Polski poliamid do Brazylii

Polski poliamid do Brazylii

Grupa Azoty oraz brazylijska spółka Comexport podpisały w Krakowie ramową umowę dotyczącą współpracy handlowej. W ramach porozumienia spółka Comexport deklaruje zakup wytwarzanego przez Grupę Azoty poliamidu wykorzystywanego m.in. do produkcji włókien konstrukcyjnych.

Docelowo sprzedawany do firmy Comexport polimer będzie pochodzić z nowej wytwórni PA6 o rocznych zdolnościach produkcyjnych 80 tys. ton w Tarnowie, której uruchomienie planowane jest na IV kwartał 2016 r. Podpisana 20 czerwca br. umowa stanowi również podstawę analizy projektu wspólnego przedsięwzięcia w ramach dalszego przetwórstwa poiamidu na terenie Brazylii.

 

„Zawarte porozumienia z naszym wieloletnim partnerem stanowią istotny krok na drodze ekspansji terytorialnej działalności biznesowej Grupy Azoty“ – komentuje Paweł Jarczewski, Prezes Zarządu Grupy Azoty. – “Rynek brazylijski jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków na świecie, dlatego obecność Grupy Azoty wśród dostawców produktów chemicznych na tamten rynek jest dużym sukcesem dla całej polskiej gospodarki” – dodaje prezes Jarczewski.

 

“Równolegle do prowadzonego procesu inwestycyjnego w rozbudowę mocy produkcyjnych poliamidu 6 w Tarnowie poszukujemy partnerów handlowych do tego przedsięwzięcia. Chcemy nie tylko znaleźć klientów dla naszych produktów ale pozyskać partnerów do wspólnych przedsięwzięć związanych z dalszym przetwórstwem polimerów. Zawarta umowa gwarantuje nam obydwa nasze cele biznesowe” – mówi Witold Szczypiński, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Azoty.

 

Umowa była podpisywana w obecności przedstawicieli polsko-brazylijskiej Izby Handlowej. Sprzedaż poliamidu do Brazylii jest kontynuacją współpracy Grupy Azoty z firmą Comexport. Pod koniec 2013 roku Grupa Azoty, w ramach kontraktacji produktów nawozowych na kolejne lata, zawarła szereg umów handlowych z firmą Comexport na łączną kwotę 360 mln zł. Umowy na sprzedaż siarczanu amonu z Tarnowa oraz z Puław oraz nawozów wieloskładnikowych z Polic będą obowiązywać do końca 2016 roku.

 

Fot. Grupa Azoty

Poleć ten artykuł:

Polecamy