Prekonfigurowany system PSIwms usprawnia pracę w magazynie Hisert

Prekonfigurowany system PSIwms usprawnia pracę w magazynie Hisert

W styczniu tego roku PSI Polska uruchomiła system klasy WMS w magazynie e-commerce firmy Hisert w Szczecinie. Już w pierwszych dniach działania PSIwms, efektywność pracy magazynu znacząco wzrosła. Proces kompletacji zamówień dziś przebiega dwukrotnie szybciej niż przed wdrożeniem, przy niemal całkowitej eliminacji błędów popełnianych przez operatorów. 

Firma Hisert, która jest producentem i dystrybutorem odzieży, obuwia oraz dodatków na platformach e-commerce, w połowie 2022 roku oddała do użytku nowy magazyn w Szczecinie. Jego powierzchnia wynosi 11,5 tys. m² i zapewnia dystrybucję kilkunastu tysięcy sztuk odzieży i akcesoriów tygodniowo. 100% wolumenu wysyłek z nowo otwartego magazynu w Szczecinie kierowane jest do klientów platform marketplace, m.in. Zalando, eBay i Amazon. Nowa inwestycja ma zwiększyć konkurencyjność Hisert, a otwarcie nowego magazynu to okazja do gruntownej digitalizacji zaplecza logistycznego firmy. 

Przez pierwsze miesiące pracowano na dotychczasowym systemie WMS, jednak z uwagi na szybki wzrost zamówień Spółka zdecydowała o wymianie na oprogramowanie PSIwms, którego dostawcą jest PSI Polska. — Przy wyborze dostawcy systemu WMS do naszego pierwszego centrum dystrybucyjnego kierowaliśmy się kilkoma kluczowymi kryteriami: system musiał być już wykorzystywany w firmach prowadzących sprzedaż w formule e-commerce i to konkretnie w branży fashion. Zależało nam również na szybkim wdrożeniu, a sam system musiał nam gwarantować możliwości skalowania biznesu — tłumaczy Wojciech Drobczyński, kierownik zarządzania procesami w Hisert. PSI Polska wdrażało system WMS w magazynach m.in. CCC, Half Price czy LPP, właściciela marek Reserved, House, Cropp, Mohito, Sinsay. 

Wykorzystać sprawdzone rozwiązania

Poznańska spółka oferuje systemy w różnych modelach wdrożenia: prekonfigurowanym, który jest zbudowany z doświadczeń PSI z innych realizacji oraz tradycyjnym, gdzie w ramach projektu konfiguruje się procesy dostosowane do magazynu. Hisert zdecydował się na prekonfigurowaną edycję systemu PSIwms Omnichannel, dedykowaną do obsługi procesów w segmencie e-commerce. — Na każdym etapie projektu, również w fazie powdrożeniowej, mogliśmy liczyć na profesjonalizm i pełne wsparcie ze strony przedstawicieli PSI. Było to o tyle ważne, że otwierając pierwsze centrum dystrybucyjne, nie mieliśmy jeszcze szczegółowo opisanych wszystkich procesów logistycznych, a tego oczekuje większość dostawców systemów WMS. Na szczęście wdrażając prekonfigurowany system PSI, mogliśmy wykorzystać sprawdzone rozwiązania. — podkreśla Wojciech Drobczyński i tłumaczy — Nie tworzyliśmy nic od nowa, a jedynie dostosowywaliśmy gotowe procesy do specyfiki naszej działalności. To znacznie przyspieszyło wdrożenie systemu i zminimalizowało ryzyko niepowodzenia całego projektu. Podczas takiego wdrożenia bardzo ważne jest utrzymanie partnerskich relacji z dostawcą systemu i czerpanie z jego doświadczeń. — wyjaśnia kierownik zarządzania procesami w Hisert. 

Krócej, szybciej, skutecznie

Sam rozruch produkcyjny systemu, pod czujnym okiem konsultantów PSI, trwał zaledwie 10 dni. Cały proces: od analizy, konfiguracji topologii, testów i finalnego uruchomienia WMS-a, trwał cztery miesiące, uwzględniając integrację z systemami nadrzędnymi. Dla płynnego startu systemu rozruch podzielono na dwa etapy, o czym mówi odpowiedzialny za projekt po stronie PSI, Michał Tokarczyk, senior konsultant WMS: — Na uruchomienie daliśmy sobie dwa tygodnie. W pierwszym uzgodniliśmy z klientem, że będziemy pracować na 10% wolumenu, w drugim PSIwms zarządzał już całością asortymentu i operacji w magazynie.

