Poczta Polska testuje technologię RFID
Wielkoskalowe testy technologii RFID na strumieniach przesyłek przemieszczanych pomiędzy trzema sortowniami mają zapewnić bezpieczne opracowywanie przesyłek. Oddanie do użytku systemu do testów zaplanowane jest na przełom maja i czerwca.
W sortowniach WER Pruszcz Gdański, WER Zabrze i WER Szczecin operator pocztowy przetestuje możliwość wprowadzenia systemu radiowej identyfikacji danych, czyli RFID. Jego wyniki będą podstawą do podjęcia decyzji o wprowadzeniu tej technologii na szeroką skalę. Pocztowcy sprawdzą, w jakim stopniu wpłynie ona na poprawę jakości opracowywania przesyłek i terminowość ich doręczania, jak również na bezpieczeństwo obrotu pocztowego. Oczekiwania są duże, a stawką jest znaczące usprawnienie najważniejszych procesów logistycznych Poczty Polskiej oraz bezpieczeństwo i zapewnienie jakości transportu oraz doręczania przesyłek.
– Podstawą funkcjonowania sprawnego systemu logistycznego jest przede wszystkim bieżąca i szybka informacja o przebiegu całego procesu. Jest to szczególnie ważne w przypadku realizacji usług pocztowych w tak rozległej sieci logistycznej, jaką posiada Poczta Polska. W przypadku przesyłek rejestrowanych (np. listy polecone, paczki) korzystamy z monitoringu, a dane pozyskujemy dzięki skanowaniu kodów kreskowych, umieszczonych na przesyłkach i ładunkach – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Jest to pierwszy projekt naukowo-badawczy w Poczcie Polskiej współfinansowany, w kwocie ponad 6 mln zł, przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Jak RFID wykorzystywane jest w Poczcie Polskiej?
Bezstykowa, pasywna identyfikacja radiowa (RFID) może zastąpić obecnie stosowaną w Poczcie rejestrację zdarzeń za pomocą skanerów kodów dwuwymiarowych. To nowocześniejsze rozwiązanie pozwoli na generowanie informacji zarządczej identyfikującej przesyłki w czasie rzeczywistym, szybsze opracowywanie przesyłek, zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiednich wskaźników jakościowych, rozwój i wprowadzanie nowych usług.
Dzięki zastosowaniu RFID przesyłkę będzie można śledzić na każdym etapie jej podróży, na bieżąco reagując na zakłócenia w łańcuchu logistycznym, by jeszcze lepiej spełniał on swoje zadania, a klient sprawniej otrzymywał przesyłki. To kolejne zadanie realizowane w ramach strategii Poczty Polskiej na lata 2021-2023. Testowane rozwiązania RFID prowadzą do uproszczenia procesu opracowywania przesyłek, z którego wyeliminowany zostanie czynnik ludzki. W przypadku udanych testów i wprowadzenia technologii RFID w skali całej firmy pracownicy nie będą musieli skanować przesyłek ręcznie. Wady i zalety tego systemu Poczta sprawdzi w cyklu testów planowanych w ciągu roku.
(Poczta Polska)