Rynek danych IoT jako kluczowy element transformacji łańcuchów dostaw

Rynek danych IoT jako kluczowy element transformacji łańcuchów dostaw

Obecnie firmy coraz bardziej skupiają się na inicjatywach związanych z zrównoważonym rozwojem, jednocześnie dążąc do obniżenia kosztów i poprawy efektywności. Branża logistyczna nie jest tu wyjątkiem. Firmy poszukują sposobów na usprawnienie swoich łańcuchów dostaw, redukcję kosztów i emisji CO2. Aby sprostać tym wyzwaniom, potrzebują zaawansowanych danych IoT, które pozwolą na podejmowanie trafnych decyzji.

Poprzez integrację danych uzyskanych ze zróżnicowanych źródeł firmy mogą obniżyć koszty, efektywniej monitorując pojazdy i zarządzając flotą. Rynek danych IoT to niezbędna zmiana wynikająca z pozyskania zaawansowanych punktów danych dla transportu drogowego, odpowiadających na dzisiejsze potrzeby branży logistycznej.

Dzięki dostępowi do najwyższej jakości, zaawansowanych źródeł danych OEM dotyczących ciągników i naczep oraz najlepszych wskaźników ping w branży, CO3 jest wiodącym na rynku agregatorem IoT i rynkiem danych, który napędza innowacyjne rozwiązania, wspierając zobowiązania firm związane ze zrównoważonym rozwojem i kluczowe decyzje biznesowe.

– Przekształcenie CO3 z platformy visibility dzięki partnerstwom z wiodącymi producentami ciągników i naczep oraz pozyskiwaniu unikalnych danych, ma na celu zasilanie aplikacji, platform i rozwiązań logistycznych zestawami danych, których potenjał usprawnienia procesów obecnie pozostaje niewykorzystany w TSL – podkreśla Michael Moffett, CEO CO3. – Dzięki wypracowanej przez CO3 reputacji dostawcy oferującego bezproblemową integrację floty, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa danych oraz połączeniu danych pozyskiwanych z ponad 400 integracji z dostawcami telematycznymi oraz bezpośrednimi integracjami z wiodącymi na rynku OEM staliśmy się wiodącym rynkiem danych oferując niograniczony potencjał optymalizacji dla branży logistycznej. – podsumowuje Michael Moffett.

Potencjał wykorzystania zaawansowanych danych telematycznych

Dane uzyskiwane z ciągników i przyczep obejmują zdarzenia związane z pojazdem, pozostały czas jazdy, zużycie i poziom paliwa, typ silnika i klasę emisji, łączną wagę pociągu, status hamowania, status otwarcia drzwi, temperaturę, wagę i obciążenie osi. Dzięki ich wykorzystaniu, CO3 umożliwia zmniejszenie czasów postoju, optymalizację zapasu, udoskonalanie obliczeń emisji CO2, redukcję zużycia paliwa i usprawnienie planowania tras, a także może przyczynić się do lepszego planowania infrastruktury i inteligentnych regionów/miast.

  • W zakresie optymalizacji planowania trasy, dane telematyczne mogą być wykorzystane do identyfikacji najbardziej efektywnych tras, co pozwoli firmom zmniejszyć zużycie paliwa, zminimalizować czas realizacji zlecenia i poprawić ogólną wydajność łańcucha dostaw.
  • Podobnie optymalizacja rezerwacji slotów również może korzystać z integracji danych IoT, pozwalając firmom na lepsze zarządzanie harmonogramem doków i zmniejszenie czasów oczekiwania na załadunek / rozładunek dla ciężarówek, co może prowadzić do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów i redukcji kosztów.
  • Ponadto, najwyższej jakości dane drogowe mogą być również stosowane do planowania infrastruktury, pomagając rządom i innym organizacjom w identyfikacji obszarów o wysokim przepływie ruchu, planowaniu prac drogowych i optymalizacji systemów transportu publicznego.
  • Natomiast w kontekście inteligentnych regionów i miast, dane telematyczne mogą być wykorzystane do poprawy zarządzania ruchem drogowym, redukcji korków i poprawy bezpieczeństwa publicznego. Może to prowadzić do poprawy jakości życia mieszkańców i bardziej zrównoważonej przyszłości obszarów miejskich.

Podsumowując, istnieje wiele potencjalnych zastosowań zaawansowanych danych telematycznych, które mogą przynieść znaczące korzyści dla różnych branż i sektorów.

– Dzięki unikalnym zestawom danych, CO3 wyróżnia się jako niekwestionowany partner technologiczny dla przedsiębiorstw poszukujących znaczących oszczędności i optymalizacji w łańcuchach dostaw. Aby pomóc klientom w pełnym wykorzystaniu wartości danych, współpracujemy z nimi, dostosowując zarówno zestawy danych, jak i sposób realizacji usługi – wskazuje Anton Gustafsson, COO w CO3. – Co więcej, duże pakiety anonimowych danych mogą być wykorzystywane jako wejście dla systemów uczenia maszynowego i rozwoju optymalizacji AI, do analiz statystycznych, jako podstawa lepszego zrozumienia przepływów materiałów lub określenia punktów, w których należy rozwijać infrastrukturę. Możliwości są niemal nieograniczone, a potencjalne korzyści wymierne – podsumowuje.

Ułatwione udostępnianie danych dla  efektywniejszej współpracy

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na monitorowanie zleceń transportowych w czasie rzeczywistym w logistyce, firmy transportowe stają przed wyzwaniem zintegrowania swojej floty z różnymi rozwiązaniami visibility i platformami logistycznymi. Dzięki tym rozwiązaniom firmy mogą dostarczać swoim klientom informacje w czasie rzeczywistym o realizacji zleceń poprawiając transparentność w łańcuchu dostaw. Jednakże, sama różnorodność dostępnych rozwiązań, z którymi przwoźnicy integrują w celu udostępnienia danych klientom powoduje, że proces ten staje się złożony i czasochłonny.

– Od początku istnienia CO3 skupia się na nawiązywaniu współpracy z przewoźnikami, uznając ich kluczową rolę w efektywnej cyfryzacji łańcucha dostaw i optymalizacji procesów – zauważa Monika Stelmach, CCO w CO3. -Dlatego oferujemy wygodne rozwiązanie, które umożliwia bezproblemową integrację floty i dzielenie się danymi z każdą platformą visibility, dostawcą 3PL lub innym klientem, który tego wymaga. Dodatkowo, poprzez integrację z OEM, umożliwiamy przewoźnikom pozycjonowanie się jako dostawcy oferujący zaawansowane dane w czasie rzeczywistym. – Dzięki temu wyróżniają się oni na tle konkurencji jako firmy, które angażują się w wykorzystanie najnowszych technologii. Jesteśmy przekonani, ze wkrótce przewoźnicy zaczną dostrzegać realne korzyści wynikające z przyjęcia rewolucji IoT oferowanej przez CO3, która będzie skutkować ułatwieniem rozwiązywania sporów z klientami, zwiększeniem bezpieczeństwa ładunków oraz umożliwieniem skrócenia terminów płatności. – podsumowuje Monika Stelmach.

Integracja danych IoT jest kluczowa dla przyszłości logistyki, a firmy, które przystąpią do tego procesu transformacji, będą mogły wykorzystać pełny potencjał połączonych danych telematycznych w branży TSL.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy