Produkcja w Polsce bardzo zaskakuje

Produkcja w Polsce bardzo zaskakuje

Analitycy zakładali, że w czerwcu 2020, pierwszym pełnym miesiącu po mocnym poluzowaniu obostrzeń pandemicznych, produkcja przemysłowa będzie niższa w stosunku do analogicznego miesiąca 2019 roku o kilka procent. Dzisiejsze dane GUS zaskoczyły wszystkich – wskaźnik jest na plusie.

Jak czytamy w komunikacie, w czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 0,5% w porównaniu z czerwcem ub. roku, kiedy to notowano spadek o 2,6% do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z majem br. wzrosła o 13,9%.

Jak zaznaczają specjaliści, bezwzględnym wynikom pomogły umiarkowane dane z zeszłorocznego czerwca oraz duża liczba dni roboczych. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w czerwcu br. Produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4,9% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 9,7% wyższym w porównaniu z majem br. Jednak nie zmienia to faktu, że przemysł znów bardzo pozytywnie zaskoczył.

W większości głównych grupowań przemysłowych w czerwcu br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych wzrosła o 16,2%, dóbr zaopatrzeniowych – o 3,5%, a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 3,3%. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią – o 9,9% oraz dóbr inwestycyjnych – o 8,6%.

Według wstępnych danych w czerwcu br., w stosunku do czerwca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 21 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji mebli – o 19,3%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 17,6%, urządzeń elektrycznych – o 16,9%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 7,0%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 6,9%, w produkcji artykułów spożywczych – o 6,3%.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 13 działach, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 17,2%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 17,0%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 15,2%, maszyn i urządzeń – o 13,0%, skóry i wyrobów skórzanych – o 8,3%, metali – o 7,3%.

A jak wygląda podsumowanie całego półrocza? W okresie styczeń – czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 6,3% niższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 5,1%. Pandemia odcisnęła zatem swoje piętno, zaś kolejne pół roku pokaże, czy gospodarka będzie w stanie odrabiać straty w szybkim tempie.

Poleć ten artykuł:

Polecamy