Otwarcie o Lean
W dniach 9 – 11 kwietnia 2013 roku w Centrum Wykładowo – Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej odbyła się III Otwarta Konferencja Lean w Poznaniu. Zgodnie z przewidywaniami organizatorów wzięło w niej udział ponad 1000 osób.Fenomen Konferencji polega na tym że jest ona darmowa...
Fenomen Konferencji polega na tym że jest ona darmowa i ogólnodostępna co pozwala wielu firmom szczególnie w dobie obecnego kryzysu docierać do wiedzy i szukać inspiracji do dalszego rozwoju. Warto również dodać, że jest to największa w Polsce konferencja poświęcona ciągłemu doskonaleniu.
Wydarzenie już na stałe weszło do kalendarzy dyrektorów, managerów, kierowników i specjalistów pracujących na co dzień nad doskonaleniem organizacji. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy zaobserwowali zwiększoną obecność funkcji wspierających jak np. HR, które również poszukują wiedzy na temat Lean.
Uczestnicy Konferencji reprezentowali ponad 450 firm stanowiących przekrój przez wszystkie gałęzie gospodarki. Dominowały firmy produkcyjne od przemysłu ciężkiego po małe firmy rodzinne zatrudniające kilkunastu pracowników. Blisko jedna trzecia uczestników były to osoby zatrudnione w branży usługowej m.in. w bankach, firmach logistycznych czy centrach IT – specjalnie dla nich dedykowany był trzeci dzień Konferencji. Na konferencji znaleźli się reprezentanci wszystkich województw.
W ciągu 3 dni 49 prelegentów zaprezentowało 37 wystąpień. Wśród firm dzielących się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami znalazły się m.in.: Volkswagen, Volvo, Philips, Siemens, Poczta Polska, Bank BGŻ i Sodexo. Różnorodności firm i prezentowanych tematów zaspokoiła ciekawość zarówno osób zainteresowanych zagadnieniami typowo technicznymi w Lean jak i osób pracujących nad obszarami miękkimi jak np. zmiana kultury organizacyjnej. Po każdej prezentacji prelegenci odpowiadali na pytania z sali a i tak wiele dyskusji trzeba było kontynuować w kuluarach.
Po raz pierwszy w historii konferencji uruchomiono drugą – małą salę konferencyjną, w której pierwszego dnia odbył się Panel Lean w Farmacji współorganizowany przez ISPE, drugiego dnia zaś uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach i panelach dyskusyjnych z praktykami. Na trzeci dzień konferencji organizatorzy wspólnie z firmą Shinsei Consulting przygotowali wyjątkowe spotkanie z Panem Mikiharu Aoki – guru systemu produkcyjnego Toyoty.
Obecność Pana Mikicharu Aoki związana była też z Polską i Europejską premierą jego książki: „Jak działa fabryka Toyoty”. Książka ta cieszy się ogromnym powodzeniem w Japonii i Korei Pd. Co ważne tłumaczenie zostało wykonane bezpośrednio z języka japońskiego a książka nie zdążyła ukazać się jeszcze po angielsku. Pan Aoki dzielił się z uczestnikami konferencji swoimi spostrzeżeniami na temat Polskich firm, które do tej pory odwiedził, komentował wystąpienia dużej sali a przede wszystkim dzielił się swoim ogromnym ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zdobytym w Toyocie.
Drugim zagranicznym gościem na dużej sali był Bob Emiliani – uczestnicy mogli wysłuchać jego wykładu na temat Przywództwa w Lean za pośrednictwem wideokonferencji. Duże zainteresowanie wykładem przełoży się prawdopodobnie na przyjazd Pana Emilianiego do Polski jesienią tego roku.
Uczestnicy konferencji zwracali uwagę na atmosferę otwartości która sprzyjała wymianie doświadczeń. Organizatorzy zadbali o stworzenie możliwości zawierania znajomości – które w wielu przypadkach owocują potem wizytami w firmach które poznały się właśnie na konferencji. Po raz pierwszy w tym roku zorganizowany został dzień benchmarkingu, trzy firmy: Philips, Arjohuntleigh i Poczta Polska zgodził się zaprosić do siebie grupę ponad czterdziestu uczestników z którymi podzieliły się własnymi doświadczeniami ale też zebrały od uczestników wizyt uwagi i potencjały do dalszej poprawy. Zawieraniu nowych znajomości biznesowych sprzyjały też imprezy towarzyszące konferencji – dwa koncerty – w wieczór poprzedzający konferencję koncert Agnieszki Kiepuszewskiej a ostatniego wieczoru Konferencji koncert Kwartetu Jarka Kostki. Po pierwszym dniu już tradycyjnie wszyscy spotkali się w klubie BlueBerry Bar na imprezie tanecznej. Wszystko to miało służyć integracji środowiska Leanowego w Polsce.
Wśród uczestników konferencji rozlosowanych zostało ponad 60 książek, kilka szkoleń i możliwość testowania zaawansowanych systemów IT w przedsiębiorstwach. Zdobywaniu wiedzy sprzyjały też stoiska firm dostarczających rozwiązania techniczne i systemowe pomagające w doskonaleniu organizacji ustawione w holu konferencji.
Patronat honorowy nad konferencją już po raz trzeci objął Prezydent miasta Poznania oraz Rektor Politechniki Poznańskiej. Patronatu udzieliło też 7 organizacji biznesowych o zasięgu zarówno wojewódzkim jak i ogólnopolskim, oraz 35 uznanych czasopism i portali o charakterze branżowym jak i biznesowym.
Zorganizowanie tak dużego wydarzenia nie było by możliwe gdyby nie wsparcie sponsorów i partnerów konferencji. Sponsorem Głównym wydarzenia była Firma Astor. W organizacji pomagało też wielu wolontariuszy m.in. studenci Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Większość wystąpień i prezentacji zostanie opublikowana w formie filmów i materiałów do pobrania na stronie internetowej konferencji: www.konferencjalean.pl oraz na fanpage’u Otwartej Konferencji Lean na Facebooku.