Ścieżka do automatyzacji

Ścieżka do automatyzacji

Firma C+C Krug GmbH, specjalista w dziedzinie galwanotechniki tworzyw sztucznych, wspólnie z firmą SSI SCHAEFER wkroczyła na drogę półautomatycznych procesów logistycznych. Trzy pionowe moduły podnośnikowe SSI LOGIMAT®, dwa zautomatyzowane pojazdy typu AGV –  WEASEL® oraz krótki system transportu pojemników, zapewniają wydajne procesy pomiędzy magazynem a produkcją. Wyposażenie magazynu zostało zaprojektowane z myślą o jego rozbudowie.

Kiedy firma C+C Krug skontaktowała się z firmą SSI SCHAEFER, nowy magazyn był w trakcie budowy. Z tego powodu nadszedł najwyższy czas, aby zaplanować urządzenia magazynowe dla nowego magazynu. Przedsiębiorstwo średniej wielkości C+C Krug GmbH z siedzibą w Ottendorf-Okrilla w Saksonii, Niemcy, zostało założone w 1991 roku i specjalizuje się w galwanizacji tworzyw sztucznych. Zaawansowane systemy powlekania realizowane są od budowy części, poprzez obróbkę próbek, aż po produkcję seryjną. C+C Krug produkuje systemy powłokowe do wnętrz i na zewnątrz samochodów w wysokim połysku, jak również dostosowane do potrzeb klienta w odcieniach matowych.

Za ciasno w magazynie

Dzięki pozytywnemu rozwojowi sprzedaży, wielkość produkcji C+C Krug znacznie wzrosła w ubiegłym roku. Wzrosła liczba projektów a tym samym stany magazynowe, ponieważ trzeba było udostępnić więcej surowców. Istniejący magazyn nie mógł już pomieścić niezbędnych zapasów. Wraz z nowym budynkiem planowano  zmienić magazyn, w celu skrócenia do minimum czasy wyszukiwania i kompletacji. Istniejący system magazynowy powodował długie czasy wyszukiwania i tym samym wpływał na czas produkcji. Budowa nowego budynku miała załatwić kilka ważnych spraw. Uzyskanie większej przestrzeni na surowce, znalezienie odpowiednich, nowoczesnych urządzeń magazynowych dla dużej ilości artykułów oraz usprawnienie procesów w magazynie i produkcji – najlepiej przy użyciu półautomatów. Takie były wymagania, które firma C+C Krug przekazała firmie SSI SCHAEFER za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej.

– Szybki czas reakcji firmy SSI SCHAEFER był wyjątkowy –  mówi Christian Krause, kierownik działu logistyki w C+C Krug GmbH.– Zaledwie jeden lub dwa dni po moim zapytaniu otrzymałem telefon od odpowiedzialnego przedstawiciela handlowego, a tydzień później zaplanowaliśmy wizytę na miejscu.

Wkrótce potem przedsiębiorstwa były w fazie projektowej. W tym celu eksperci z firmy SSI SCHAEFER uzyskali najpierw przegląd liczby pozycji i wymiarów komponentów, a następnie określili ogólną wielkość. Wśród komponentów znajdujących się w magazynie C+C Krug znajdują się listwy akcentujące, listwy zewnętrzne i inne elementy konstrukcyjne do zastosowania wewnątrz lub na zewnątrz samochodów. Niektóre elementy składowe są towarami masowymi (ok. 1.000 do 2.000 części na małą skrzynię ładunkową). Ponadto, całe procesy były monitorowane i analizowane. W oparciu o badania czasowe, intralogistyka stała się medium do optymalizacji procesów. Jeśli surowiec nie dotarł na czas do stanowiska produkcyjnego, występowały czasy przestoju. SSI SCHAEFER przedstawił klientowi trzy różne koncepcje logistyczne, oparte na rozwiązaniu ręcznym, półautomatycznym lub zautomatyzowanym. Firma C+C Krug zdecydowała się na rozwiązanie składające się z trzech regałów windowych SSI LOGIMAT®, systemu transportu pojemników i kartonów, dwóch zautomatyzowanych pojazdów typu AGV WEASEL® oraz dwóch miejsc transferu. Koncepcja magazynu została zaprojektowana z myślą o jego rozbudowie na różnych etapach budowy.

Stopniowa modernizacja

Trzy pionowe regały windowe SSI LOGIMAT® (VLM) znajdują się po stronie czołowej hali o powierzchni ok. 620 m², zapewniając wydajne i niezawodne procesy – jest tam również wystarczająco dużo miejsca na kolejne dziewięć do dziesięciu podnośników do małych części, które zostaną zamontowane. Dla C+C Krug ważna jest stopniowa modernizacja. – Chcemy, aby inwestycja dla każdego etapu rozbudowy była łatwa do opanowania i nauki obsługi nowoczesnych systemów, tak abyśmy mogli planować kolejne etapy zgodnie z wymaganiami –  wyjaśnia pan Krause.

Wybierając regał windowy SSI LOGIMAT®, C+C Krug otrzymuje połączone rozwiązanie do magazynowania i kompletacji. Regał windowy przypomina ponadwymiarową szafę szufladową z dwoma rzędami tacek – jedną z przodu i jedną z tyłu. Kompletacja odbywa się zgodnie z zasadą “towar do człowieka”. Pomiędzy dwoma rzędami znajduje się winda, która wysuwa poszczególne tace i przesuwa je do odpowiedniej pozycji otworu. To, co czyni system tac szczególnie interesującym, to optymalne wykorzystanie wysokości hali.

Między regałem windowym a sufitem pozostaje niewiele miejsca. Wysokość „szafy” można dostosować do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu SSI LOGIMAT® idealnie pasuje do hali w Ottendorf-Okrilla, która ma 8 m wysokości. Każda z „szaf” wyposażona jest w 39 tac o wymiarach 3.625 mm x 815 mm. –  Ponadto podnośnik do tacek wyróżnia się kompaktową konstrukcją i możliwością składowania skroplin na najmniejszej powierzchni –  mówi Rico Bär, przedstawiciel handlowy SSI SCHAEFER. – Dzięki temu znacznie zmniejszają się odległości, na jakie mogą chodzić pracownicy.

Dodatkowe opcje

Asortyment produktów C+C Krug obejmuje około 200 pozycji; liczba ta stale rośnie. Około 50% tych artykułów można umieścić w regałach windowych. Kolejny etap rozbudowy obejmie magazynowanie pozostałych artykułów.

Jako dodatkową opcję podnośnika do małych części firma C+C Krug wybrała mechanizm blokujący otwór wrzutowy w celu ochrony towaru przed kurzem i zabrudzeniem oraz dodatkowe oświetlenie wału i szafy sterowniczej. Ponadto, opcja LOGIBAR oferuje fotokomórkę potwierdzającą pod otworem operatora. Funkcja ta służy do potwierdzania zmiany zamówienia/przesunięcia tacki bezpośrednio pod otworem dostępowym w systemie windowym. Prowadzi to do zwiększenia szybkości komisjonowania i skrócenia czasu przejścia. Rozwiązanie programowe WAMAS® LOGIMAT nadzoruje zarządzanie artykułami dla trzech regałów magazynowych. Opcja WAMAS® LOGIMAT Orderhandling łączy je elastycznie z nadrzędnym systemem ERP klienta. Zaletą jest to, że stany magazynowe i zamówienia są automatycznie synchronizowane w systemach ERP i WAMAS LOGIMAT. Dla pracowników oznacza to pracę bez papieru i brak konieczności ręcznej rezerwacji. Dodatkowo, łatwo jest tworzyć dynamiczne strefy kompletacji. – Stosunkowo łatwo było grupować elementy według kolorów, klientów i obszarów formowania za pomocą oprogramowania WAMAS® LOGIMAT”, stwierdza Pan Krause. – Tworzenie obszarów formowania ułatwia uzyskanie wyższej wydajności komisjonowania. W zależności od obciążenia pracą, jeden, dwóch lub trzech pracowników może dokonywać kompletacji równolegle przy podnośnikach tac.

Połączenie magazynu z produkcją

WEASEL® jako transport AGV łączy magazyn z obszarem produkcyjnym bez barier i bezpiecznie dla ludzi. Wykorzystanie powierzchni i przestrzeni pozostaje elastyczne. System ERP wysyła zamówienia do VLM. WAMAS® LOGIMAT zestawia odpowiednie pozycje do kompletacji zgodnie z zasadą FIFO. Operator magazynu zdejmuje karton lub pojemnik z dostarczonej tacy i umieszcza go na sekcji transportowej na długim boku hali. Pierwsze metry systemu transportowego zostały zaprojektowane jako przenośnik nachylony, po którym następuje przenośnik napędzany. Na końcu sekcji znajduje się automatyczny przenośnik transferowy dla AGV. Przenośnik transferowy może pomieścić  różne pojemniki, aby rozdzielić je w dynamicznym procesie pomiędzy dostępne pojazdy. W tym celu WEASEL® przechodzi pod przenośnikiem transferowym, aby uchwycić jednostkę transportową.

WEASEL® jest idealnym rozwiązaniem do transportu pojemników i kartonów o wadze do 35 kg. Pojazdy AGV poruszają się po wizualnym torze jazdy. Maszyna WEASEL® osiąga prędkość do 1 metra na sekundę. Sterowanie i optymalizacja wszystkich zleceń transportowych odbywa się za pomocą kontrolera lub kierownika floty.  – Nasze pojazdy AGV można elastycznie dostosowywać do zmieniających się warunków rynkowych –  wyjaśnia Thomas Lamprecht, kierownik projektu SSI SCHAEFER. “Na przykład liczba pojazdów może zostać zwiększona w zależności od wymagań wydajnościowych.

Jeśli planowanie produkcji wymaga serii komponentów, pracownik produkcji żąda WEASEL’a, naciskając przycisk. WEASEL® zabiera mały nośnik ładunku z przenośnika transferowego i transportuje go do miejsca ręcznego transferu w produkcji. Tam pracownik odbiera pojemnik lub karton i zabiera go do odpowiedniego stanowiska pracy. Podczas planowania produkcji elementy są umieszczane na nośnikach produktu w celu powlekania.

Dzięki nowemu, półautomatycznemu rozwiązaniu, firma C+C Krug osiągnęła znaczną oszczędność czasu przy dostarczaniu komponentów. – Mogliśmy zwiększyć szybkość dostępności o 90%, a czas kompletacji skrócić o 50% –  podsumowuje pan Krause. – W sumie patrzymy na wspaniałą współpracę z SSI SCHAEFER, w tej współpracy komunikacja przebiegała bardzo dobrze. Kolejną rozbudowę planujemy w najbliższej przyszłości.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy