Produkcja Rittala zgodnie ze standardami Przemysłu 4.0

Produkcja Rittala zgodnie ze standardami Przemysłu 4.0

W zakładach w Rittershausen w Niemczech trwa obecnie ultranowoczesna produkcja szaf pełnogabarytowych, zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0. Rittal na bieżąco instaluje tam nowe, supernowoczesne linie produkcyjne dla nowej szafy pełnogabarytowej VX25, a kwota inwestycji wynosi 120 milionów euro.

Dzięki kompleksowej cyfryzacji procesów oraz całkowicie zautomatyzowanym urządzeniom do profilowania, spawania i produkcji części płaskich, firma dostosowuje swoją produkcję do standardów Przemysłu 4.0 – jednego modelu dla wszystkich zakładów produkcyjnych Rittal na całym świecie.

 

W 1961 roku wraz z wyprodukowaniem pierwszej seryjnej szafy sterowniczej i uruchomieniem programu natychmiastowych dostaw wprost z magazynu, Rittal wpisał się w historię i wyznaczył standardy w branży. Dzisiaj znajduje się tutaj najefektywniejsza linia do produkcji wysokiej jakości szaf sterowniczych. Inwestycja o wartości w sumie 120 milionów euro jest kolejnym dużym krokiem w kierunku przyszłości i ery Przemysłu 4.0.

 

– Naszym celem jest stworzenie najnowocześniejszej na świecie produkcji szaf pełnogabarytowych. W tym celu rozpoczęliśmy transformację do ery Przemysłu 4.0. „Wyznaczamy najnowszy standard w systemie produkcji dla naszych zakładów na całym świecie – zgodnie z zasadą: jeden Rittal, jeden standard – mówi Carsten Röttchen, dyrektor techniczny Rittal. – Wraz z rosnącą cyfryzacją, zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0, będziemy automatyzować kolejne procesy, zwiększać spójność danych i integrować proces produkcji w całkowicie cyfrowy łańcuch wartości poprzez Manufacturing Execution System – dodaje Röttchen.

 

Do ulepszeń procesów zaliczają się systemy bazujące na wiedzy, które są rozwijane dzięki usieciowieniu danych i ich analizie. Poprzez ciągłe porównania zadań i efektów w maszynach produkcyjnych oraz metody statystyczne, można rozpoznawać trendy w czasie rzeczywistym. W ten sposób unika się czynników zakłócających, jeszcze przed ich powstaniem i zapewnia możliwości osiągnięcia wysokich standardów jakości. Ponadto, dane wykorzystywane są do przewidywania napraw, aby zwiększyć techniczną dostępność urządzeń produkcyjnych.

 

W przeciwieństwie do nowo wybudowanego zakładu w Haiger, który rozpocznie produkcję już pod koniec 2018, przebudowa w kierunku cyfrowych i automatycznych procesów w zakładzie w Rittershausen odbywa się na bieżąco. Pierwsze urządzenia do produkcji VX25 już zostały zainstalowane. Docelowo w roku 2020 nowa produkcja ma mieć trzy linie do profilowania o długości 70 metrów każda. W ten sposób w jednym procesie będą wytwarzane poziome i pionowe profile ramowe nowego systemu szaf pełnogabarytowych VX25, który cechuje idealna symetria i pełna siatka wymiarowa 25 mm.

 

Ponadto linie produkcji seryjnej mają całkowicie automatyczne urządzenia spawające. 31 robotów spawalniczych i handlingowych zapewnia zarówno automatyczny transport, jak również spawanie. Odpowiadają one za jakość nowego systemu szaf pełnogabarytowych Rittal VX25 – Koncepcja nowych linii produkcyjnych VX25 była tylko pierwszym krokiem w drodze do cyfrowej przyszłości produkcji Rittal. Ogólnoświatowa transformacja produkcji Rittal w kierunku Przemysłu 4.0 jest już w pełnym toku – wyjaśnia Carsten Röttchen.

 

Transformacja zaczęła się także w zakładach w Valeggio we Włoszech. W produkcji klimatyzatorów Rittal Blue e+ zastosowano tam pierwsze zasady Przemysłu 4.0. Również w Chinach i USA Rittal planuje rozbudowę i przebudowę w kierunku cyfryzacji, aby przygotować się na przyszłość.

Poleć ten artykuł:

Polecamy