RAFAMET ma 75 lat

RAFAMET ma 75 lat

W tym roku Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. w Kuźni Raciborskiej obchodzi ważny jubileusz 75-lecia działalności. Swoje srebrne „urodziny” w tym roku świętuje także spółka zależna, Odlewnia RAFAMET Spółka z .o.o. Z okazji tak istotnych obchodów obie firmy zorganizowały dla byłych i obecnych pracowników rodzinny piknik, który odbył się w ośrodku AquaBrax Szymocice.

W tym roku Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. obchodzi 75-lecie. Biorąc pod uwagę fakt, iż początki tego przedsiębiorstwa sięgają już roku 1846, jubileusz ten jest jeszcze bardziej doniosły.  – Piknik rodzinny w związku z obchodami 75-lecia działalności firmy to doskonały pretekst do spotkania z obecną załogą, z tymi, którzy przeszli na emeryturę, a także z ich rodzinami. Przez lata działalności udało nam się tworzyć życie gospodarcze i społeczne w Kuźni Raciborskiej oraz budować firmę, która mimo że przechodziła różne koleje losu zawsze była miejscem, które dawało pracę, stabilizację i radość. Była i jest swego rodzaju domem – powiedział w trakcie otwarcia pikniku jubileuszowego Prezes Zarządu RAFAMET S.A. E. Longin Wons. – Nasza firma to zespół ludzi, którzy nie boją się ryzyka, wiedzą na co ich stać i co można zrobić, aby rozwijać produkt, który jednocześnie będzie gwarancją najwyższej jakości. Odważnie i świadomie stąpamy po bardzo trudnym gruncie branży obrabiarek ciężkich. Filarem naszej firmy są jej pracownicy, często od pokoleń związani z jej losami i historią, doskonali fachowcy, oddani swojej pracy i przede wszystkim świetnie znający specyfikę zakładu i branżę – dodaje Prezes Zarządu RAFAMET S.A.

W 1846 roku po uruchomieniu linii kolejowej Berlin – Wiedeń, przebiegającej przez Kuźnię Raciborską, bezpośrednio obok stacji kolejowej powstaje huta żeliwa, zwana “Nadzieją”. W drugiej połowie XIX wieku dobudowana zostaje walcownia oraz odlewnia żeliwa.

Powstanie obecnej Fabryki Obrabiarek “RAFAMET”, działającej przez następnych kilka lat pod nazwą “RAFO”, miało miejsce w 1946 roku. Z czasem fabryka podejmuje produkcję drugiej rodziny obrabiarek – ciężkich, uniwersalnych tokarek karuzelowych przeznaczonych dla różnych odbiorców w przemyśle maszynowym, energetycznym, stoczniowym, hutniczym, lotniczym i obronnym. W kolejnych latach asortyment produkcyjny zostaje poszerzony o wielkogabarytowe tokarki horyzontalne, frezarki bramowe oraz obrabiarki specjalne. W 1992 roku 1992 nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego “RAFAMET” w spółkę akcyjną.

W kulminacyjnym okresie swojej działalności, załoga firmy RAFAMET liczyła ponad 2,5 tys. osób, a w latach największej koniunktury eksportowano nawet 90 proc. produkcji. Fabryka ściągała do pracy ludzi z całej Polski. Budowała mieszkania, obiekty sportowe, kulturalne, szkołę, przedszkola, zapewniając nie tylko zatrudnienie, ale też opiekę zdrowotną, edukację i rozrywkę dla wszystkich mieszkańców. To napędzało lokalną koniunkturę i dalszy rozwój Kuźni Raciborskiej, która dzięki temu w 1967 r. uzyskała prawa miejskie.

Obecnie RAFAMET jest znanym na całym świecie producentem branży maszynowej, posiadającym mocną pozycję zwłaszcza w niszowym segmencie rynku, tj. produkcji obrabiarek dla kolejnictwa. Firma realizuje zamówienia dla odbiorców z całego świata, zaznacza swoją obecność na nowych rynkach, podpisuje prestiżowe kontrakty z gigantami sektora kolejowego, realizuje także zamówienia dla firm z innych gałęzi przemysłu.

– Każdą firmę tworzą ludzie. Dzisiejszy RAFAMET to rezultat pasji, zaangażowania i ciężkiej pracy kolejnych załóg, dorobek kilku pokoleń. Nieustannie pracujemy nad tym, aby do historii, która rozpoczęła się w 1946 roku dopisywać kolejne chlubne karty. Choć firma funkcjonuje na wymagającym rynku, w przyszłość patrzymy z optymizmem; realizujemy przyjętą strategię rozwoju i zamierzamy jeszcze niejednokrotnie pozytywnie zaskoczyć branżę – podsumował Prezes Zarządu Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A.

Poleć ten artykuł:

Polecamy