Produkty Innowacyjne 2021

Produkty Innowacyjne 2021

Nagrody główne w konkursie Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2021 przyznane zostały za wzmocnioną folia stretch z paskami zabezpieczającymi w różnych kolorach firmie Glopack, SmartVan IoT – Mobile API firmie EV Fleet oraz za TeamViewer Frontline xPick zgłoszony przez Team Viewer. Dwie z firm – Glopack i EV Fleet – ponownie znalazły się w gronie laureatów. Po sukcesie w poprzedniej edycji konkursu, zostały nagrodzone za kolejne innowacyjne rozwiązania.

Wśród zgłoszeń, które wpłynęły do siedemnastej edycji konkursu, znalazły się rozwiązania systemowe dla firm logistycznych i transportowych, produkty zaawansowane technologicznie i usługi ułatwiające codzienną pracę logistyków i spedytorów. Liczną grupę zgłoszonych produktów stanowią rozwiązania dla transportu i spedycji, a także produkty wspierające procesy intralogistyczne. Głównymi kryteriami konkursu są: technologiczna ocena innowacji, ocena korzyści dla klientów oraz rynkowa ocena stopnia innowacyjności. W ocenie pod uwagę brane są również walory ekologiczne zgłaszanych rozwiązań.
Zwycięzców wyłoniła Kapituła w składzie: dr Mirosław Antonowicz, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie; Łukasz Chmaj, audytor, konsultant i trener; Peter Duwel, właściciel XTL Consulting; dr hab. Aleksandra Laskowska-Rutkowska, profesor Uczelni Łazarskiego, dyrektor Centrum Logistyki i Innowacji w Uczelni Łazarskiego; dr hab. Jana Pieriegud, ekspert w obszarze m.in. transportu, logistyki i cyfryzacji; prof. dr hab. Maciej Szymczak, prorektor do spraw rozwoju i współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; Grzegorz Urban i Kinga Wiśniewska, redaktor prowadząca Eurologistics.

W tegorocznej edycji konkursu walka w czołówce stawki była niezwykle wyrównana. Zwyciężył produkt, który może wydawać się mało spektakularny – folia stretch wzmocniona pasami, które mogą być w różnych kolorach, opracowana przez firmę Glopack Sp. z o.o. Kapituła doceniła w tym produkcie innowację, która jest niezwykle prosta w swojej istocie, przez to dobrze rozpoznawalna, dobitna i – co najważniejsze – innowację, która generuje wiele niezaprzeczalnych korzyści zarówno w zakresie użytkowym, organizacyjnym i ekonomicznym, jak i w zakresie bezpieczeństwa czy ekologii. Zwycięski produkt udowadnia, że świetny pomysł połączony z jego udaną realizacją pozwala zmienić postrzeganie standardowego, powszechnie używanego produktu i znaleźć dla niego także nowe zastosowania, a w tym przypadku jest to dodatkowe zabezpieczenie pakowanych produktów czy personalizacja opakowania, która może mieć walor identyfikacyjny sugerujący konkretne wymogi jego obsługi w systemie logistycznym – ocenił tegoroczną edycję konkursu prof. Maciej Szymczak.