Jak zaznacza ekspert, wybierając system PSIwms, firmy każdorazowo otrzymują pełne wsparcie na etapie przedwdrożeniowym, kompleksowy pakiet szkoleń dla załogi, a także przygotowanie infrastruktury i testy gotowych funkcjonalności.

Minimum nakładów, maksimum efektów

M​agazyn Hisert pracuje w trybie jednozmianowym od poniedziałku do piątku. Najwięcej pracy jest po weekendzie. Wtedy to realizowane są zamówienia złożone w piątek, sobotę i niedzielę. Zwyczajowo jest ich około kilku tysięcy. Ponad 70% zamówień to zamówienia jednopozycyjne. Proces kompletacji i wysyłki zamówień, który w poniedziałki zajmował 8 godzin, już w pierwszym tygodniu od wdrożenia PSIwms został skrócony do zaledwie 4 godzin. — Wdrożenie systemu WMS zwiększyło wydajność procesów magazynowych i pozwoliło nam uzyskać lepszą kontrolę nad przepływami towarów i stanami magazynowymi. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi zastosowanemu na skanerach MDT czas szkolenia nowych pracowników został znacząco skrócony. Bazując na moich doświadczeniach związanych z wdrożeniami oprogramowania WMS, jestem zaskoczony jak szybko i łatwo udało nam się osiągnąć samodzielność w obsłudze systemu firmy PSI. — mówi Marcin Rudziński, kierownik centrum dystrybucyjnego firmy Hisert. 

W Hisert podkreślają, że firmie udało się płynnie przejść z metod analogowych na cyfrowe, co przy tak dużych zmianach nie zawsze jest proste. W styczniu, zaraz po uruchomieniu PSIwms, firma osiągnęła wydajność porównywalną do tej, jaka przypada na najgorętszy okres roku, jakim jest listopad i grudzień. Dwa tygodnie po zakończeniu wdrożenia, w centrum dystrybucyjnym przeprowadzono inwentaryzacja niemal 1 mln sztuk towarów. Proces został przeprowadzony w nowym systemie PSIwms i zakończył się w 48 godzin. W inwentaryzację zaangażowanych było wiele osób, które nigdy wcześniej nie pracowały w magazynie i nie używały skanera MDT, a mimo to nie miały problemów z wykonywaniem zadań.

Analizy Gartnera dobitnie pokazują, że implementacja rozwiązań IT jest wyzwaniem i to dużym. Jak wynika z danych wspomnianej firmy doradczej, aż 75% projektów kończy się niepowodzeniem i to niezależnie od wielkości firmy. To ilustruje, przed jakim wyzwaniem stają firma wdrożeniowa, jak i inwestor. Michał Tokarczyk podkreśla, że w tym wypadku kluczowa była otwartość firmy Hisert na wiedzę i doświadczenie zespołu wdrożeniowego PSI Polska: — Rozwiązania, które znalazły zastosowanie w magazynie w Szczecinie, są wynikiem wszystkich naszych poprzednich doświadczeń i wdrożeń w magazynach o złożonych procesach.  Wersja prekonfigurowana pozwala znacznie szybciej i taniej wdrożyć system w przedsiębiorstwach sprzedających lub myślących o modelu omnichannelowym. – tłumaczy ekspert i dodaje — Wbrew pozorom, rozwiązania informatyczne nie zawsze muszą być mocno kastomizowane do firmy ponadstandardowymi funkcjonalnościami. Bywa, że system w modelu bazowym z podstawowymi i sprawdzonymi wcześniej rozwiązaniami będzie najlepszym wyborem. Szczególnie, gdy mowa o firmach małych i średnich, otrzymujących wyjątkowe know-how, które jest owocem doświadczeń z realizacji licznych projektów IT. — kończy ekspert.

Poleć ten artykuł:

Polecamy