięcy.

W magazynie IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego prowadzone są dwa rodzaje operacji logistycznych – dystrybucja do klientów zlokalizowanych w Polsce oraz dystrybucja do sieci sklepów. Jest to jedno z największych centrów dystrybucji IKEA na świecie, które odpowiada za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz do 28 lokalizacji IKEA na 11 rynkach.

Nowa jakość obsługi

Nowo otwarty magazyn będzie służył do przeładunków i krótkoterminowego przechowywania „dostaw tranzytowych”, czyli skonsolidowanych przesyłek, które wymagają przeładownia i wysłania do sklepów w ciągu 24 godzin. Magazyn ma 180 m długości i 67 m szerokości. Jest wyposażony w 36 standardowych doków oraz 24 doki z długim najazdem. Dzięki takiej infrastrukturze centrum dystrybucji jest gotowe na załadunki i rozładunki naczep standardowych oraz naczep niskopodwoziowych typu MEGA. Duża liczba doków oraz lustrzany układ stref magazynowych pozwoliły zwiększyć przepustowość tranzytu w Jarostach do 1,8 miliona m3 rocznie – oznacza to, że dzięki nowej części magazynowej przepustowość Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach wzrosła aż dwukrotnie.

– Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że udało się rozbudować magazyn naszego Centrum Dystrybucji co pozwoli nam usprawnić nasze operacje cross-dockingu, realizowane na rampach rozładunkowo-załadunkowych, na których się koncentrujemy. Dodatkowa przestrzeń oraz układ nowego budynku z pewnością zwiększy dostępność produktów IKEA oraz skróci czas realizacji przeładunków. Naszym celem jest poprawa naszej produktywności, obniżenie kosztów oraz przede wszystkim, zwiększenie jakości obsługi sklepów IKEA na wszystkich rynkach, które wspieramy. W związku z rozwojem IKEA jako biznesu wielokanałowego oraz rosnącym oczekiwaniem klientów, aby zachować wysoki poziom wolumenu i możliwość dostarczania towarów do lokalizacji w krótkim czasie, potrzebowaliśmy dodatkowej przestrzeni, stąd decyzja o rozbudowaniu istniejącego magazynu – mówi Rafał Nowak, lider projektu Centrum Dystrybucyjnego.

– Bardzo cieszymy się, że możemy wspierać naszego klienta, którym Ikea jest już od niemal 20 lat, i przyczyniać się do jego rozwoju. Zrozumienie, otwartość w relacjach, chęć pracy nad nowymi rozwiązaniami, optymalizacja procesów oraz ciągłe doskonalenie – to główne czynniki wpływające pozytywnie na naszą wieloletnią współpracę – mówi Edyta Śmiechowicz, Platform Director FM Logistic CE w Jarostach.

Nowy budynek tranzytowy został zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz certyfikacją BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), która jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków w Europie pod kątem rozwiązań jakościowych i ekologicznych. Ponadto, ogrzewanie hali oparte jest na geotermalnych pompach ciepła, a w toaletach zastosowano spłukiwanie szarą wodą.

Jeszcze w tym roku na terenie centrum powstanie również farma fotowoltaiczna o mocy 770 kWP, która będzie największą inwestycją w obszarze zrównoważonego rozwoju w Jarostach w ostatnich latach.

Wszystkie rampy znajdujące się na magazynie zostały wyposażone w system blokady zaparkowanych ciężarówek, który chroni operatora wózka widłowego przed odjazdem lub odsunięciem naczepy w trakcie trwania załadunków. Bezpieczeństwo pracowników obiektu mają zapewnić również dodatkowa przestrzeń oraz szerokie drogi przejazdowe. Ponadto, magazyn wyposażony jest w nowoczesne systemy zabezpieczenie przeciwpożarowego.

Hala tranzytowa jest kolejnym etapem rozwoju sieci logistycznej IKEA w Polsce, wspierając łańcuch dostaw IKEA w tej części Europy.

(IKEA)

Poleć ten artykuł:

Polecamy