Polski leasing najlepszy

Polski leasing najlepszy

Federacja Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope podała, że w 2010 r. wzrost rynku leasingu w Polsce, przy wartości udzielonego finansowania na poziomie 27 mld zł, wyniósł prawie 21%, podczas gdy średnia dla Europy była na poziomie niecałych 5%.

Pod względem dynamiki rok do roku jesteśmy liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy .

Z danych opublikowanych przez Leaseurope wynika , że w Europie w 2010 r. sfinansowano środki trwałe o wartości prawie 880 mld zł, a więc jedynie o 4,6% więcej niż w 2009 r. Ok. 60 mld zł tej wartości finansowania przypadło na firmy leasingowe z Europy Środkowo-Wschodniej. W naszym regionie wzrost był minimalny: jedynie 2%.Eksperci d/s leasingu uważają, że przyrosty osiągane przez  branżę to sygnał trendu i choć w kolejnych półroczach będą one coraz mniej spektakularne, to – o ile polska gospodarka nie zostanie mocno zachwiana w kontekście zawirowań na rynkach globalnych – trend wzrostowy powinien być trwały. W czasie kryzysu wyniki sprzedaży polskich firmy leasingowych spadały, ale szybko też wróciły na ścieżkę przedkryzysowego wzrostu. Dynamika na poziomie 21% na tle blisko 5% wzrostu całej Europy świadczy przede wszystkim o potencjale inwestycyjnym polskich przedsiębiorstw i całej gospodarki.

Siłą napędową leasingu w Polsce pozostają ruchomości, na które udzielono w 2010 r. o 23% więcej finansowania niż w roku poprzednim. Jest to druga dynamika znacznie powyżej ogólnoeuropejskiej średniej wynoszącej +3%. Jeśli chodzi o leasing nieruchomości, to podczas gdy w całej Europie wzrost wyniósł ponad 15%, w Polsce odnotowano spadek (z wynikiem -23%, znajdujemy się w drugiej dziesiątce zestawienia).

Poleć ten artykuł:

Polecamy