Polska znów na celowniku Volkswagena?

Polska znów na celowniku Volkswagena?

Ofensywa Volkswagena w obszarze elektromobilności może przynieść kolejne korzyści dla naszej gospodarki. Polska znalazła się na liście krajów, w których może powstać fabryka akumulatorów do elektrycznych modeli Volkswagena.

Plany zdradził członek zarządu koncernu Thomas Schmall, podczas “Power Day”, czyli stworzonego na wzór Tesli wydarzenia, mającego przybliżyć strategię rozwoju elektromobilności w Volkswagenie. Koncern do 2030 roku może wybudować nawet sześć europejskich fabryk – bądź też zrobią to jego dostawcy.

Na liście potencjalnych lokalizacji oprócz Polski są też m.in. Portugalia, Hiszpania, Czechy i Słowacja. Volkswagen już działa nad zapewnieniem sobie zwiększonych dostaw baterii – m.in. zakupił dodatkowe udziały producenta ogniw Northvolt AB – ale za kilka lat potrzeby będą wielokrotnie większe.

Niemiecki producent ma fabryki samochodów w Poznaniu i Wrześni, oraz zakład produkujący silniki w Polkowicach. Kolejna inwestycja w Wielkopolsce – gdzie VW już jest największym pracodawcą – wymagałaby znalezienia nowej lokalizacji, ze względu na wydrenowany rynek pracy w stolicy regionu. Atrakcyjny może okazać się Konin, gdzie fabrykę baterii stawia Johnson Matthey, a władze lokalne pracują nad przygotowaniem nowych terenów gotowych na przyszłe inwestycje.

Poleć ten artykuł:

Polecamy