System rusztowań do odśnieżania pojazdów ciężarowych

System rusztowań do odśnieżania pojazdów ciężarowych

Każdej zimy zdarzają się wypadki spowodowane nieprawidłowym odśnieżeniem ciężarówek. Spadający z dachu pojazdu lód stanowi poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto wiedzieć, że to kierowca odpowiedzialny jest za odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy. Jeśli pojazd nie zostanie odśnieżony i zdarzy się z jego udziałem wypadek, to jemu grozi nie tylko mandat, ale również poważne konsekwencje wynikające z kodeksu karnego.

Mimo pojawiających się co jakiś czas głosów, że polskie zimy stają się coraz łagodniejsze, opady śniegu towarzyszą nam przez kilka miesięcy w roku. Jednak to wcale nie śnieg jest częstą przyczyną wypadków dla drodze z udziałem aut ciężarowych, ale zamarzająca na ich dachach woda, która tworzy ciężkie bryły lodu. A te mogą być naprawdę poważnym zagrożeniem dla innych kierowców, pasażerów aut osobowych, a także pieszych.

Odpowiedzialność spoczywa na kierowcy

W myśl artykułu 66.1. Kodeksu drogowego – Prawo o ruchu drogowym, pojazd musi być zbudowany, wyposażony oraz utrzymany w taki sposób, aby korzystanie z niego nie stanowiło zagrożenia dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Należy zachować najwyższą staranność w tym zakresie, aby zapobiec ewentualnym wypadkom na drodze. Trzeba podkreślić, że to zawsze kierowca odpowiada za właściwe przygotowanie pojazdu do podróży. Do jego obowiązków zimą należy więc usunięcie lodu i śniegu z dachu kabiny ciężarówki oraz jej naczepy. Prawo nakłada obowiązki, jednak znalezienie rozwiązań umożliwiających wywiązanie się z nich, pozostaje całkowicie w gestii kierowcy. Tak jak dobór odpowiednich narzędzi do odśnieżania.

Rampa do odśnieżania – sprawdzone rozwiązanie

Dokładne odśnieżenie samochodu ciężarowego to wyższa szkoła jazdy. Aby usunąć śnieg i lód z jego dachu potrzebne są profesjonalne konstrukcje, które zagwarantują łatwy dostęp do dachu pojazdu, ale i narzędzia do odśnieżania. Możliwość komfortowego i bezpiecznego usuwania brył zamarzniętej wody daje rampa do odśnieżania. Niestety, na tę chwilę nie istnieje w Polsce infrastruktura dostępna dla wszystkich kierowców, która umożliwiłaby szybkie odśnieżanie samochodu ciężarowego. Ten problem, tak jak wiele innych związanych z ruchem drogowym, wymaga rozwiązań systemowych. Tylko wówczas kierowcy będą mieli dostęp do profesjonalnej platformy do odśnieżania pojazdów. Specjalistyczny sprzęt doskonale sprawdziłby się na Miejscach Obsługi Podróżnych przy trasach szybkiego ruchu albo na stacjach benzynowych zlokalizowanych na najbardziej uczęszczanych przez samochody dostawcze odcinkach dróg krajowych. Profesjonalny system rusztowań do odśnieżania pojazdów zdecydowanie ułatwiłaby kierowcom prawidłowe przygotowanie pojazdu do dalszej jazdy – problem odśnieżania ciężarówki mógłby zostać choć częściowo rozwiązany, a poziom bezpieczeństwa na drogach poprawiłby się.

Konstrukcja systemu rusztowań do odśnieżania pojazdów ciężarowych

System rusztowań do odśnieżania KRAUSE Stabilo składa się z dwóch długich platform roboczych zawieszonych na różnych poziomach. Górna znajduje się na wysokości 3 metrów, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku obsługi większości samochodów ciężarowych. Obie platformy wykonywane są z blachy perforowanej. To materiał, który minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się w trudnych, zimowych warunkach. Podesty są zabezpieczone z trzech stron barierkami ochronnymi, a wejście na platformę umożliwiają schody wykonane z kraty stalowej, które także zabezpieczone zostały odpowiednimi barierkami. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe narzędzie do odśnieżania oferowane przez producenta – długość sięga 2,4 m, a szerokości styliska wynosi 60 cm. Stylisko z jednej strony zostało wykonane z aluminium (przygotowano również nasadkę z twardego PVC), a z drugiej – z gumowej listwy. Dzięki takiej budowie, odśnieżanie samochodu ciężarowego odbywa się szybko i skutecznie.

Ale specjalistyczne rusztowanie może stać się niezwykle pomocne także na stacjach obsługi i serwisowania pojazdów ciężarowych albo w centrach logistycznych, z których każdego dnia wyrusza w drogę wiele pojazdów ciężarowych. Co ważne, przyda się tam nie tylko w okresie zimowym – przez cały rok może zapewniać mechanikom oraz kierowcom komfortowe i bezpieczne miejsce wykonywania różnorakich prac serwisowych wymagających dostępu do wysokości.

Aby praca na wysokości była bezpieczna

Firma KRAUSE od wielu lat współpracuje z branżą TSL, oferując różnym jej podmiotom indywidualnie projektowane konstrukcje do prac na wysokości. Dużym zainteresowaniem wśród firm transportowych cieszą się jezdne platformy robocze, które mogą być projektowane przez konstruktorów producenta na indywidualne zamówienie. Są przydatne zarówno podczas prac konserwacyjnych przy pojazdach ciężarowych, jak i w trakcie załadunku lub rozładunku. Na szczególną uwagę zasługuje zaawansowane technologicznie rozwiązanie, jakim jest platforma z regulowaną wysokością zasilana akumulatorowo. Dzięki niej, załadunek może być prowadzony bez wykorzystania rampy, w dowolnym miejscu oraz czasie, np. za pomocą wózka widłowego. To ogromne ułatwienie dla firm, w których transport towarów odbywa się z dużą intensywnością, a kierowcy często muszą długo oczekiwać na załadunek.

Inną ciekawą propozycją dla branży transportowej jest specjalna drabina do obsługi cystern. Sprawdzi się zarówno podczas ich załadunku, jak i rozładunku oraz wszelkich prac serwisowych. Klasyczne platformy jezdne w tym wypadku mogą nie zdać egzaminu, dlatego konstruktorzy KRAUSE opracowali innowacyjną drabinę do cystern, która wyróżnia się kilkoma ergonomicznymi rozwiązaniami. O jakich mowa? To przede wszystkim daleko wysunięta platforma robocza, dzięki której nie ma konieczności wprowadzania podstawy konstrukcji pod cysternę. Sama platforma zintegrowana została z koszem ochronnym, który strzeże użytkownika przed upadkiem z wysokości. Komfort obsługi zapewnia wózek jezdny wyposażony w uchwyt do łatwego przesuwania konstrukcji oraz zębatka, która pozwala w szybki i prosty sposób regulować wysokość roboczą. Konstrukcja trafia do odbiorcy we wstępnie złożonych podzespołach, co umożliwia jej szybki montaż i natychmiastową gotowość do użytkowania.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy