Operator Logistyczny Roku 2013

Operator Logistyczny Roku 2013

Blisko 500 przedstawicieli top managmentu branży TSL przybyło 11 grudnia br.do hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, aby uczestniczyć w XII Gali Logistyki i Transportu. Galę prowadził Tomasz Kammel, a w muzycznej odsłonie wystąpił najlepszy głos tegorocznego konkursu Voice of Poland – Mateusz Ziółko.

Podczas Gali wręczono nagrody zwycięzcom programów badawczych mających na celu promocję logistyki: „Operator Logistyczny Roku 2013”, „Supply Chain Designer 2013” oraz konkursu „Produkt Innowacyjny dla Logistyki i Transportu 2013”.

Operator Logistyczny Roku to badanie satysfakcji klientów operatorów logistycznych, które dostarcza obiektywnych informacji o zakresie i jakości usług logistycznych oferowanych na rynku. W badaniu ocenie poddawane są następujące elementy zarządzania firmą: potencjał konkurencyjny firmy, kompleksowość usług logistycznych, wykonanie założonych norm usług logistycznych, standard obsługi w ocenie kluczowych klientów, standard obsługi w ocenie ogółu klientów, pozycja lidera rynku w ocenie kluczowych klientów, pozycja lidera rynku w ocenie ogółu klientów.

LAUREACI PROGRAMU BADAWCZEGO OPERATOR LOGISTYCZNY ROKU 2013

Złote godło

TNT Express Worldwide (Poland)

Laureat pierwszej nagrody, złotego godła, tegorocznej dwunastej edycji programu Operator Logistyczny Roku 2013 TNT Express Worldwide (Poland) to wyjątkowa w historii programu firma, która trzy razy z rzędu w latach 2006-2008 oraz w 2011 r. zajmowała pierwsze miejsce w rankingu najwyżej przez klientów cenionych firm logistycznych w Polsce, przez dziewięć lat obecności w zestawieniu nigdy nie była notowana niżej niż na miejscu drugim.

Oferta firmy należy do najsilniej sprofilowanych na rynku usług kurierskich, dzięki czemu w wybranych dziedzinach usług nie znajduje sobie równych pod względem penetracji rynku. TNT jest w szczególności niekwestionowanym liderem w zakresie usług kurierskich świadczonych dla grupy dużych i średniej wielkości przedsiębiorstw produkcyjnych, gdyż tej grupie odbiorców jest w stanie zaoferować perfekcyjne pod względem jakości wyspecjalizowane pakiety usług.

Warte podkreślenia jest, że firma stale rozwija ofertę swoich usług, co daje możliwość wejścia w nowe segmenty rynku, zwiększenia udziału w portfelu klienta oraz optymalizacji i synergii operacji. Pokazuje to sposób, jaki w ostatnich latach TNT udało się przyciągnąć klientów realizujących gros obrotów wewnątrz kraju, co wydatnie przyczyniło się do wzrostu sprzedaży usług krajowych. Od tej chwili nie można już powiedzieć, że firma ma silną pozycję wyłącznie na rynku przesyłek międzynarodowych.

Może to być najbardziej efektywna ekonomicznie firma w całej branży logistycznej, niezmiennie osiągająca dwucyfrową rentowność netto. Konkurentami firmy są DHL Express i UPS Polska.

Srebrne godło

GEFCO Polska

Laureat drugiej nagrody, srebrnego godła, tegorocznej dwunastej edycji programu Operator Logistyczny Roku 2013, GEFCO Polska, to obecnie najbardziej ceniony na rynku integrator usług logistycznych. Firma notowana w rankingu po raz dziesiąty, już pięciokrotnie zdobyła jedną z głównych nagród, a przed pięcioma laty i rok temu zajęła pierwsze miejsce.

GEFCO Polska wykonała ogromny skok od momentu założenia w 1999 r. Tempo wzrostu tej firmy z reguły należało do najwyższych na rynku. W spektakularny też sposób firma ta przesuwała się w górę na liście notowań rankingu, szybko znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych firm. GEFCO Polska, oferując od lat najbardziej zróżnicowany portfel usług i wykazując niebywałą aktywność handlową, stała się z czasem najbardziej cenionym na rynku integratorem usług logistycznych, któremu we współpracy z klientami udaje się osiągnąć efekt synergii z łączenia przepływów. Do najpoważniejszych rywali firmy na polskim rynku należą firmy z grup DHL, DB Schenker, Raben i CAT.

Brązowe godło (ex aequo)

DHL Express, FM Logistic, Raben Polska

Laureat trzeciej nagrody ex aequo, brązowego godła, tegorocznej dwunastej edycji programu Operator Logistyczny Roku 2013, DHL Express, to firma reprezentująca grupę logistyczną o największym potencjale na polskim rynku, to laureat wielu wyróżnień i zwycięzca programu w 2004 i 2011 r.

DHL Express to dominujący dostawca usług logistycznych na polskim rynku w segmencie usług kurierskich i ekspresowych. W cyklu koniunktury pozycja marki DHL okazuje się wyjątkowo trwała. Firma umiejętnie wykorzystuje zmiany preferencji klientów odnośnie kompleksowości i elastyczności obsługi, oraz zasięgu geograficznego dostaw. Zdecydowanie góruje w obsłudze wymiany zagranicznej, obsłudze przedsiębiorstw zagranicznych oraz obsłudze dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Najwięksi rywale to UPS Polska i TNT Express.

Zadziwia spektakularne powodzenie strategii osiągnięcia wyższego poziomu funkcjonalności obsługi międzynarodowych przesyłek lotniczych i drogowych, którą przeniesiono do sieci międzynarodowej. Dzięki temu firmie udało się przyciągnąć klientów realizujących gros obrotów w relacjach z zagranicą, skutecznie atakując pozycję głównych konkurentów na tym rynku. Wystarczy podać, że w ciągu ostatniego roku w strukturze kluczowych klientów DHL Express podwojeniu uległ odsetek klientów korzystających z obsługi celnej!

Laureat trzeciej nagrody ex aequo, brązowego godła, tegorocznej dwunastej edycji programu Operator Logistyczny Roku 2013, FM Logistic, wyspecjalizowana w logistyce kontraktowej firma o największym w kraju potencjale w zakresie wielkopowierzchniowych centrów magazynowych, powtarza tak wysokie miejsce w rankingu z pierwszej jego edycji w 2002 roku.

Innowacyjna strategia francuskiej rodzinnej korporacji, dla której polski rynek ma kluczowe znaczenie, specjalizuje się w obsłudze firm z branży spożywczej, oraz sieci handlowych. Zaznacza wyraźnie swoją obecność w obsłudze specyficznych branż, takich jak farmacja. Firma stawia ma integrację łańcuchów dostaw producentów i dystrybutorów. Głównym konkurentem jest Raben Polska.

Laureat trzeciej nagrody ex aequo, brązowego godła, tegorocznej dwunastej edycji programu Operator Logistyczny Roku 2013, Raben Polska, to jedno z największych przedsiębiorstw logistycznych w naszym kraju, jedyna firma wyróżniana we wszystkich edycjach programu, zwycięzca pierwszej jego edycji w 2002 i ósmej w 2009 roku.

Dzięki osiągnięciu największego na całym rynku potencjału konkurencyjnego pozycja rynkowa firmy Raben Polska wrosła w bieżącym roku jak żadnej innej czołowej firmy. Najwyraźniej najlepiej ze wszystkich wykorzystuje reorientację potrzeb klientów, wyrażającą się spadkiem liczby zleceń (podobne zjawisko obserwowaliśmy w 2009 r.). W wyniku przesunięcia z usług prostych na usługi o wartości dodanej otworzyła się szansa dla firm logistycznych posiadających umiejętność organizacji zintegrowanych łańcuchów dostaw dla klientów. Firma Raben Polska była w stanie zaoferować szeroki wachlarz usług, osiągając wysoki poziom zadowolenia z wykonania założonych norm dostaw. Kluczowe znaczenie dla radykalnego zwiększenia penetracji rynku przez firmę Raben Polska i wzmocnienia pozycji rynkowej przez tę firmę wydaje się mieć trwałe dążenie do obsługiwania kluczowych klientów na wyłączność. Miarą powodzenia firmy jest zaufanie, którym firmę obdarzają klienci, zarówno obecni, jak i potencjalni. Jedynym liczącym się konkurentem firmy jest DB Schenker.

Wyróżnienia specjalne w programie badawczym OPERATOR LOGISTYCZNY ROKU 2013

Grupa Delta Trans

Budowanie zaangażowanych modeli korporacyjnych w zakresie outsourcingu usług logistycznych.

Textra Poland

Najlepsza firma logistyczna wśród nowych partnerów programu.

Enterprise Logistics

Osiągnięcie dominującej pozycji na rynku dzięki specjalizacji w przewozach częściowych do Skandynawii.

Loxxess Polska

Największy wzrost pozycji rynkowej wśród partnerów programu.

 

Wyróżnienia honorowe w programie badawczym OPERATOR LOGISTYCZNY ROKU 2013

Hellmann Worldwide Logistics Polska

Utrzymanie mistrzowskiego poziomu w obsłudze dostaw.

General Logistics Systems Poland

Konsekwentne umacnianie pozycji na rynku przesyłek ekspresowych dla handlu.

Diera

Powodzenie koncepcji dedykowanych rozwiązań w operacjach spedycyjnych.

Maszoński-Logistic

Korzyści z koncentracji działalności i z najwyższej jakości obsługi.

C. Hartwig Gdynia

Najbardziej kompleksowa na rynku oferta usług specjalnych.

 

Zapraszamy do obejrzenia pełnej FOTORELACJI z Gali Logistyki i Transportu 2013

Poleć ten artykuł:

Polecamy