Prologis dla Grupy Raben w sercu Śląska

Prologis dla Grupy Raben w sercu Śląska

Najnowsza inwestycja Prologis na Śląsku – nowoczesne centrum operacyjne o powierzchni 50 000 mkw. została stworzona na potrzeby Grupy Raben. Inwestycja zlokalizowana jest w centrum aglomeracji śląskiej – w Prologis Park Ruda Śląska. Operator przeniesie do niej swoją działalność w połowie 2020 r.

Dla firmy Raben kluczowym czynnikiem przy wyborze inwestycji była lokalizacja, aby silniej zaznaczyć swą obecność w regionie. W nowoczesnym centrum zatrudnionych będzie około 450 osób, w tym 340 pracowników magazynowych w systemie trzyzmianowym. Na terenie powstanie również trzypiętrowe biuro o powierzchni 2100 mkw., które będzie siedzibą dla 110 pracowników. – Cieszymy się, że nasza partnerskie podejście zaowocowało tak wyjątkowym i ciekawym projektem – powiedział Piotr Brycki, leasing manager Prologis w Polsce.

W transakcji pośredniczyła agencja Colliers International. – Ściśle współpracowaliśmy z firmą Raben, aby dostarczyć ofertę w określonej lokalizacji, pamiętając o zapotrzebowaniu firmy na powierzchnie suche oraz kontrolowaną temperaturę. Jest to największa transakcja w sektorze magazynowym na terenie Śląska w tym roku – wyjaśnia Maciej Chmielewski, Senior Partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

Inwestycja jest przykładem szytego na miarę obiektu, który został zaprojektowany, aby spełnić specjalne wymagania oraz zaplanowany tak, żeby dostarczyć wszystkie oczekiwane funkcje. Przy wjeździe na teren centrum logistycznego znajdzie się biurowiec połączony z halą wysokiego składowania (na poziomie 12,4 m). Z kolei miejsce składowania palet, ze specjalnie do tego celu zaprojektowanym zadaszeniem, będzie w celu optymalizacji ulokowane na terenie o mniejszym natężeniu ruchu.

Magazyn przeznaczony będzie głównie do składowania i obsługi artykułów spożywczych. Zaplanowano w nim oświetlenie LED oraz strefę kontrolowanej temperatury (14-18°C) i instalacje chłodzące. Z myślą o optymalizacji procesów magazynowania pierwsza linia słupów w hali będzie odsunięta, a regały systemowe i wózki widłowe będą naprowadzane indukcyjnie. Powierzchnie we wszystkich budynkach będą dostosowane do wymogów NFPA i zaprojektowane pod wysokie składowanie (na poziomie 12,4 m).

Prologis Park Ruda Śląska będzie dostosowany do najbardziej wymagających wskaźników zrównoważonego rozwoju. Tak jak wszystkie nowo powstające inwestycje Prologis, budynek będzie poddany certyfikacji BREEAM na poziomie Very Good.

W parku przewidziano między innymi rezerwowe agregaty energii elektrycznej, pokrywające zapotrzebowanie energii na 120%. Część biurowa ogrzewana będzie z własnej kotłowni gazowej, co pozwoli skutecznie ograniczyć ślad węglowy. Pomieszczenia będą doświetlone światłem naturalnym, a to z kolei wpłynie pozytywnie na komfort pracy. Dzięki takim energooszczędnym rozwiązaniom, budynek będzie nie tylko przyjazny środowisku, ale także tańszy w utrzymaniu. Co więcej, dzięki rozwiązaniom wspierającym zarządzanie i obsługę techniczną takim jak smart metering, kontrola i monitorowanie liczników zużycia wszystkich mediów w budynkach będzie możliwa z poziomu telefonu komórkowego, z dowolnego miejsca na świecie.

Prologis Park Ruda Śląska to kolejna – po łódzkiej i poznańskiej – inwestycja Prologis zaprojektowana w technologii BIM (Building Information Modeling), dzięki której przedstawiciele Raben będą mogli wybrać się na spacer po swoim przyszłym magazynie, zanim jeszcze zostanie zbudowany. Dzięki stworzeniu pełnego, trójwymiarowego modelu budynku z pełną bazą informacji na jego temat, koncepcje i plany mogą być konsultowane na podstawie kompletnych wizualizacji zamiast rysunków technicznych.

– Grupa Raben od lat rozwija działalność na Śląsku. Wybór Rudy Śląskiej na kolejne centrum dystrybucyjne to decyzja podkreślająca naszą obecność i zaangażowanie w tym regionie. Poza czynnikami czysto ekonomicznymi w procesie transakcji dużą rolę odegrało partnerskie i rzetelne podejście Prologis: zrozumienie profilu naszej działalności i otwartość wobec naszych oczekiwań, kompetentne doradztwo i jasna wizja. To elementy, które trudno ująć w liczby i umieścić w tabeli, jednak bardzo istotne w wyborze odpowiedniego partnera – powiedział Marek Zychla, dyrektor generalny, Raben Real Estate Poland.

Prologis Park Ruda Śląska powstaje na terenie działki o powierzchni 30 hektarów w dzielnicy Kochłowice, w administracyjnych granicach miasta. Teren jest atrakcyjnie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4 oraz w odległości 10 km od autostrady A1. Docelowa zabudowa parku to niemal 125 000 mkw.

(Prologis)

Poleć ten artykuł:

Polecamy