Rynek pracy w sektorze produkcyjnym

Rynek pracy w sektorze produkcyjnym

Czas spowolnienia gospodarczego, które było odczuwalne w krajach Europy Zachodniej, okazał się być okresem wzrostu dla polskich zakładów produkcyjnych należących do międzynarodowych koncernów. Wiele z nich zdecydowało się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przenieść swoją...

Konsekwencją rosnącej liczby fabryk jest oczywiście wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, o którą pracodawcy toczą coraz ostrzejszą walkę.

 

Polska stała się ważną europejską lokalizacją dla wielu firm, które za cel obrały sobie utrzymanie lub wzrost zysków poprzez optymalizację procesów i wdrażanie usprawnień poprawiających zarówno wydajność produkcji, jak i jakość wyrobów. Firmy te przenoszą do Polski zakłady produkcyjne z krajów o wyższych kosztach pracy lub rozbudowują istniejące już zakłady o nowe linie produkcyjne i nowe centra badawczo–rozwojowe. Trend ten widoczny jest szczególnie na południu Polski, w takich województwach jak dolnośląskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie.

 

Rozwój sektora produkcji tworzy zapotrzebowanie na nowych, wykwalifikowanych pracowników produkcji, operatorów maszyn, ale także technologów, inżynierów i kadrę zarządzającą. Obecnie jednymi z najczęściej poszukiwanych ekspertów i menedżerów są kierownicy utrzymania ruchu, kierownicy ds. technicznych, kierownicy operacyjni, a także dyrektorzy fabryk. Przy uruchamianiu nowych zakładów i linii produkcyjnych niezbędni są także kierownicy projektów legitymujący się certyfikatami Prince 2, IPMA czy PMP oraz zdolnością do zarządzania zmianą. Jeżeli rozwój przedsiębiorstwa wiąże się z przejęciem go przez nowego inwestora, następują też zmiany pracowników na stanowiskach newralgicznych, takich jak np. dyrektor ds. jakości.

 

Najbardziej pożądane cechy menedżerów poszukiwanych w sektorze produkcji to połączenie wykształcenia biznesowego i technicznego, znajomość najnowszych technologii, doświadczenie w międzynarodowej korporacji lub złożonych strukturach kapitałowych. Pracodawcy oczekują także doskonałej znajomości branży i obszaru specjalizacji, ale również dogłębnego zrozumienia procesów biznesowych i wpływu zarządzanych działów na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Plusem dla kandydatów jest posiadanie tzw. instynktu biznesowego, który pozwoli im odnaleźć jak najbardziej efektywne kosztowo rozwiązania. Niezależnie od doświadczenia i wykształcenia niezbędna jest płynna znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego.

 

Jeżeli chodzi o zatrudnienie w polskim sektorze produkcji to w ciągu najbliższych lat będzie ono rosło, podobnie zresztą jak i płace, szczególnie te na stanowiskach menedżerskich. Już obecnie wynagrodzenia menedżerów z działów produkcji, R&D i jakości z południa Polski są porównywalne do pensji oferowanych na analogicznych stanowiskach w firmach w Warszawie, a często nawet je przekraczają.

 

Załącznik: Aktualne miesięczne zarobki brutto wg „Przeglądu Wynagrodzeń 2013/2014 – Produkcja i Łańcuch Dostaw” Michael Page.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy