Rekomendowane praktyki w logistyce

Rekomendowane praktyki w logistyce

Praktycy logistyki rozpoczynają realizację nowego projektu, którego celem jest upowszechnianie i popularyzacja dobrych praktyk, prowadzących do standaryzacji i optymalizacji procesów logistycznych. Pomysłodawcom projektu przyświeca idea, by inni nie potrzebowali wywarzać

Pomysłodawcom projektu przyświeca idea, by inni nie potrzebowali wywarzać otwartych drzwi i mogli skorzystać ze sprawdzonych w praktyce rozwiązań, które można zastosować w większości łańcuchów dostaw, bez ponoszenia znacznych nakładów finansowych lub całkowitej reorganizacji przedsiębiorstwa.

 

Uczestnicy projektu

 

Do projektu przystąpili m.in.: twórcy aplikacji TMS i WMS, Customer Service manager, dyrektor logistyki, logistics manager, suplly chain manager, IT manager, dyrektor platformy. Stanowią oni grupę entuzjastów, którą cechuje podobne spojrzenie na branżę logistyczną, pragnących stworzyć szeroką platformę wymiany myśli i rozwiązań logistycznych, aby minimalizować ilość niepotrzebnych problemów oraz nietrafnych decyzji w branży. Tę platformę umożliwiać będzie Wydawnictwo Eurologistics oraz portale branżowe. Z czasem powstanie również forum dyskusyjne, które ułatwi interaktywną komunikację wszystkim, pragnącym uczestniczyć w procesie wymiany dobrych pomysłów i praktyk w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

W projekcie uczestniczą przedstawiciele wszystkich ogniw występujących w logistyce. Są to managerowie reprezentujący producentów, dystrybutorów, operatorów logistycznych, działy back-office oraz IT, Customer Service, twórcy aplikacji do zarządzania magazynem i transportem. Taki dobór uczestników sprawi, że w trakcie dyskusji prezentowane będą interesy każdej ze stron, a rozwiązania staną się kompromisem, satysfakcjonującym zarówno operatorów logistycznych, ich zleceniodawców, producentów, działy IT i CUS, a także twórców aplikacji wykorzystywanych w logistyce.

 

Otwarta formuła

 

Formuła forum ma charakter otwarty, umożliwiający swobodną wymianę poglądów i opinii ekspertów oraz osób chcących się wypowiedzieć lub zaprezentować ciekawy pomysł. Celem projektu jest również pokazanie, że poza poważnymi opracowaniami teoretycznymi na temat optymalizacji procesów lub obszarów, istnieje szereg rozwiązań prostych do zastosowania, i choć nie rozwiążą one w całości problemów, to z pewnością usprawnią łańcuch, co w konsekwencji przyniesie wymierną korzyść. Projekt zamierza popularyzować zarówno nowe rozwiązania, jak i doświadczenia sprawdzone w praktyce lub zaobserwowane w różnych organizacjach. Twórcy projektu liczą na wysoki poziom interakcji z odbiorcami zarówno w formie komentarzy do prezentowanych rozwiązań, jak i upowszechniania własnych praktyk logistycznych.

 

Zagadnienia

 

W 2010 roku na łamach czasopism: Eurologistics i Towary Niebezpieczne oraz w branżowych portalach zaprezentowane zostaną m.in. następujące tematy: wykorzystanie kodów kreskowych i matrixowych do zautomatyzowanego wprowadzania danych do systemu; wykorzystanie platform wymiany danych w całym łańcuchu dostaw; wykorzystanie etykiety logistycznej w celu automatyzacji wprowadzania dostawy wraz z danymi o towarze na nośniku; zwiększenie poprawności składowania poprzez użycie cyfry kontrolnej potwierdzającej właściwe miejsce odstawienia nośnika; porównanie zarządzania zasobami w oparciu o metodę kompletacji całego zlecenia lub przyznanie zadania na podstawie miejsca pobytu zasobu; zarządzanie pickingami w oparciu o metodę stałych miejsc pickingowych i metodę buforpicking; porównanie metod uzupełniania pickingu: uzupełnienia pod zlecenie, po osiągnięciu punktu wyzwolenia, uzupełnieniu w chwili wystąpienia zapotrzebowania; mechanizm palety homo, jako optymalizacja kompletacji; skanowanie w procesie kompletacji z uwzględnieniem problemu braku kodów na towarze, jako narzędzie podnoszące jakość procesu; standardowe etykiety dystrybucyjne i logistyczne; standard dokumentów wydania celem zapewnienia kompletnej informacji w łańcuchu dostaw; standard jednostki transportowej, umożliwiający kolejnym ogniwom łańcucha logistycznego minimalizacje operacji związanych z przeformowywaniem jednostki, standard wymiany danych w oparciu o pliki płaskie; back holding oraz inne narzędzia pozwalające zoptymalizować koszt dostawy; standard statusów wykorzystywany w łańcuchu logistycznym, dostępne metody śledzenia drogi przesyłki.

Poleć ten artykuł:

Polecamy