Świadomość zachodzących zmian to klucz do przetrwania

Świadomość zachodzących zmian to klucz do przetrwania

Jak rynek transportu drogowego ewoluował w 2023 roku? Na to pytanie odpowiadał podczas przygotowywania raportu „Operator Logistyczny Roku 2023” Paweł  Szczerbowski, Dyrektor Regionu Południe w firmie DIERA sp z o.o.


Ewolucja to modyfikacja organizmów wywołana przez zmieniające się otoczenie. Dokładnie z takim zjawiskiem mamy do czynienia w sektorze logistyki w roku 2023. Środowisko, w którym funkcjonuje logistyka nawet nie tyle się zmienia, co staje się czymś zupełnie nowym. Czymś tak odmiennym, że dotychczasowe rozwiązania stopniowo okazują się coraz mniej skuteczne. Ten proces postępuje.

W przyrodzie prawie żaden ewoluujący organizm nie ma świadomości, że właśnie ewoluuje. I to kolejna biologiczna zasada, którą można odnaleźć w sektorze logistyki w 2023. Czy  to nie ta sama drobnica, te same usługi magazynowe itd., które służyły nam przez lata? Te same, ale tylko pozornie. Zmieniające się otoczenie biznesowe, prawne, polityczne czy środowiskowe, każdy z tych elementów odciska swoje piętno na tym w jaki sposób funkcjonują poszczególne części składowe sektora logistyki. Oczywistym jest, że te elementy występowały także wcześniej ale nigdy w takim zagęszczeniu. Dlatego w moim przekonaniu uzyskanie świadomości o zachodzących zmianach i ich nieuchronności będzie kluczem do nie tylko sukcesu w nadchodzących latach ale także do przetrwania.

Biologiczna ewolucja działa w ten sposób, że jej beneficjentem niekoniecznie są organizmy najsilniejsze czy najmądrzejsze w momencie zapoczątkowania zmian w otoczeniu. Tak może być ale nie musi. W dłuższej perspektywie wygrywają najlepiej przystosowani, czyli nawet tacy, którzy są dziś słabi i znajdują się na peryferiach znanego świata. I ta przyrodnicza zasada przeniesiona na pole działania logistyki również doskonale pasuje do naszych czasów. Śledźmy uważnie zachodzące zmiany, mierzmy swoje zasoby i nie bójmy się ich przekierować tam, gdzie w naszej ocenie, mogą być wykorzystane najbardziej efektywnie. Nie zapominajmy przy tym jednak, że to co dobre dla kogoś, wcale nie musi być tak samo dobre dla nas.


Zapoznaj się w całym raportem Operator Logistyczny Roku 2023

Poleć ten artykuł:

Polecamy