Prologis podsumowuje rok

Prologis podsumowuje rok

Prologis podsumowuje działalność operacyjną w Europie w czwartym kwartale i całym 2023 roku. Zestawienie obejmuje najważniejsze wyniki operacyjne oraz wybrane sukcesy i kluczowe osiągnięcia.

 – Czwarty kwartał 2023 roku zamknęliśmy z solidnymi planami inwestycyjnymi,  stabilnym wzrostem liczby nowych budów oraz poziomem pustostanów znacznie poniżej średniej rynkowej – podkreśla Ben Bannatyne, prezes Prologis Europe. W obecnych warunkach utrzymuje się silny popyt na wysokiej jakości i  zrównoważoną powierzchnię magazynową, szcze­gólnie w Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech – krajach z ograniczoną dostępnością gruntów i wysoką konkurencją . Na wszystkich europejskich rynkach nieustannie skupiamy się na sukcesie naszych klientów, dostarczając rozwiązania za pośrednictwem naszej unikalnej platformy Prologis Essentials, strategicznego banku ziemi i najlepszego zespołu specjalistów.

Działalność operacyjna w czwartym kwartale i całym 2023 roku – Europa:

 • Całkowita wielkość portfolio Prologis w Europie: 22,5 mln metrów kwadratowych*
 • Wynajęta powierzchnia w trzecim kwartale: 637 075 metrów kwadratowych**, w tym:
  – nowe umowy najmu -160 796 metrów kwadratowych 
  – przedłożone umowy najmu – 476 279 metrów kwadratowych 
 • Wskaźnik zajętości: 97,7%
 • Zmiana wysokości czynszu w czwartym kwartale: 34,4 %**
 • Zmiana wielkości czynszy w całym roku: 27,3%**

* Obejmuje działalność operacyjną, rozwojową, nieruchomości przeznaczone na sprzedaż i inne, jak również zakupy i przekształcenia o wartości dodanej (VAA/VAC). 
** Zmiana czynszu powiązana jest z datą podpisania umowy najmu.

Działalność operacyjna w czwartym kwartale 2023 roku – Europa Centralna i Polska  

 • Całkowita wielkość portfolio Prologis w Europie Środkowej: 4,92 mln metrów kwadratowych
 • Wynajęta powierzchnia w czwartym kwartale: 348 367 metrów kwadratowych, w tym:
  – nowe umowy najmu – 55 321  metrów kwadratowych 
  – przedłożone umowy najmu – 236 443  metrów kwadratowych
 • Wskaźnik zajętości: 95,7%*
   
 • Całkowita wielkość portfolio Prologis w Polscej: 2,38 mln metrów kwadratowych
 • Wynajęta powierzchnia w czwartym kwartale: 268 711 metrów kwadratowych, w tym:
  – nowe umowy najmu – 39 579  metrów kwadratowych 
  – przedłożone umowy najmu – 159 789  metrów kwadratowych
 • Wskaźnik zajętości: 93%* 
   
  * Obejmuje działalność operacyjną

Najważniejsze umowy najmu w czwartym kwartale 2023 roku:

 • 30 501 metrów kwadratowych dla IFCO Systems, w Prologis Park Coventry DC10 –Wielka Brytania;
 • 21 868 metrów kwadratowych dla Alive Events, w Prologis Plessis-Pâté DC1 –Francja;
 • 19 779 metrów kwadratowych dla BCUBE Poland Services Sp. z o.o., w Prologis Park Dąbrowa DC1C – Polska;
 • 13 823 metry kwadratowe dla EXPERIS France, w Prologis Park Moissy DC5 
  – Francja.

Inwestycje kapitałowe w czwartym kwartale i całym roku 2023:   .

Rozpoczęte budowy

 • Całkowity wolumen działalności deweloperskiej w czwartym kwartale wyniósł 137 833 metry kwadratowe w Czechach, Polsce, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii, z czego 55,6% stanowiły obiekty typu build-to-suit.
 • W całym 2023 roku rozpoczęto 26 inwestycji o łącznej powierzchni 356 545 metrów kwadratowych, z czego 60,3% stanowiły inwestycje typu build-to-suit.

 – W ciągu ostatnich 12 miesięcy nasza platforma Prologis Essentials w coraz większym stopniu zapewniała ciągłość potrzeb operacynych naszych klientów – komentuje Ben Bannatyne, prezes Prologis Europe.  – Zdajemy sobie sprawę, że lokalne wymogi, takie jak pozwolenia coraz częściej powiązane są z wizją ESG i wymiernym wpływem społecznym. Dlatego też nasze rozwiązania w obszarach działalności operacyjnej, energii i zrównoważonego rozwoju, jak również mobilności i kadr stale ewoluują, aby być wciąż o krok przed tym, co przyniesie przyszłość. Przykładowo w dziedzinie energii, rok zakończyliśmy sukcesem, osiągając połowę drogi do celu w postaci 500 MW energii słonecznej generowanej z instalacji dachowych i ma­ga­zynów energii. Jesteśmy więc na dobrej drodze do przekroczenia naszego własnego celu 1 GW do 2025 roku.

 – Prologis opublikował wyniki corocznego badania Seven Predictions (siedmiu prognoz) na nad­cho­dzący rok – dodaje Eva van der Pluijm-Kok, VP Prologis EU Research. – Naszym zdaniem 2024 będzie okresem zdrowego wzrostu popytu, ograniczonej podaży, ewolucji technologicznej obiektów logistycznych i odwrócenia cyklu na rynkach kapita­łowych.

Jakie są nasze przewidywania na rok 2024?

 1. Patrząc na dwucyfrowy wzrost ruchu w portach i ruchu ciężarowego, należy oczekiwać odwrócenia globalnej recesji w transporcie towarowym.
 2. Nasili się wielki kryzys budowlany, a liczba rozpoczętych inwestycji osiągnie najniższy po¬ziom globalny od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.
 3. W Ameryce Łacińskiej odnotowano rekordowy popyt, który utrzyma się w 2024 roku – zwłaszcza w Meksyku, w miarę jak produkcja będzie realizowana w ramach nearshoringu.
 4. Roczny popyt w Chinach osiągnie drugi najwyższy poziom w historii, co pomoże w walce z nadwyżką podaży z ostatnich kilku lat.
 5. Technologia (zwłaszcza sztuczna inteligencja) zwiększy zapotrzebowanie na energię 
  w obiektach logistycznych, zachęcając właścicieli magazynów do podwojenia mocy insta¬lac¬ji solarnych.
 6. Spadki stóp procentowych podwoją finansowanie nieruchomości na niepublicznym rynku kapitałowym w 2024 roku.
 7. Należy się spodziewać obniżenia europejskich stóp kapitalizacji oraz przeniesienia eks-pansji do Azji.

Przeczytaj całe badanie

GROUNDBREAKERS 2024 w Londynie

Rok 2024 przyniesie nam również kilka ekscytujących wydarzeń: po raz pierwszy GROUNDBREAKERS, odbędzie się w Europie! Wydarzenie będzie miało miejsce w Londynie w październiku i robimy wszystko, by było ono naprawdę niepowtarzalne, gromadząc liderów z regionu  na dyskusjach dotyczących innowacji w dziedzinie zrównoważonej energii, sztucznej inteligencji i łańcucha dostaw. Zapisz się na listę mailingową, aby otrzymywać najświeższe wiadomości i zarezerwować miejsce, gdy tylko rozpoczenie się rejestracja.

Poleć ten artykuł:

Polecamy