Ostrzeżenie przed jesiennymi zagrożeniami

Ostrzeżenie przed jesiennymi zagrożeniami

Zazwyczaj zimą media są pełne ostrzeżeń przed niebezpiecznymi sytuacjami drogowymi. Wraz z firmą DEKRA postanowiliśmy również przestrzec przed prawdopodobnymi zdarzeniami mogącymi mieć miejsce jesieniąDroga zanieczyszczona przez maszyny rolnicze!
 
 
 
...

Droga zanieczyszczona przez maszyny rolnicze!

 

 

 

Kierowcy samochodów muszą w okresie jesiennym nastawić się na większe niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku związane z występowaniem na drogach pojazdów rolniczych, ostrzegają rzeczoznawcy z DEKRA. Przede wszystkim w pobliżu pól kierowcy samochodów i motocykli powinni liczyć się z tym, że ciągniki i maszyny rolnicze poruszają się po drogach lokalnych powoli, mogą w nie skręcać, albo je przekraczać. Dodatkowym zagrożeniem jest większe niebezpieczeństwo wystąpienia poślizgu, z którym należy się liczyć na zabrudzonych jezdniach. Zanieczyszczone przez maszyny rolnicze drogi pod wpływem deszczu są szczególnie niebezpieczne dla kierujących motocyklami.

Zaleca się także ostrożność podczas wyprzedzania. Pojazdy rolnicze zajmują nierzadko więcej niż jeden pas drogi. Często nie można stwierdzić, czy zamierzają wykonać manewr skrętu, czy też nie. W takich sytuacjach ze względów bezpieczeństwa należy zupełnie zrezygnować z wyprzedzania i cierpliwie zaczekać do momentu, gdy maszyna wykona manewr skrętu.

Kierowcy samochodów powinni pamiętać o tym, że pojazdy rolnicze będące w ruchu często są słabo widoczne o zmierzchu lub o zmroku. To wciąż prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Przede wszystkim na wąskich drogach lokalnych o słabej widoczności należy zdjąć nogę z dźwigni przyspieszenia i poruszać się tylko z taką prędkością, która pozwala na zatrzymanie pojazdu na odcinku, który jest widoczny.

Rzeczoznawcy z DEKRA zbadali podczas testów zderzeniowych, jakim ekstremalnym obciążeniom podlegają uczestnicy wypadków z udziałem maszyn rolniczych i leśnych. Okazało się przy tym, że już przy prędkości od 60 do 70 km/h motocyklista, ale także kierowca samochodu w razie kolizji z takim pojazdem mógłby odnieść bardzo poważne obrażenia.

Gdy zwierzęta przekraczają drogę – noga z gazu!

Co roku dochodzi do ponad 200.000 sytuacji, gdy dzika zwierzyna wbiega pod samochód. W roku 2014 wskutek takich zdarzeń ponad 2400 pasażerów pojazdów odniosło, w części poważne, obrażenia, a 17 z nich nawet zmarło. Kierowcy samochodów często nie doceniają sił, które mogą wystąpić podczas wypadków z udziałem dzikiej zwierzyny. Jeśli samochód jadąc z prędkością 50 km/h uderzy w ważącego 80 kg odyńca, wtedy masa uderzeniowa oddziałująca na pojazd może wynieść nawet dwie tony. Jak to pokazały badania testowe przeprowadzone przez DEKRA z zastosowaniem manekinów zwierząt, w przypadku większych prędkości zwierzęta takie, jak jelenie mogą nawet zostać wrzucone do wnętrza pojazdu przez szybę i poważnie poranić pasażerów.

Rzeczoznawcy zalecają, aby na drogach, przy których znajdują się znaki informujące o miejscach migracji zwierząt poruszać się odpowiednio ostrożnie. Migracje zwierząt zdarzają się przede wszystkim w godzinach porannych oraz wieczorem w godzinach zmierzchu. Szczególnie jesienią, gdy późno staje się widno i szybko zapada zmrok, oraz po zmianie czasu na zimowy dzikie zwierzęta oraz osoby regularnie poruszające się samochodem do pracy wchodzą sobie w drogę.

Jeśli zwierzę pojawi się na drodze należy gwałtownie zahamować, jeśli to konieczne zredukować oświetlenie i spróbować odpędzić zwierzę klaksonem. Należy bezwzględnie unikać niekontrolowanego wymijania, aby nie doszło do zderzenia z ruchem pojazdów poruszającym się z naprzeciwka albo by nie uderzyć w drzewo. Jeśli nie da się uniknąć wypadku, wtedy należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz poinformować policję. W stosunku do rannych zwierząt obowiązuje zasada: należy zachować odstęp i ich nie dotykać, ponieważ mogą się wierzgać albo przenosić choroby.

W przypadku szkód komunikacyjnych spowodowanych przez dzikie zwierzęta leśne istnieje możliwość uzyskania odszkodowania z AC lub OC. Aby szybko załatwić kwestie związane z wypłatą odszkodowania konieczne jest uzyskanie zaświadczenia od leśniczego potwierdzającego wystąpienie zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny. Pomocne są także zdjęcia z miejsca wypadku, zwierzęcia oraz pojazdu. Przed przeprowadzeniem naprawy należy skontaktować się telefonicznie z towarzystwem ubezpieczeniowym. Sierść zwierzęcia oraz ślady krwi na pojeździe są zdaniem DEKRA materiałem dowodowym, który należy sfotografować i zabezpieczyć.

Znów gotowy do codziennej jazdy

Ekstremalny upał, kurz, tysiące kilometrów ciągłego użytkowania – wyjazd urlopowy oznacza nawet dla nowoczesnych samochodów bardzo ciężką pracę. Po długiej podróży zaleca się ponowne przygotowanie pojazdu do codziennej eksploatacji. DEKRA informuje o czym należy pamiętać.

Podczas urlopu w samochodzie zbierają się różne rzeczy: parasole przeciwsłoneczne, dmuchane materace, makaron do pływania, buty na wędrówki, osprzęt kempingowy, płyty kompaktowe albo kamienie będące wspomnieniem wakacji. Trzeba pamiętać, że każdy kilogram wagi wpływa na zużycie paliwa. Na każde dodatkowe 100 kg masy zużycie paliwa wzrasta o około 0,5 litra. Te koszty oraz zwiększona emisja CO2 są niepotrzebne, podobnie jak zwiększone zużycie paliwa spowodowane przez zbędny już bagażnik dachowy lub sprzęg holowniczy.

Sensowne jest także zatrzymanie się przy odkurzaczu i przy myjni. Myjąc podwozie usuwamy brud, piasek i sól, które pochodzą z pobytu nad morzem. Także zgromadzone w przedniej części pojazdu pozostałości insektów należy usunąć zanim wgryzą się w powłokę lakierniczą. Jeśli podczas kontroli lakieru zaobserwujemy uszkodzenia pochodzące od uderzeń kamieni, wtedy należy użyć kredki do naprawy lakieru, aby w okresie zimowym nie uległy one powiększeniu. Jeszcze lepsze jest uszczelnienie lakieru, które go zabezpieczy w okresie chłodów.

Ponadto należy również zmniejszyć ciśnienie w ogumieniu do normalnych wartości oraz ewentualnie dostosować ustawienia reflektorów do aktualnego stanu załadowania pojazdu. Oprócz tego należałoby usunąć kurz, który najczęściej niepostrzeżenie osiada wewnątrz szyby czołowej i szczególnie w przypadku oświetlenia padającego z naprzeciwka pogarsza widoczność. Proszę sprawdzić także, czy wczesny opad liści nie zanieczyścił otworu zasysania powietrza do wnętrza pojazdu. Proszę rzucić okiem na stan napełnienia oleju silnikowego, płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy i jeśli zachodzi taka potrzeba należy je uzupełnić.

fot. Shutterstock

Poleć ten artykuł:

Polecamy