Rekordy Pekabeksu w pandemii

Rekordy Pekabeksu w pandemii

Poznański Pekabex, lider nowoczesnego budownictwa systemowego ma za sobą najlepsze trzy kwartały w historii. Spółka na koniec września 2020 roku wypracowała 684,7 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży (wzrost 29,5 proc. r/r), odnotowując 52,4 mln zł zysku operacyjnego (wzrost 110,1 proc. r/r) oraz 44,0 mln zł wyniku netto (wzrost 114,0 proc. r/r).

Grupa Pekabex z sukcesem zdyskontowała wzrost przychodów w dwóch kluczowych segmentach: realizacji kontraktów-prefabrykacja i realizacji kontraktów – usługi budowlane. Spółka posiada rekordowy portfel zamówień, który na 30 września 2020 roku wyniósł 961,5 mln zł. Produkcja wyrobów prefabrykowanych w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku wyniosła 144 077 tys. m3 (wzrost 41,6 proc. r/r), podczas gdy w analogicznym okresie 2019 roku wyniosła 101 718 tys.m3.

– Obrany model biznesowy oparty o automatyzację i sukcesywnie rozbudowywany portfel zamówień przynosi wymierne korzyści, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w skokowym wzroście przychodów, ale i rentowności. Marża netto po trzech kwartałach bieżącego roku wyniosła 6,43 proc. wobec 3,88 proc. odnotowanej w analogicznym okresie 2019 r. Są to rekordowe wyniki Grupy. Warto również podkreślić, że zostały wypracowane w okresie pandemii –  czasie, w którym musieliśmy zmienić organizację pracy, zwiększając środki bezpieczeństwa, dostosowując je do restrykcji nowych reżimów sanitarnych.  Realia pandemii w sposób dobitny unaoczniły zalety płynące z nowoczesnych technologii budowlanych, będących znakiem rozpoznawczym naszej spółki. Zautomatyzowane i kontrolowane pod względem jakości produkty i procesy są oczekiwane już nie tylko z powodów ekonomicznych czy ekologicznych, ale także ze względu na bezpieczeństwo ludzkie. Przykład naszej nowej supernowoczesnej fabryki w Gdańsku – Kokoszkach pokazuje, że część procesów produkcyjnych można również wykonywać zdalnie, łącząc się z dowolnego miejsca ze zrobotyzowaną linią produkcyjną. – podkreśla Beata Żaczek, wiceprezes Pekabeksu.

Mimo niepewności związanej z drugą falą pandemii koronawirusa Spółka z optymizmem patrzy w przyszłość. – Nasze portfolio produktowo-usługowe jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Widzimy rosnące zainteresowanie naszą ofertą. Na koniec września PEKABEX posiadał rekordowy portfel zamówień, który wyniósł 961,5 mln zł, z czego 295,9 mln jest do realizacji w 2020 r. Coraz prężniej działamy w segmencie budownictwa mieszkaniowego, czego efektem jest stworzenie i uruchomienie  pionierskiego w skali kraju „Systemu Pekabex Budynki Mieszkalne” skierowanego do deweloperów, architektów, inwestorów oraz firm budowlanych. Mimo wymagającego otoczenia rynkowego pozyskaliśmy  pierwsze zlecenia  w tym segmencie. Przypomnę, że ruszyła budowa w ramach programu Mieszkanie Plus w Toruniu, a także budowy mieszkań w technologii prefabrykowanej realizowane dla innych inwestorów we Włocławku i Poznaniu, gdzie  nasza spółka jest Generalnym Wykonawcą  – mówi wiceprezes Beata Żaczek.

Dodała, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w technologii prefabrykacji place budowy nie przypominają tych klasycznych, znanych od lat miejsc, a praca z prefabrykatami jest znacznie szybsza i mniej uciążliwa niż w przypadku budownictwa w technologii tradycyjnej, ponieważ większość ciężkiej pracy jest zautomatyzowana.  – Dzięki temu zmniejsza się liczba osób pracujących na budowach – są za to wyspecjalizowane ekipy. Projektowanie, dzięki pracy z rysunkami w technologii 3D, umożliwia optymalizację procesów montażu. Pozwala również na planowanie montażu, aby jak najwięcej elementów było montowane prosto z kół, dzięki czemu nie są potrzebne magazyny na miejscu. Sposób montaży, jak również znacznie krótszy czas realizacji inwestycji, zmniejsza znacznie uciążliwość dla okolicznych mieszkańców. – mówi wiceprezes Beata Żaczek.

Grupa PEKABEX aktywnie włączyła się do walki z koronawirusem. Spółka skonstruowała zautomatyzowana linię produkcyjną do szycia maseczek. Urządzenie jest w stanie wyprodukować w ciągu dnia ok. 4000 maseczek.

Poleć ten artykuł:

Polecamy