Panattoni wchodzi w ostatni etap realizcji 38 500 m kw. w Pile

Panattoni wchodzi w ostatni etap realizcji 38 500 m kw. w Pile

Panattoni, najaktywniejszy deweloper powierzchni przemysłowych na świecie, odkrywa potencjał kolejnych rynków. Po ukończeniu pierwszego budynku w ramach Panattoni Park Piła, deweloper od razu ruszył z realizacją kolejnego – o powierzchni 38 500 m kw, którego budowa wchodzi już w ostatni etap. Aż 85 proc. nowej powierzchni zajmie firma CEVA Logistics, światowy lider logistyki 3PL która obsłuży globalnego lidera w dziedzinie oświetlenia – Signify (dawniej Philips Lighting).

Piła to największa aglomeracja północnej Wielkopolski, która oferuje szerokie portfolio gruntów przygotowanych pod inwestycje. Potencjał napędza także lokalizacja miasta – w połowie drogi między błyskawicznie rozwijającymi się rynkami – Poznaniem i Bydgoszczą – zapewniająca jednocześnie sprawne dotarcie do Warszawy i zachodniej granicy kraju.

– Aby wykorzystywać potencjał rynku, potrzebne są odpowiednie zasoby nowoczesnej powierzchni przemysłowej, dlatego po ukończonych realizacjach zarówno w formacie BTS jak i w ramach naszego pierwszego parku, ruszyliśmy z kolejną budową, i już za około 2 miesiące dostarczymy blisko 40 000 m kw. – mówi Dorota Jagodzińska-Sasson, Managing Director w Panattoni – Chcemy tworzyć obiekty, które doskonale sprawdzą się w obsłudze dziesiątek branż, a także wielu rynków – zarówno polskiego, jak i europejskich. Co ważne, nasz nowy obiekt pozwoli nawiązać do blisko 60-letniej historii Piły jako jednego z najważniejszych w Polsce ośrodków produkcji elementów oświetlenia – dodaje.

Panattoni w czerwcu br. ruszyło z budową 38 000 m kw., które dostarczy w lutym 2024 r. Z 32 500 m kw. skorzysta CEVA Logistics, a powierzchnia zostanie zrealizowana do obsługi operacji dla Signify, globalnego lidera w inteligentnym oświetleniu, kontynuującego w Pile tradycję rozpoczętą przez zakłady Lumen i Polam, które zostały wykupione przez firmę Philips.

Obiekt Panattoni będzie wyposażony w system sterowania Philips Dynalite, który zapewni detekcję ruchu i automatyczną regulację oświetlenia względem światła dziennego. Dodatkowo szczegółowa analiza danych z systemu sterowania oświetlenia wesprze bieżące utrzymanie infrastruktury. Innowacją będą też oprawy wyposażone w technologię VLC, pozwalającą na na korzystanie z nawigacji we wnętrzu dzięki infrastrukturze oświetleniowej. Każda oprawa będzie stanowiła punkt sieci nawigacyjnej nadający specjalny kod, odczytywany przez kamerę w urządzeniu mobilnym. Takie rozwiązanie pozwala zastąpić systemy nawigacji oparte na WiFi oraz bluetooth beacon może skutecznie usprawnić procesy kompletacji zamówień. Obiekt zostanie również wyposażony w oprawy drukowane w technologii 3D, których produkcja odbywa się zgodnie z ideą gospodarki o zamkniętym obiegu, czyli z materiałów nadających się do recyklingu. Znajdzie się tam też rozwiązanie NatureConnect opracowane zgodnie z zasadami designu biofilicznego, którym odwzorowujemy naturalne światło dzienne we wnętrzu.

Lokalizacja parku w odległości 5 km od centrum Piły pozwala na sprawny dojazd komunikacją miejską. Inwestycja przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent, a CEVA Logistics, skorzysta m.in. z systemu szybkiego ładowania wózków oraz z paneli fotowoltaicznych. Ponadto na obiekcie zostanie zastosowane oświetlenie cyrkularne. Oprawy zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, w celu minimalizacji odpadów i negatywnego wpływu na środowisko. Cechują się również jedną z najwyższych na rynków wydajnością, co przełoży się na niższe koszty utrzymania. Oświetlenie firmy Signify rozświetli zarówno wnętrze magazynu, jak i teren zewnętrzny.

Poleć ten artykuł:

Polecamy