Sukces programu zatrudniania więźniów w Uhercach Mineralnych

Sukces programu zatrudniania więźniów w Uhercach Mineralnych

W Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych w roku 2017 rozpoczął się pilotażowy projekt zatrudnienia osób pozbawionych wolności w obiekcie zaadaptowanym na halę produkcyjną. W pierwszej fazie projektu pracą została objęta kilkunastoosobowa grupa osadzonych.

Stanowiło to punkt wyjścia do kolejnych działań zmierzających do zaadaptowania niewykorzystanych przestrzeni na terenie Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych. Inicjatywa okazała się sporym sukcesem.

 

Przełom przyniósł początek 2018 roku, kiedy PIGB Carpatia nawiązała współpracę z SumiRiko Polska Sp. z o.o. wchodzącą w skład grupy Sumitomo Riko Limited. Siedziba firmy wraz z największym zakładem produkcyjnym mieści się w Wolbromiu. W 2013 roku w pobliskim Zagórzu uruchomiony został jej drugi oddział. Finalnie przedsiębiorstwo wyraziło wolę zatrudnienia osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych.

 

W krótkim czasie PIGB Carpatia przystąpiła do prac remontowych, których celem było zaadaptowanie budynku po starej kotłowni na funkcjonalną halę produkcyjną zgodną ze standardami przedsiębiorstwa.

 

Prace modernizacyjne obiektu wykonywali osadzeni w ramach współpracy z PIGB Carpatia – Aktualny koszt przystosowania obiektu pod potrzeby kontrahenta zamknął się w kwocie 150 tysięcy złotych. Do wykonania zostało jeszcze kilka prac wokół budynku, które będą miały na celu usprawnienie procesu produkcji zgodnie z sugestiami naszego japońskiego partnera – mówił dyrektor PIGB Carpatia Maciej Szewczyk.

 

Obecnie w SumiRiko zatrudnionych jest 78 osadzonych, zaś docelowo pracę wykonywać będzie 90 osób pozbawionych wolności. – W Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych dzięki bardzo dobrej współpracy pomiędzy jednostką a PIGB Carpatia udaje się wykorzystywać jej istniejący potencjał. Bez milionowych nakładów możliwe jest zatrudnienie tak dużej ilości osadzonych. Mam nadzieję, że ta dobra praktyka pozwoli Okręgowemu Inspektoratowi w Rzeszowie osiągać w skali kraju pozytywne wyniki w zakresie zatrudnienia osób pozbawionych wolności – komentował płk Marek Grabek, dyrektor rzeszowskiego Inspektoratu.

 

Źródło: sw.gov.pl

Poleć ten artykuł:

Polecamy