Szykuje się rewolucja w częściach zamiennych

Szykuje się rewolucja w częściach zamiennych

Produkcja addytywna (nazywana drukiem 3D) trwale zmieni system zaopatrzenia w części zamienne dla niektórych grup produktów. Produkcja części zamiennych tylko wtedy, gdy są one potrzebne, zmniejszy pojemnościowo zapotrzebowanie magazynowe przy jednoczesnym oszczędnym wykorzystaniu zasobów. Ponadto produkcja za pomocą drukarek 3D niesie również korzyść w postaci lokalnej elastyczności, dzięki czemu w przyszłości części zamienne będą mogły być produkowane bezpośrednio tam, gdzie będą potrzebne.

Daimler Buses i Seifert Logistics Group będą w ramach wspólnego pilotażu drukować podzespoły i sprzedawać za pośrednictwem Daimler Buses eShop.

Grupa Logistyczna Seifert jest zaangażowana w pilotażowy projekt testowania i wdrażania zdecentralizowanej produkcji dla Daimler Buses. Aby móc drukować części zamienne wymagane przez Daimler Buses w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca, wymagany jest bezpieczny cyfrowy system licencjonowania w celu ochrony własności intelektualnej, który Daimler Buses wdrożył w formie eShopu z licencją na drukowanie.

Komponenty będą przekazywane klientom online jako zaszyfrowane pliki do pobrania. W ten sposób otrzymują oni wstępną licencję na wykorzystanie zaszyfrowanego modelu 3D do pracy lub przygotowania do druku oraz faktyczną licencję na druk wymaganej części zamiennej, za pomocą której można wydrukować dokładnie tyle egzemplarzy, ile klient zażyczy sobie i zakupi.

Jest to możliwe dzięki rozwiązaniu szyfrującemu i licencjonującemu “CodeMeter” firmy Wibu-System oraz certyfikowanym drukarkom 3D firmy Farsoon Technologies, które od dwóch lat są używane przez firmę logistyki kontraktowej z Ulm.

Cały proces, od uzyskania licencji do ostatecznego wydruku części zamiennej, został przetestowany przez dział druku 3D w Seifert pod kątem funkcjonalności i możliwości optymalizacji, w wyniku czego wydrukowane komponenty spełniają wszystkie wymagania jakościowe. W przyszłości Grupa Logistyczna Seifert oprócz usług produkcyjnych w zakresie druku 3D będzie pozycjonować się również jako partner serwisowy Daimler Buses i w możliwie najkrótszym czasie wyprodukuje potrzebną część zamienną.

Oznacza to, że zaszyfrowane licencje mogą być bezpiecznie zakupione online w dowolnym czasie, niezależnie od lokalizacji, a następnie wydrukowane na certyfikowanych urządzeniach, takich jak te wykorzystywane przez Seifert Logistics Group. Druk 3D znacznie redukuje czas i wysiłek wymagany do konwencjonalnej produkcji.

Innowacyjna i bezpieczna produkcja części zamiennych na żądanie jest w zasięgu ręki, co zrewolucjonizuje logistykę części zamiennych. Wraz z Daimler Buses, Seifert Logistics Group stoi na czele tej ewolucji.

– Szerokie portfolio, jako efekt dywersyfikacji od zawsze stanowi solidny fundament i atut naszej Grupy. Strategicznie też zawsze jesteśmy o krok do przodu i otwarcie wchodzimy na nowe rynki. Naszym motorem napędowym jest wyspecjalizowany sektor logistyki kontraktowej dla branży AUTOMOTIVE. Jako operator logistyczny od lat równolegle rozwijaliśmy się wraz z nią. Nie inaczej jest i teraz, w kierunku elektromobilności oraz produkcji części zamiennych „na żądanie” właśnie – podsumowuje Jan Brachmann, Prezes Seifert Polska.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy