Optymalizator tras, dzięki któremu zapewnisz swoim klientom terminowe dostawy.

Optymalizator tras, dzięki któremu zapewnisz swoim klientom terminowe dostawy.

Jeżeli posiadasz flotę samochodów i dostarczasz produkty do klientów, ten artykuł powinien Cię zainteresować. Dowiesz się z niego, jak:

 • szybko zaplanować kilka tras dostaw jednocześnie,
 • uwzględnić w planach indywidualne oczekiwania klientów,
 • monitorować i zarządzać procesem dostawy

Czas pandemii i jego następstwa to ogromne wyzwanie dla biznesu i gospodarki. Przetrwają ci, którzy najszybciej przystosują się do nowej rzeczywistości – a więc odważni i wizjonerzy, którzy wdrożą nowe narzędzia i usprawnią procesy w organizacjach.

Strach przed chorobą, akcja #zostańwdomu i kolejne obostrzenia, do których musieliśmy się stosować doprowadziły do tego, że niemal połowa osób w wieku 35-44 lat robiła zakupy na czas kwarantanny przede wszystkim za pośrednictwem Internetu. Według badania przeprowadzonego na zlecenie e-Izby, 37% badanych uważa, że zakupy internetowe są w tym momencie bezpieczniejsze niż zakupy w sklepach tradycyjnych. Wszystko wskazuje, że nowy rynek w sferze sprzedaży i dystrybucji będzie coraz bardziej wchodził w e-commerce lub jeszcze bardziej intensyfikował dotychczasowe działania. Klienci po pandemii nadal będą kontynuować zakupy przez Internet. Pociągnie to za sobą ogromne zapotrzebowanie na sprawnie i szybko działające dostawy. Spowoduje to wzrost konkurencyjności firm w obszarze dostaw, a z drugiej strony wymusi na przedsiębiorcach wdrażanie nowych, lepszych rozwiązań.

Optymalizacja i planowanie tras przy użyciu aplikacji Routimo.

1.    Planuj nawet kilkanaście tras jednocześnie.

Firmy świadczące dostawę zakupów do klientów posiadają średnio od 3 do 15 samochodów. Przyjmując, że każdy samochód ma do odwiedzenia 30 punktów na dzień, robi się pokaźna ilość tras do zaplanowania. Często firmy korzystają z narzędzi mapowych jak Google Maps- ręcznie wybierając punkty i kolejność wizyt. Takie planowanie sprawdza się przy jednym aucie i małej liczbie punktów do odwiedzenia. Przy większej jest to proces bardzo czasochłonny i skazany na błędy. Człowiek nie jest w stanie wybrać optymalnej trasy, ponieważ kombinacji do porównania jest za dużo.

Czy jest narzędzie, do którego można „wrzucić” wszystkie punkty adresowe i wygenerować trasy?

Jest –  tak właśnie działa aplikacja Routimo. Planowanie tras z jego pomocą to trzy proste kroki:

 • ustalenie założeń biznesowych trasy dostawy (o tym w kolejnym punkcie),
 • określenie liczby pojazdów i liczby punktów, które wpisujemy lub wczytujemy z pliku Excel,
 • wysłanie zaplanowanych tras na telefony do kierowców.

Praca z optymalizatorem tras umożliwia zaoszczędzenie mnóstwa czasu (nawet 80% miesięcznie). Planowanie zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Należy jednak podkreślić, że celem systemu jest usprawnienie pracy planistów/koordynatorów a nie ich zastąpienie.

2.      Realizuj indywidualne oczekiwania klientów

Terminy dostaw już dawno przestały ograniczać się jedynie do wskazanego dnia. Dziś klient oczekuje dostawy zamówionych produktów w określonych godzinach.

Czy możliwe jest szybkie ułożenie kilku tras uwzględniając przy okazji różne godziny dostaw?

Możliwe. Co więcej, okna czasowe to tylko jeden z dostępnych parametrów w systemie Routimo.  Pracując z aplikacją możemy ponadto zdefiniować:

 • Średni czas pobytu w jednym punkcie.
 • Punkty startowe i końcowe dla pojazdów – kierowca może zacząć pracę w bazie i skończyć np. w okolicy swojego domu.
 • Ładowność pojazdu – jeśli znamy ilość towaru jaki mamy do klientów rozwieźć.
 • Typ pojazdu – np. do jednych punktów może pojechać furgonetka a do innych chłodnia.
 • Regiony na mapie dla pojazdów.

Uwzględnienie powyższych założeń umożliwia precyzyjną realizację zleceń zgodnie z oczekiwaniami klienta.

3.    Monitoruj i zarządzaj pracą kierowców.

Nawał obowiązków sprawia, że kontrola czy monitoring pracy kierowców schodzi często na dalszy plan. Często jest to również wynik braku odpowiednich narzędzi.

Czy aplikacja Routimo umożliwia  monitorowanie pracy dostawców?.

System Routimo na urządzeniach mobilnych (telefonach, tabletach) umożliwia kierowcom sprawne raportowanie pracy. Po wygenerowaniu optymalnych tras przez Routimo wystarczy wysłać je do aplikacji mobilnej zainstalowanej na telefonie. Aplikacja prowadzi kierowcę punkt po punkcie wspierając się nawigacją w celu uniknięcia korków. Realizacja dostawy jest odznaczana poprzez wybór przycisku na ekranie telefonu. Koordynator może śledzić postępy realizacji trasy na żywo na ekranie laptopa, może również pod koniec dnia wygenerować raport działań. System Routimo współpracuje również z systemami GPS, umożliwiając jeszcze pełniejszą kontrolę realizacji zadań.

Zacznij teraz

Jeśli chcesz wypróbować Routimo w swojej firmie, skorzystaj z tego formularza i zamów demo. Routimo jest unikalną tego typu aplikacją na polskim rynku – skutecznie pomaga handlowcom w firmach dostawczych, cateringowych itp. Rozwiązanie jest dostarczane bez zbędnego ryzyka: jest gotowe od razu – bez długotrwałego procesu wdrożeniowego oraz nie wymaga podpisywania umów długoterminowych.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy