Podwrocławska fabryka LG Energy Solution będzie największa na świecie

Podwrocławska fabryka LG Energy Solution będzie największa na świecie

LG Energy Solution (niedawno wydzielone z LG Chem) otrzymało z Agencji Rozwoju Przemysłu decyzję o wsparciu czwartego etapu budowy fabryki w Kobierzycach pod Wrocławiem. Po zakończeniu tej inwestycji, na terenie zarządzanego przez ARP S.A. parku przemysłowego w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie o możliwościach produkcyjnych na poziomie 100 GWh zaspokajająca ok 60 procent obecnego zapotrzebowania na akumulatory EV w Europie.

W wyniku jego realizacji całkowita kwota nakładów przekroczy 3,1 mld euro, a zatrudnienie sięgnie nawet dziesięciu tysięcy miejsc pracy. – Każdy inwestor jest dla nas ważny, a jego projekt interesujący. W ubiegłym roku wydaliśmy 56 decyzji o wsparciu inwestycji w zarządzanych przez nas strefach. To najwięcej decyzji spośród wszystkich instytucji zarządzających strefami. Jedną z nich jest decyzja o wsparciu LG Energy Solution – czołowego producenta akumulatorów EV. Dzięki temu w naszej strefie w Kobierzycach pod Wrocławiem powstaje największa fabryka akumulatorów EV na świecie. To inwestycja zagraniczna w strategicznej branży electromobility – mówi Cezariusz Lesisz, prezes ARP S.A.

– Zeszłoroczne inwestycje przyciągnęły do stref ARP S.A. inwestycje o deklarowanej wartości ponad 2,5 mld zł tworząc minimum 1052 miejsca pracy. Większość inwestycji to zakup nowoczesnych maszyn i linii produkcyjnych zwiększających efektywność produkcji. Rok 2021 w Agencji Rozwoju Przemysłu SA to dalsza praca nad przygotowaniem nowych terenów inwestycyjnych takich jak Euro-Park Ząbkowice czy przygotowanie terenów pod nowych inwestorów w Stalowej Woli i Tarnobrzegu – dodaje Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji.

LG Energy Solution rozpoczęła pierwszą inwestycję w fabrykę akumulatorów EV w Polsce w roku 2016. Ze względu na znaczny wzrost zapotrzebowania na baterie do pojazdów elektrycznych kolejny etap rozpoczęto już w 2017 roku. Trzeci etap budowy ruszył wiosną 2019. Ma zakończyć się pod koniec roku 2021. Równolegle w sierpniu ub. roku LG Energy Solution złożyła aplikację o wsparcie czwartego etapu budowy fabryki w Kobierzycach. W efekcie w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie.

Poleć ten artykuł:

Polecamy