Ruszyła pierwsza linia produkcyjna zgodna z koncepcją Przemysłu 4.0

Ruszyła pierwsza linia produkcyjna zgodna z koncepcją Przemysłu 4.0

W fabryce firmy Bosch Rexroth w Homburgu ruszyła pilotażowa linia montażowa do półautomatycznej produkcji wielosekcyjnych rozdzielaczy hydraulicznych – w sześciu typach podstawowych i ponad 200 wariantach.

Linia jest zintegrowana w systemie BPS („Bosch Produktionssystem“). Technologie RFID oraz Bluetooth umożliwiają komunikację pomiędzy linią, produktem a pracownikiem oraz zapewniają elastyczność i wydajność produkcji poszczególnych wyrobów.

 

Po zaprezentowanej na targach Hannover Messe 2014 wersji demonstracyjnej „Smart Automation“ firma Bosch Rexroth uruchomiła pierwszą linię produkcyjną zgodną z koncepcją Przemysłu 4.0. Linia wykorzystuje system zdalnej identyfikacji radiowej. Inteligentne tagi RFID rozpoznają wariant produktu i przekazują linii informację o potrzebnych materiałach i procesach. Na każdej stacji roboczej tagi są odczytywane, a informacje dla pracownika wyświetlają się na ekranie. W ten sposób można skrócić cykl produkcji i zapewnić jak najbardziej efektywne gospodarowanie zasobami.

 

Wszelkiego rodzaju niedociągnięcia można szybko zidentyfikować: stworzony przez firmę Bosch Rexroth informacyjny system activeCockpit gromadzi, filtruje i wizualizuje na bieżąco dane z produkcji. Zarówno pracownicy, jak i osoby kierujące mają do dyspozycji platformę komunikacyjną, która umożliwia szybkie wdrażanie rozwiązań. Dzięki temu możliwa jest redukcja przestojów spowodowanych awariami i wzrost wydajności pracy.

 

Także same stanowiska pracy dopasowują się do potrzeb użytkowników. Zapewniają to zawierające profil użytkownika etykiety Bluetooth, które nosi każdy pracownik i które muszą zostać odczytane przez stację montażową. Można w ten sposób dostosować oświetlenie lub wysokość czcionki i język komunikatów wyświetlanych na monitorze. Nawet poziom informacji na ekranie automatycznie dopasowuje się do kwalifikacji danego użytkownika.

Poleć ten artykuł:

Polecamy