Zgłoszenia projektów do ostatniej edycji konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki , Transportu i Produkcji wpisały się w dwa trendy dominujące ostatnio na rynku. Należą do nich: cyfryzacja i automatyzacja łańcuchów dostaw oraz trend eko. Przeważająca liczba rozwiązań zgłoszonych do konkursu dotyczyła właśnie cyfryzacji i automatyzacji łańcuchów dostaw (m.in. platformy cyfrowe, wideorejestracja, RFiD, systemy identyfikacji – IoT, wspomaganie kompletacji). Rzadziej reprezentowany był trend eko , w który wpisuje się rozwiązania prośrodowiskowe. Cieszy, że jedną z nagród głównych przyznano firmie Glopak, której folia w pewnym stopniu odciąża łańcuch dostaw od ekośmieci (wzmocniona folia stretch pozwala na zmniejszone zużycie folii
od 30 do nawet 70%). Ponieważ sytuacja środowiskowa na świecie jest alarmująca, a Zielony Europejski Ład oraz wytyczne UE wymuszają na firmach raportowanie pozafinansowe oraz uwzględnienie w ich działaniach kwestii prośrodowiskowych pozostaje nadzieja, że w kolejnych edycjach konkursu znacznie wzrośnie liczba innowacyjnych projektów pro-środowiskowych – zauważa prof. Aleksandra Laskowska-Rutkowska.
Jak zauważa Łukasz Chmaj, laureaci konkursu przedstawili bardzo ciekawe produkty, które są innowacyjne na trzy różne sposoby: innowacyjne połączenie technologii w produkcie firmy Glopack, innowacyjne zastosowanie technologii w rozwiązaniu firmy EV Fleet oraz innowacyjna technologia firmy TeamViewer. – Folia stretch jest produktem popularnym i wykorzystywanym od wielu lat, do na przykład mocowania produktu na europalecie. Podobne zastosowanie mają powszechnie stosowane taśmy spinające. Prawdziwie innowacyjnym pomysłem jest połączenie przez firmę Glopack tych dwóch technologii, dzięki czemu uzyskuje się znacznie lepsze parametry folii przy jednoczesnym zmniejszeniu jej masy. Z kolei SmartVan IoT – Mobile API firmy EV Fleet prezentuje nowe podejście do logistyki miejskiej, gdzie bardzo ważne jest zeroemisyjne, szybkie dostarczenie towarów, które muszą być transportowane w regulowanej temperaturze. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, samochód może łączyć się bezpośrednio z systemami informatycznymi klientów, a także tworzyć analizy i optymalizować procesy logistyczne. Stworzono zintegrowane narzędzie do realizacji współczesnego quick commerce. TeamViewer Frontline xPick z kolei pokazuje, że futurystyczne pomysły sprzed kilkunastu lat, dzisiaj stają się rzeczywistością. Łatwe w obsłudze, lekkie, wykorzystujące wirtualną rzeczywistość okulary są spełnieniem wizji, w której ludzkie oko widzi jednocześnie świat rzeczywisty i cyfrowy. Informacje potrzebne do wykonywania pracy są przez cały czas widziane przez pracownika i nie musi on przenosić wzroku na ekran. Praca staje się szybsza i dokładniejsza – podsumowuje nagrodzone produkty Łukasz Chmaj.

Zaraz za podium znalazły się, również wysoko ocenione: All Green Pallets – system identyfikowalnych (IoT) palet z tworzywa sztucznego, platforma do elektronicznej obsługi dokumentów występujących w procesie przewozu – Green Transit firmy SHM oraz Denisort Compact – kompaktowy i modułowy sorter pionowy do szerokiej gamy produktów firmy Ferag Polska.
Siedemnasta edycja konkursu wyróżniała się różnorodnością zgłoszonych produktów i usług. Liderzy dwóch ostatnich edycji – firmy Glopack i EV Fleet – potwierdziły, że kreatywność i innowacyjność jest procesem nieustannego poszukiwania nowych pomysłów i ulepszania istniejących rozwiązań, wpisanych w filozofię działania firmy, z mocnym naciskiem na dbałość o środowisko naturalne – podsumowała Jana Pieriegud, Wiedza i Pasja.
Wyniki konkursu ogłoszone zostały 8 grudnia 2021 roku w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji. Tego dnia wręczone zostały dyplomy firmom, które zostały nagrodzone i wyróżnione podczas dwóch ostatnich edycji konkursu.
Na kolejnych stronach znajdą Państwo szersze informacje o rozwiązaniach, które otrzymały nagrody główne w konkursie. Opracowanie informacji o nagrodzonych produktach powstało na podstawie zgłoszeń przesłanych do konkursu.


Kinga Wiśniewska
Przewodnicząca Kapituły konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2021

Poleć ten artykuł:

Polecamy