Prologis z oceną „Outstanding”

Prologis z oceną „Outstanding”

Budynek 3 w Prologis Park Prague-Airport w Czechach to inwestycja, która otrzymała najwyższą – „Wybitną” („Outstanding”) ocenę BREEAM.

Osiągnięcie zostało potwierdzone w maju, a sam certyfikat został oficjalnie przekazany przez Shamira Ghumrę, dyrektora BREEAM na ręce Michala Vrby, vice president, head of project management na Europę Środkowo-Wschodnią, oraz jego zespołu, 6 sierpnia w Pradze.

 

BREEAM to najstarszy uznany na świecie system oceny budynków i projektów infrastrukturalnych pod kątem ich wpływu na środowisko. Ta akredytacja uznawana jest za wiodący standard w branży, natomiast ocena „Outstanding” jest najwyższą możliwą do uzyskania oceną w tym systemie. Budynek 3 o łącznej powierzchni 37 800 mkw. to ukoronowanie zaangażowania Prologis w budowanie zrównoważonych inwestycji dla w regionie Europy Środkowej. 27 500 mkw. zostało oddanych do użytku jako obiekt typu build-to-suit firmie EYELEVEL – spółce o zasięgu globalnym zajmującej się projektowaniem, tworzeniem i aranżowaniem sklepów firmowych dla znaczących światowych marek.

– W strategii biznesowej koncentrujemy się na ochronie środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładzie korporacyjnym, stale podnosząc nasze standardy – powiedział Michal Vrba, kierownik zespołu odpowiedzialnego za projekt i budowę budynku 3.

 

W całej Europie kontynentalnej jedynie trzy budynki logistyczne otrzymały ocenę „Wybitną” według systemu akredytacji BREEAM, z czego dwa należą do Prologis. W 2017 roku Prologis jako pierwszy i jedyny deweloper w Czechach otrzymał ocenę „Outstading” za budynek 18 w Prologis Park Prague-Rudna. Te dwa obiekty dołączają do grona 14 projektów Prologis akredytowanych w ramach BREEAM, z których dwa otrzymały ocenę „Excellent”, dwa ocenę „Very Good”, a osiem otrzymało ocenę „Good”.

Budynek 3 uzyskał końcowy wynik na poziomie 88,3 procent. Został zaprojektowany tak, aby zapewnić znaczne oszczędności operacyjne. O 83,5 procent zredukowana została ilość używanej wody pitnej, dzięki nowoczesnemu systemowi gospodarki wodnej, zaawansowanemu systemowi detekcji wycieków i systemowi odzyskiwania deszczówki. Zmniejszone zostało także zużycie energii aż o 54 procent. Powierzchnie biurowe wyposażono w unikalny system ogrzewania, zasilany przez specjalne pompy do ogrzewania podłóg. Natomiast system rekuperacji (wentylacji z odzyskiem ciepła) pomaga poprawić komfort i samopoczucie pracowników.

Dodatkowo powierzchnie zewnętrzne parku zaprojektowane zostały tak, aby zwiększyć ich różnorodność biologiczną. Posadzono rodzime gatunki roślinności, zioła i trawy, a także krzewy i drzewa. Dzięki temu lokalna fauna i flora, jak owady i ptaki, może rozwijać się w swoim naturalnym, chronionym siedlisku. Ponadto, tam gdzie było to możliwe, do budowy wykorzystano materiały pochodzące całkowicie lub częściowo z recyklingu.

 

(Prologis)

Poleć ten artykuł:

Polecamy