Rozpoczął się montaż trzech suwnic RMG na terminalu CLIP w Swarzędzu

Rozpoczął się montaż trzech suwnic RMG na terminalu CLIP w Swarzędzu

Na terminalu intermodalnym CLIP w Swarzędzu koło Poznania rozpoczął się montaż trzech suwnic szynowych RMG. Po zakończeniu inwestycji wielkopolski hub logistyczny CLIP będzie mógł przeładowywać 8 pociągów intermodalnych jednocześnie.

Suwnice 40 Ton do przeładunku kontenerów z pociągów będą mieć rozpiętość 96 m i należą do największych w Europie. Suwnice będą mogły układać po 5 kontenerów w pionie i będą wyposażone w rozkładany chwytak do podnoszenia naczep samochodowych – intermodalnych.

Budowa suwnic jest częścią dużego projektu rozbudowy terminalu CLIP realizowanego przy wsparciu z funduszy europejskich ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 200 mln zł.

Oprócz rozładunku pociągów, inwestycja pozwoli na zwiększenie pojemności terminalu z obecnych 4500 TEU do około 10 000 TEU. Terminal będzie mieć po przebudowie 12 torów do obsługi pociągów, każdy o długości 750 m. Należy też dodać, że w sąsiedztwie ruszyła budowa hali magazynowej o powierzchni 30 000 mkw., która zwiększy powierzchnię magazynową CLIP do 450 000 mkw. hal magazynowo-produkcyjnych.

Hub o znaczeniu europejskim

Dzięki realizowanym inwestycjom zdolności przeładunkowe terminalu wzrosną trzykrotnie z obecnych 136 tys. TEU do 533 tys. TEU rocznie. W ciągu doby będzie można tu obsłużyć 20 pociągów intermodalnych.

Po rozbudowie wielkopolski terminal stanie się największym kolejowym hubem przeładunkowym w Polsce o znaczeniu międzynarodowym położonym na transkontynentalnej magistrali E 20 będącej główną częścią Nowego Jedwabnego Szlaku Chiny – Europa. Terminal CLIP obsługuje też szereg połączeń do wielu destynacji w Polsce i innych krajów Europy Środkowej i Zachodniej.

Centrum Logistyczne Clip w 2020 roku zostało uznane za 6 centrum logistyczne w Europie.
Więcej informacji:  http://clip-group.com/aktualnosci/clip-group-najlepszym-centrum-logistycznym-w-polsce/

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy