Pogorszenie koniunktury we wrześniu

Pogorszenie koniunktury we wrześniu

GUS opublikował najnowsze dane na temat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym we wrześniu oceniany jest mniej korzystnie niż w sierpniu, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat.

Oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji są niekorzystne, wobec pozytywnych opinii zgłaszanych w sierpniu. Odpowiednie optymistyczne przewidywania są ostrożniejsze niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa we wrześniu oceniana jest negatywnie. Prognozy w tym zakresie są korzystne, ale gorsze od przewidywań z sierpnia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać.

 

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3 (w sierpniu plus 5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 14% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

 

Oceny bieżącego portfela zamówień są negatywne, gorsze niż w sierpniu, na co wpływa w większym stopniu pogorszenie ocen krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Przewidywania w tym zakresie są mniej korzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Diagnozy produkcji są negatywne, wobec pozytywnych opinii z sierpnia, jej prognozy są mniej korzystne niż przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Poziom należności od kontrahentów nie ulega zmianie. Sytuacja finansowa we wrześniu oceniana jest negatywnie. Odpowiednie prognozy są pozytywne, ale nieco gorsze od przewidywań formułowanych w sierpniu. W najbliższych trzech miesiącach zatrudnienie może zmniejszyć się w niewielkim stopniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać.

 

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego we wrześniu zgłaszają w większości pozytywne oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 19 – wzrost o 1 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), urządzeń elektrycznych (plus 18 – podobnie jak przed miesiącem), papieru i wyrobów z papieru (plus 16 – spadek o 2 p. proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 13 – spadek o 5 p. proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 13 – wzrost o 3 p. proc.), chemikaliówi wyrobów chemicznych (plus 13 – spadek o 3 p. proc.). Negatywnie koniunkturę oceniają jedynie producenci odzieży (minus 6 – podobnie jak przed miesiącem).

Poleć ten artykuł:

Polecamy