Proekologiczna inwestycja w namysłowskiej fabryce VELUX

Proekologiczna inwestycja w namysłowskiej fabryce VELUX

1 grudnia w fabryce okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji w ekologiczną instalację ciepłowniczą. Nowy system wpłynie istotnie na poprawę efektywności energetycznej fabryki, a dzięki niej zakład zredukuje własne zużycie gazu ziemnego o 80 proc.

– Rocznie w fabryce VELUX w Namysłowie jest do zagospodarowania 3 600 ton wiórów i zrębów drewnianych. Postanowiliśmy je wykorzystać do wytworzenia energii na potrzeby procesów produkcyjnych i ogrzewania hal. Dzięki inwestycji w nowoczesną instalację zakład wykorzysta 99 proc. drewna, praktycznie z minimalnymi stratami – mówi Krystian Żurek, dyrektor fabryki okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.

 

Łączna wartość inwestycji to ok. 7 mln zł. Uruchomienie nowoczesnej instalacji to ważny krok w poprawie efektywności energetycznej zakładu, jak również przykład wdrożenia założeń gospodarki obiegu zamkniętego oraz realizacji globalnej strategii redukcji własnej emisji CO2 w Grupie VELUX.

 

– Z satysfakcją gratuluję Fabryce sukcesu zakończenia nowoczesnej instalacji energetycznej i proekologicznej o najwyższych standardach technologicznych. Ta inwestycja znacząco wzmacnia markę VELUX w gronie przedsiębiorstw innowacyjnych i przyjaznych środowisku oraz wzbogaca potencjał rozwojowy fabryki. Proszę przyjąć wyrazy wielkiego uznania za przedsiębiorczość i promotorskie wdrożenie strategii innowacyjnej – napisał w liście gratulacyjnym Andrzej Buła, Marszałek województwa opolskiego.

 

Przewidywane oszczędności gazu w namysłowskiej fabryce VELUX, przy pracy kotłowni BIO wyniosą ok. 870 000 m3/rok. Zakładany okres zwrotu inwestycji to 5 lat, zaś okres eksploatacji instalacji to 20 lat. Dzięki spalaniu biomasy zakład w Namysłowie wyemituje o blisko 2500 ton CO2 mniej rocznie.

 

Kocioł wyprodukuje rocznie tyle energii (9 618 MWh), ile potrzebowałoby około 5 tys. 4-osobowych gospodarstw domowych (według oficjalnych statystyk 4-osobowe gospodarstwo domowe zużywa rocznie 1900 kWh, a na obszarach wiejskich nawet 2100 kWh rocznie). To oznacza, że kocioł z nadwyżką pokryłby zapotrzebowanie na energię Namysłowa liczącego ok. 17 tys. mieszkańców. Natomiast w przypadku gminy Namysłów liczącej ok. 26 tys. mieszkańców – kocioł pokryłby ¾ energii potrzebnej jej mieszkańcom.

 

Co wchodzi w skład inwestycji? Nowoczesna, ekologiczna instalacja zagospodarowania surowców drewnianych typu wióry i zręby składa się z następujących elementów: systemu odciągu wiórów i odpadów z hal produkcyjnych, silosa do przechowywania opału BIO o pojemności 250 m3, nowoczesnego kotła stałopalnego na biomasę marki Viessmann o maksymalnej mocy grzewczej 2600 kW, mniejszych kotłowni gazowych na terenie zakładu wspomagających system w okresie niedoboru materiału lub zwiększonego zapotrzebowania na energię; oraz sieci ciepłowniczej na terenie fabryki. Cały proces dostarczania biomasy, wytwarzania i dystrybucji ciepła jest w pełni zautomatyzowany.

 

Jest to zatem dość rozbudowany system elementów, który musi sprostać niemałemu zadaniu. Fabryka VELUX w Namysłowie ma zapotrzebowanie na ciepło przez cały rok kalendarzowy, co wynika z potrzeb technologicznych, jak również konieczności ogrzewania 69 tys. m2 powierzchni hal produkcyjnychi magazynowych. Podobne rozwiązanie zostało z sukcesem wdrożone również w innych zakładach produkujących okna drewniane należących do Grupy VELUX i spółek siostrzanych tzn. w Gnieźnie i w Wędkowach k. Tczewa.

Poleć ten artykuł:

Polecamy