Rozpoczęcie rozbudowy Zakładu  Elektroniki ZF w Częstochowie

Rozpoczęcie rozbudowy Zakładu Elektroniki ZF w Częstochowie

Pod koniec października br. w nowym Zakładzie Elektroniki ZF
w Częstochowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie rozbudowy Zakładu o nową halę produkcyjną. W nowej hali ZF planuje uruchomić produkcję nowoczesnych systemów wspomagania kierowcy.  

– Dzięki rozbudowie, w naszym Zakładzie znajdzie zatrudnienie co najmniej 50 dodatkowych pracowników. Planujemy zakończenie budowy i gotowość do instalacji kolejnych maszyn w nowej hali produkcyjnej już w połowie przyszłego roku – podkreślił Krzysztof Gablankowski, Dyrektor Zakładu Elektroniki ZF w Częstochowie. – Od początku naszej działalności, otrzymujemy znaczące wsparcie ze strony władz Miasta Częstochowy oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z tego względu podjęliśmy decyzję o wdrożeniu kolejnego projektu inwestycyjnego – dodał Krzysztof Gablankowski. 

– Nowa Inwestycja Grupy ZF w Częstochowie pozwoli na stworzenie atrakcyjnych miejsc pracy w obszarze nowych technologii dla motoryzacji przyszłości – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Miasta Częstochowy. „Nasza wieloletnia, owocna współpraca jest przykładem, jak wzajemne wsparcie biznesu i samorządu może przynieść wymierne efekty i przyczynić się do rozwoju całego regionu – dodał. 

Zakład Elektroniki ZF w Częstochowie jest pierwszym projektem ZF typu „Greenfield” w Częstochowie. Na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstała nowoczesna fabryka, w której zatrudnienie znalazło już blisko 200 osób. Całość trwającej od 2017 roku inwestycji ZF w budowę, a następnie rozbudowę nowego Zakładu Elektroniki w Częstochowie wyniesie ponad 100 mln Euro do roku 2025. 

– Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to instytucja, która wspiera zrównoważony rozwój regionu. Działalność i rozwój takich firm jak ZF zmieniają oblicze całej Strefy, dlatego z przyjemnością podjęliśmy decyzję o ponownym wsparciu dla inwestycji Grupy– stwierdził podczas uroczystości dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu KSSE S.A.

W połowie 2020 roku w Zakładzie ruszyła produkcja seryjna kamer S-Cam 4.8 oferujących 100-stopniowe pole widzenia, pozwalające rozwijać systemy wspomagania jazdy. Dzięki nowym inwestycjom, Zakład przygotowuje się do uruchomienia produkcji seryjnej kolejnych elementów wspierających bezpieczeństwo kierowców i pasażerów oraz stanowiących elementy integracji z systemami autonomicznymi: elektronicznych modułów wspomagających prowadzenie pojazdu, kontrolerów poduszek powietrznych i radarów.

Zakład Elektroniki ZF jest zlokalizowany przy ul. Ekonomicznej w Częstochowie. Na terenie Zakładu, o łącznej powierzchni 12 000 m2, znajdują się hale pomieszczenia biurowe i socjalne oraz stanowiska inżynieryjne. Ponadto, część inwestycji stanowi nowoczesny budynek biurowy przeznaczony dla Centrum Usług Wspólnych ZF. Nowa inwestycja w rozbudowę zakładu pozwoli na powiększenie obszaru produkcji o ponad 9 000 m2. 

Grupa ZF w Częstochowie prowadzi działalność od ponad trzydziestu lat i jest jednym z największych pracodawców. Posiada 3 zakłady produkcyjne (Zakład Produkcji Pasów Bezpieczeństwa, Zakład Produkcji Poduszek Powietrznych oraz Zakład Elektroniki), a także Centra Inżynieryjne, których działalność obejmuje projektowanie i testowanie samochodowych systemów bezpieczeństwa. Ponadto w Częstochowie działa Europejskie Centrum Usług Wspólnych ZF, prowadzące obsługę procesów finansowo-księgowych europejskich zakładów Grupy ZF, Centrum Informatyczne oraz Globalne Biuro Zakupów.

Poleć ten artykuł:

Polecamy