Roboty MiR200 optymalizują procesy logistyczne w firmie Visteon (VIDEO)

Roboty MiR200 optymalizują procesy logistyczne w firmie Visteon (VIDEO)

Visteon Electronics Slovakia wdrożył cztery roboty MiR200 w celu optymalizacji procesów logistycznych. Technologia MiR zwiększyła elastyczność, wydajność pracy i ergonomię w procesach produkcyjnych.

Visteon Electronics Slovakia produkuje deski rozdzielcze dla wielu producentów OEM, m.in. Volkswagena, Skody Auto, BMW, Forda i Citroena. Firma wytwarza dziennie 10 000 sztuk, rocznie dostarcza ponad 2 miliony produktów i zatrudnia 700 osób pracujących w systemie trzyzmianowym.

 

W firmie zastosowano cztery roboty MiR200, wykorzystywane do trzech różnych zadań. Dwa roboty co godzinę dostarczają puste płytki PCB do 9 automatycznych linii SMT, jeden robot usuwa odpady, a czwarty pracuje w budynku przeznaczonym do formowania wtryskowego – obsługuje trzy maszyny produkcyjne. Mobilne roboty MiR w pełni autonomicznie poruszają się wokół zakładu produkcyjnego – mogą otwierać bramy rolowane za pomocą modułu wi-fi, przejeżdżać przez tunel, omijać przeszkody, zatrzymywać się w określonej pozycji i automatycznie ładować. Są w stanie ocenić zdefiniowaną trasę i zawsze wybrać tę optymalną, bez ingerencji człowieka.

 

– Jak każda firma odnosząca sukcesy, na bieżąco oceniamy elastyczność produkcji i wydajność pracy. Technologia MiR znacząco wspiera nasze działania w tych obszarach, eliminując konieczność ręcznego transportu materiałów z pozycji A do B. Jest to dla nas idealne rozwiązanie, a MiR jest standardem w logistyce wewnętrznej w zakładach Visteon na całym świecie – mówi Richard Čiernik, Industrial Engineering Manager w Visteon Electronics Slovakia.

 

Technologia MiR zapewnia trzy kluczowe korzyści w ramach procesów produkcyjnych. Pierwszą z nich jest elastyczność – Visteon może używać tego samego modelu robota w różnych aplikacjach w wielu budynkach, przy minimalnych modyfikacjach układu produkcyjnego. Po drugie szybkość wdrożenia – dzięki prostocie obsługi roboty można szybko zaprogramować bez wcześniejszych umiejętności w tym zakresie. Zadania robota programuje się za pomocą funkcjonalnego, wizualnie atrakcyjnego interfejsu użytkownika. Po trzecie roboty są przyjazne i intuicyjne w użytkowaniu – operator może zlecić przejazd robota za pomocą jednego przycisku.

 

Inwestując w nowe technologie Visteon stawia na rezultaty. – Podstawowa zasada naszej firmy jest taka, że każda inwestycja w produkcję musi zwrócić się maksymalnie w ciągu roku – roboty MiR spełniły to wymaganie. Cieszy nas myśl o rozwoju z kolejnymi aplikacjami MiR – podsumowuje Richard Čiernik.

 

W najbliższym czasie Visteon Electronics Slovakia planuje rozszerzyć flotę robotów mobilnych, w szczególności w zastosowaniach związanych ze odbieraniem odpadów, dostarczaniem materiałów i transportowaniem gotowych produktów. Plany te są reakcją na pozytywne doświadczenia z wdrożenia robotów MiR w firmie.