Sztuczna inteligencja, grywalizacja i innowacyjne roboty zapewniają bezpieczeństwo pracownikom FM Logistic

Sztuczna inteligencja, grywalizacja i innowacyjne roboty zapewniają bezpieczeństwo pracownikom FM Logistic

Doskonałość operacyjna rozumiana jako bezpieczna, a zarazem efektywna praca w magazynie to od lat istotna część działań FM Logistic. By zapewnić bezpieczną pracę swoim pracownikom zgodną ze światowymi trendami firma wciąż rozwija innowacyjne rozwiązania na swoich platformach logistycznych.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, egzoszkieletom, wspierającym najcięższą pracę oraz szkoleniom opartym na wirtualnych grach, chce być liderem nowoczesnych rozwiązań bezpieczeństwa i higieny pracy.

FM Logistic – firma zaangażowana w budowanie kultury bezpieczeństwa testuje trzy niestandardowe rozwiązania, które w efekcie pozwolą uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas pracy w magazynie, przy jednoczesnym podnoszeniu komfortu pracowników. Pierwszym rozwiązaniem jest prosta w użyciu i łatwa do wdrożenia technologia, która zapobiegałaby urazom wśród pracowników platform logistycznych. Operator testuje obecnie rozwiązanie SoterCoach firmy Soter Analytics we współpracy z czterema klientami na platformach w Jarostach oraz Mszczonowie. W ramach pierwszego, 3-tygodniowego etapu testu, uczestniczyło 88 pracowników, zarejestrowano 679 dni roboczych, a efektem jest zminimalizowanie o 25% niebezpiecznych dla zdrowia ruchów podczas codziennych prac.

Monitorowanie zagrożenia w czasie rzeczywistym

Urządzenie SoterCoach, przypinane do ubioru roboczego, prowadzi analizy ergometryczne i w konsekwencji pomaga pracownikom operacyjnym utrzymywać prawidłową pozycję podczas pracy w zakresie bezpiecznego zginania, przenoszenia i podnoszenia. Wykorzystując sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, urządzenie ostrzega pracowników o potencjalnie niebezpiecznych ruchach za pomocą alertów dźwiękowych i wibracyjnych, pomagając w zapobieganiu urazom. Do zadań SoterCoach należy także przyzwyczajenie pracowników do unikania niebezpiecznych ruchów takich jak: złe schylanie, skręty tułowia, podnoszenie przedmiotów w niewłaściwej pozycji. Dodatkowo czujnik zbiera informację o stanowiskach, czynnościach oraz miejscach pracy, które potęgują występowanie niebezpiecznych ruchów. Te informacje pomogą w analizie środowiska pracy i przyczynią się do poprawy komfortu pracownika.

„Pracownik przyszłości”

Firma kładzie również nacisk nie tylko na unikanie zagrożeń w środowisku pracy, ale na rozwiązania przyszłości, które mogą wspierać pracowników magazynu w najcięższych zadaniach. W tym celu w 2019 r. FM Logistic wraz z Uniwersytetem Technologicznym w Compiègne (UTC) oraz start-upem Hublex, zaprojektował i opatentował nowoczesny egzoszkielet – Ergoskel. Mechaniczne urządzenie Ergoskel, które będą zakładać na siebie pracownicy magazynowi, ma odciążyć ich mięśnie i stawy w codziennych, najcięższych obowiązkach. Operator planuje wyposażyć w egzoszkielet 100 pracowników magazynowych do grudnia tego roku i kolejnych pracowników do końca 2022 roku.

Automatyzacja i robotyzacja pracy w magazynie

W większości nowoczesnych magazynów wprowadza się obecnie automatyzację. Coraz częściej roboty samodzielne pracują w odgrodzonych od pracowników, co zmniejsza ryzyko znalezienia się personelu w niebezpiecznych strefach. Firma FM Logistic również zainwestowała w podobne rozwiązanie. W ramach wspólnej inwestycji z jednym z klientów operator wdrożył autonomicznego robota MIR 500 (Mobile Industrial Robots). Maszyna docelowo usprawni procesy magazynowe na platformie logistycznej w Jarostach. MIR 500, to innowacyjna, dowolnie konfigurowana technologia, stosowana przy codziennych operacjach magazynowych. Robot działa wspólnie z pracownikami, m.in. przy transporcie palet i innych ładunków do wagi 500 kg. MIR 500 tworzy mapę przestrzeni, a za sprawą sztucznej inteligencji – bez pomocy człowieka – potrafi dynamicznie nawigować i wybrać najdogodniejszą trasę jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Odciąża to pracowników z czynności nieproduktywnych, poprawia bezpieczeństwo pracy i optymalizuje koszty magazynowe.

Szkolenia przez integrację i rywalizację w wirtualnej grze

W każdym miejscu pracy może dojść do sytuacji nieprzewidzianych. Rolą pracodawcy jest zapewnienie jak najbezpieczniejszego środowiska, a także edukacja, czyli przeprowadzanie regularnych szkoleń BHP. Firma FM Logistic realizując działania z tego zakresu, przetestowała (na platformie w Błoniu i Jarostach) wirtualne szkolenie w formie gry „Risk Hunter”. Rozwiązanie to zostało zaprojektowanie przez operatora we współpracy z firmą Immersive Factory. Ideą tego szkolenia, które uwzględnia 47 niebezpiecznych sytuacji, jest uświadomienie pracownikom, jak wykrywać potencjalne zagrożenia związane z pracą na magazynie oraz popularyzacja bezpiecznych zachowań. Narzędzie daje możliwość identyfikowania anomalii w świecie wirtualnym, by lepiej rozpoznawać zagrożenia w realnych warunkach pracy i móc omówić je ze współpracownikami. Szkolenie „Risk Hunter”, odbywa się za pomocą okularów wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nim, osoba, która przechodzi grę–szkolenie może transmitować obraz na ekran swoich kolegów, którzy mogą mu pomóc lub też rzucić wyzwanie. „Risk Hunter” daje więc niepowtarzalną okazję do integracji pracowników, a elementy grywalizacji – pozwalają na zwiększenie świadomości zagrożeń występujących na magazynach oraz treningu dobrych zachowań.

Bezpieczeństwo pracy jest jedną z najważniejszych kwestii w działalności magazynów logistycznych. Chcemy mnie tylko dbać o powszechnie obowiązujące zasady BHP, ale wciąż wdrażać innowacje, które zminimalizują ryzyko wystąpienia sytuacji niebezpiecznych lub wręcz zagrażających życiu osób przebywających w magazynie. Dlatego testujemy i inwestujemy w najnowsze urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję, automatyzację i robotyzację, by zapewnić jak najwyższy komfort i bezpieczne środowisko pracy w FM Logistic– komentuje, Wiesław Szydłowski, QHSE Director, Central Europe FM Logistic.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy