Philips sprzedał Lumileds

Philips poinformował o sprzedaży 80,1 procent akcji spółki Lumileds. Nabywcą został fundusz zarządzany przez Apollo Global Management. Pozostałe 19,9% akcji pozostanie własnością Philipsa przez minimum trzy lata.

Lumileds to amerykańska spółka (siedziba w San Jose w Kalifornii), która została wydzielona ze struktur Philipsa w 2015 roku. Jednym z głównych obszarów jej działalności była produkcja oświetlenia dla przemysłu motoryzacyjnego. Pod kontrolą Lumileds znajduje się m.in. fabryka żarówek samochodowych w Pabianicach.

 

Philips, który inwestuje aktualnie największe środki w rozwój dywizji HealthTech, już od zeszłego roku zapowiadał sprzedaż Lumileds. Próba zbycia udziałów chińskiemu funduszowi GO Scale Capital została jednak zablokowana przez amerykański rząd, który obawiał o kwestie bezpieczeństwa związane z transferem technologii.

 

Apollo Global Management reprezentuje amerykański kapitał, więc tym razem nie powinno być problemów natury prawnej. Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2017 roku. Philips otrzyma za akcje Lumileds 1.5 mld dolarów w gotówce.

Poleć ten artykuł:

Polecamy