Prologis podsumowuje II kwartał

Prologis podsumowuje II kwartał

Prologis w Europie zamknął II kwartał z rekordowym współczynnikiem zajętości portfolio na poziomie 97,2%, który zawdzięcza głównie zwiększonemu popytowi na rynkach Południowej Europy. W tym kwartale spółka podpisała nowe umowy najmu obejmujące 343 000 mkw. i odnowiła umowy obejmujące 631 000 mkw.

Pod koniec kwartału spółka była właścicielem lub inwestorem, w ujęciu skonsolidowanym lub poprzez nieskonsolidowane spółki joint venture, nieruchomości i projektów deweloperskich o łącznej powierzchni 16,7 milionów mkw. w Europie.

– Przez cały drugi kwartał 2018 roku kontynuowaliśmy zrównoważoną ekspansję w Europie. Popyt jest zdrowy, ale ograniczony z powodu niskiej dostępności nieruchomości o wysokiej jakości – powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis w Europie. – Staraliśmy się dotrzeć do centrów miast, oferując obiekty typu Last Touch™, będące bliżej konsumpcyjnego końca łańcucha dostaw i tak bardzo poszukiwane przez naszych klientów. Szczególnie istotny wpływ na zwiększony popyt miała branża e-commerce, dla której realizujemy 30 procent naszych nowych inwestycji typu build-to-suit.

 

Rozpoczęte inwestycje

Skala działalności inwestycyjnej wzrosła szczególnie we Francji i Hiszpanii. W tym kwartale we Francji, Holandii, Polsce, na Słowacji, w Szwecji i Wielkiej Brytanii rozpoczęto osiem nowych inwestycji o łącznej powierzchni 271 163 mkw., z czego 35,6 procent stanowiły obiekty typu build-to-suit, a 64,4 procent obiekty spekulacyjne. 65,3 procent z nich już zostało wynajętych.

 

Transakcje kupna i sprzedaży

W drugim kwartale Prologis nabył budynek o powierzchni 43 761 mkw. w parku logistycznym Pilsen II w Czechach oraz siedem gruntów w Czechach, Francji, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii o łącznej powierzchni najmu 583 178 mkw.

Transakcje sprzedaży w tym okresie dotyczyły siedmiu stabilnych aktywów w miejscowościach Bad Hersfeld, Borken, Bremerhaven, Hassfurt i Neunkirchen w Niemczech oraz Basildon w Wielkiej Brytanii, o łącznej powierzchni 169 389 mkw. Sprzedano również grunty o powierzchni 32 104 mkw. we Włoszech, w Polsce i na Słowacji.

 

(Prologis)

Poleć ten artykuł:

Polecamy