TDJ przejmuje Teamtechnik Production Technology

TDJ przejmuje Teamtechnik Production Technology

Rodzinna firma inwestycyjna TDJ przejęła polską spółkę Teamtechnik Production Technology (Teamtechnik PT) – lidera w produkcji zautomatyzowanych linii montażowych dla branży motoryzacyjnej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, należącą dotychczas do niemieckiej firmy rodzinnej Teamtechnik Maschinen und Anlagen (Teamtechnik MA).


Grupa Teamtechnik MA to założona w 1976 roku niemiecka firma rodzinna, jeden z liderów na globalnym rynku innowacyjnych technologii produkcji systemów montażu i testowania dla branży motoryzacyjnej, medycznej oraz solarnej. Jej klientami są takie firmy jak: BMW, Volkswagen, Porsche, Daimler, fabryki Ferrari, a także producenci wyłącznie elektrycznych samochodów oraz Geely, czy Novartis.

Polski oddział Grupy powstał w 2005 roku, przy współudziale obecnych członków zarządu – Jacka Przysady, Ullricha Kästnera i Grzegorza Szydełko. Polski Teamtechnik prowadzi działalność w oparciu
o zakłady w Skawinie i Ostrowie Wielkopolskim, zatrudniając ponad 250 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Spółka odpowiada za projektowanie, produkcję i montaż u klienta inteligentnych linii produkcyjnych wytwarzających części i podzespoły w obszarze e-mobility i pojazdów autonomicznych. Firma już dziś pracuje nad liniami do produkcji części dla modeli samochodów, które pojawią się w sprzedaży za kilka lat.

– Polski Teamtechnik to przede wszystkim fantastyczny zespół, który zbudował dojrzałą, dynamicznie rosnącą firmę ze świetnym portfolio czołowych klientów z branży motoryzacyjnej. Dla nas to wielki zaszczyt móc wesprzeć ten sprawdzony team w dalszym rozwoju – komentuje Tomasz Domogała, właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ. – Z perspektywy właściciela firmy rodzinnej ta transakcja to dla mnie kolejny dowód na to, jak komfortowo i efektywnie można robić biznes, kiedy przy stole spotykają się dwie firmy rodzinne – dodaje.

Produkty wytwarzane i testowane na liniach produkowanych przez Teamtechnik PT to m.in: czujniki, jednostki napędowe silników elektrycznych, elementy skrzyni biegów i systemów chłodzących do samochodów elektrycznych, poduszki powietrzne, elementy zawieszenia, układu hamulcowego i układu kierowniczego.

O dynamicznym rozwoju firmy świadczą wyniki finansowe i rosnąca skala sprzedaży. Spółka przez ostatnie 5 lat rosła średnio o 20 proc. rocznie (CAGR), a w roku 2018 osiągnęła 103 mln PLN przychodów, z czego ponad 80 proc. sprzedaży trafiło na eksport.

– Bardzo cieszymy się na możliwość współpracy z TDJ, której nie traktujemy jako typowego inwestora finansowego. Szerokie kompetencje zespołu TDJ, choćby w zakresie optymalizacji procesów, rozwoju kadry zarządzającej, a także kompetencji na rynkach narzędzi finansowych będą mocnym wsparciem dla realizacji strategii naszej firmy zwłaszcza w obszarach rozwiązań dla e-mobility i producentów baterii również poza motoryzacją – mówi Jacek Przysada, prezes zarządu polskiego Teamtechnik PT.

– Rozwijamy działalność od ponad 40 lat. Obecnie Teamtechnik zatrudnia ponad 1000 pracowników
w siedmiu zakładach zlokalizowanych w Niemczech, Polsce, USA i Chinach, posiada także 16 punktów serwisowych na całym świecie. Mamy przekonanie, że nasze polskie zakłady przekazujemy w dobre ręce – firmy rodzinnej również z ponad 40 letnimi tradycjami. Ten komfort pozwoli spółce niemieckiej skupić się na dalszym rozwoju w obszarach urządzeń testujących dla motoryzacji i MedTech. Jednocześnie pozostaniemy mniejszościowym udziałowcem polskiego Teamtechnik dalej intensywnie prowadząc wspólne projekty biznesowe – mówi Stefan Rosskopf, prezes zarządu Teamtechnik MA, dotychczasowego właściciela spółki.

Stefan Rosskopf wejdzie w skład Rady Nadzorczej Teamtechnik PT, a na swoich stanowiskach pozostaną dotychczasowi członkowie zarządu spółki.

Teamtechnik PT poszerzył portfel TDJ Equity, który obecnie tworzą spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – FAMUR, PGO, Zamet oraz spółki niepubliczne: FPM i NIUW Glinik.

Strategia TDJ Equity zakłada inwestycje w spółki o skalowalnym modelu biznesowym, wysokim potencjale eksportowym oraz konsolidacyjnym, z własnym produktem i marką, działające m.in. w sektorach: automatyzacji, AKPiA, opakowań, spożywczym, kosmetycznym i recyklingu.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy