SK Innovation uruchamia pierwszy etap inwestycji w Tucznawie

SK Innovation uruchamia pierwszy etap inwestycji w Tucznawie

W strefie inwestycyjnej w Tucznawie oficjalnie otwarto fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych. W zakładzie, produkującym na potrzeby branży motoryzacyjnej, docelowo ma pracować 1000 osób.

SK hi-tech battery materials Poland, spółka należąca do koreańskiego koncernu SK Innovation, uruchomiła pierwszy etap produkcji. Aktualnie zatrudnia 400 osób. Wraz z rozbudową i zwiększaniem mocy, w fabryce pracować ma 1000 osób, a powstawać tam 860 mln m2 separatorów rocznie. Oznacza to, że będzie to wiodący zakład SK Innovation. Separatory to element akumulatorów, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

– Niezmiernie cieszę się, że to właśnie w Dąbrowie Górniczej realizowana jest inwestycja o tak dużym znaczeniu dla gospodarki naszego kraju. W otwartej dzisiaj fabryce koreańskiego koncernu SK Hi-Tech produkowane będą separatory do baterii elektrycznych. To pierwszy i docelowo największy zakład koncernu w Europie, który będzie miał znaczący udział we wzroście polskiego eksportu w branży automotiv. Cieszę się również, że kosztem 7 miliardów złotych powstaje nowoczesny zakładu, w którym docelowo zatrudnienie znajdzie 1000 osób. Będzie to impuls dla innowacji, które z czasem staną się alternatywą dla tradycyjnego przemysłu, dominującego do tej pory w naszym regionie – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Uruchomienie produkcji w dąbrowskiej Tucznawie ma kluczowe znaczenie dla budowy łańcuchów dostaw rozwijającego się sektora elektromobilności. W 2020 r. znacząco wzrósł eksport akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w autach elektrycznych. Separatory są ważną częścią tego produktu. Wartość tego typu podzespołów w zeszłym roku wyniosła 4 mld euro, prawie dwa razy więcej niż w 2019 r. Dąbrowskie zakłady SK Innovation będą zatem istotnym elementem tej biznesowo-technologicznej układanki.

W Tucznawie jest już sześciu dużych inwestorów. Oprócz SK Innovation, od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy).

(UM Dąbrowa Górnicza)

Poleć ten artykuł:

Polecamy