Przemysł z rekordowym wykorzystaniem mocy produkcyjnych

Przemysł z rekordowym wykorzystaniem mocy produkcyjnych

Od 2018 roku GUS zmienił sposób prezentacji danych dotyczących koniunktury gospodarczej. Oceniana jest przed wszystkim kondycja całej gospodarki, za pomocą wskaźnika syntetycznego (SI). Uzupełniają go oceny dotyczące kondycji poszczególnych sektorów.

Rok zaczął się z przytupem – ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w styczniu 2018 r. wynosi 113,5. To najlepszy wynik od 10 lat, a w dodatku od grudnia 2016 r. wartości tego wskaźnika kształtują się powyżej średniej długookresowej.

 

W stosunku do grudnia ubiegłego roku wzrosły wartości składowych odnoszących się do przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i usług, a spadła – odnosząca się do handlu detalicznego. W bieżącym miesiącu wartości wszystkich składowych są powyżej średniej długookresowej, w tym także składowej dotyczącej usług, która przekroczyła ten poziom po raz pierwszy od lipca 2011 r. W skali roku wzrosły wartości wszystkich składowych.

Wskaźnik ufności w przemyśle

Ocenę koniunktury w przemyśle GUS przestawiać będzie przede wszystkim za pomocą wskażnika ufności. Od września 2016 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie; w styczniu br. jest wyższy od notowanego w grudniu ub. r. Od pięciu miesięcy poprawia się korzystny bieżący portfel zamówień (krajowy i zagraniczny), a od trzech – również pozytywne prognozy produkcji. Wskaźnik bieżącego stanu zapasów wyrobów gotowych jest wyższy od notowanego w grudniu 2017 r.

Bariery działalności przedsiębiorstw

W styczniu koszty zatrudnienia są barierą najczęściej wymienianą w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym i usługach; w handlu detalicznym są one drugą co do ważności barierą po zbyt dużej konkurencji na rynku.

 

W porównaniu ze styczniem ub. r. najbardziej wzrosło znaczenie bariery niedoboru wykwalifikowanych pracowników w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie i usługach oraz niedoboru pracowników w przetwórstwie przemysłowym i handlu detalicznym. W budownictwie częściej niż przed rokiem wymieniana jest bariera kosztów materiałów. Rzadziej niż w styczniu 2017 r. zgłaszano problemy wynikające z niedostatecznego popytu w budownictwie, handlu detalicznym i usługach oraz niedostatecznego popytu krajowego w przetwórstwie przemysłowym. Zmniejsza się też uciążliwość bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej w usługach, budownictwie, przetwórstwie przemysłowym i handlu detalicznym.

Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy z sekcji przetwórstwo przemysłowe jest najwyższe od szesnastu lat – wynosi 82,4% (78,7% przed rokiem), jest też zbliżone do sygnalizowanego przez jednostki budowlane 81,7% (73,9% przed rokiem). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym odnotowują producenci mebli, odzieży, skór i wyrobów ze skór, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, metali, urządzeń elektrycznych, maszyn i urządzeń, pozostałego sprzętu transportowego oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a najniższe – wyrobów farmaceutycznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.

Poleć ten artykuł:

Polecamy