Sumika Polymer Compounds  zbuduje fabrykę pod Poznaniem

Sumika Polymer Compounds zbuduje fabrykę pod Poznaniem

Japońska firma z branży chemicznej, Sumika Polymer Compounds Europe, ogłosiła plany pierwszej inwestycji w Polce. W podpoznańskich Plewiskach powstanie zakład, w którym wytwarzane będą mieszanki na bazie polipropylenu, z myślą o klientach działających w obszarze elektromobilności.

Zarząd dał zielone światło dla stworzenia spółki Sumika Polymer Compounds Poland Sp.z o.o. i budowy w Plewiskach fabryki o powierzchni około 5500 mkw. Ta inwestycja zapewni grupie SPC 30 000 ton dodatkowych mocy produkcyjnych i zwiększy europejskie moce produkcyjne do 170 000 ton rocznie. W pierwszym etapie powstaną dwie linie mieszające oraz zatrudnionych zostanie 30 pracowników.

Realizacja obejmuje też budowę silosów do magazynowania i transportu materiału. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku. Sumika Polymer Compounds Europe do tej pory posiadało zakłady w Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji i zdecydowało się na inwestycję w Polsce, aby uruchomić produkcję bliżej swoich klientów. Firma oczekuje, że popyt na mieszanki polipropylenu obszarze będzie nadal stabilnie rósł wraz z rozpowszechnianiem się pojazdów elektrycznych w związku z zaostrzaniem przepisów środowiskowych.

Sumika Polymer Compounds Europe należy do grupy Sumitomo Chemical i działa w obszarze produkcji tworzyw sztucznych od ponad 40 lat. Całe Sumitomo Corporation to gigantyczny japoński konglomerat, skupiający kilkadziesiąt firm (m.in. Mazdę i NEC) działających w obszarze przemysłu, transportu i finansów. Sumitomo Corporation zostało założone w 1919 roku, ale firma swoich korzeni doszukuje się jeszcze w XVII wieku, gdy Masatomo Sumitomo założył sklep sprzedający leki i książki, zaś nazwisko Sumitomo stało się w Japonii słynne po tym, gdy rodzinna firma rozszerzyła działalność i rozwinęła nową metodę wytopu miedzi, pozwalającą uzyskiwać srebro z rudy miedziowej. 

Poleć ten artykuł:

Polecamy